Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Niebezpieczne pamiątki po wojnie. Cały czas znajdowane są niewybuchy. Pociski artyleryjskie znaleziono w Białej Podlaskiej i Terespolu

Pocisk artyleryjski pochodzący z okresu II wojny światowej został znaleziony podczas prac ziemnych na jednej z posesji w Białej Podlaskiej. Wczoraj otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie. Tym razem w Terespolu podczas budowy wykopany został 70 cm niewybuch. Niebezpieczne znaleziska zostały już zneutralizowane przez chełmskich saperów. Apelujemy o rozwagę. Pamiętajmy, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać czy też próbować przenosić.

W środę po południu dyżurny bialskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące znalezienia na jednej z posesji na terenie miasta przedmiotu przypominającego niewybuch. Na miejsce natychmiast skierowany został patrol, który potwierdził tą informację. Okazało się, że znaleziony podczas prac ziemnych przedmiot to pocisk artyleryjski kal. 75 mm, pochodzący prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Policjanci i funkcjonariusze Straży Miejskiej zabezpieczyli znalezisko do czasu przybycia na miejsce patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie.

Wczoraj funkcjonariusze otrzymali kolejne zgłoszenie. Tym razem w Terespolu podczas wykopu pod kabel energetyczny ujawniony został kolejny niewybuch. Był to pocisk artyleryjski kal. 172 mm. Saperzy sprawdzili też pobliski teren ujawniając dodatkowo dwa granaty ręczne pochodzące z okresu I wojny światowej. Znaleziska zostały już zneutralizowane.

Pamiętajmy, że w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch pod żadnym pozorem nie możemy takiego znaleziska przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.


materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama