Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Siedlecka Caritas podsumowuje rok pomocy Ukrainie

Już kilka dni po 24 lutego 2022 r., gdy wybuchła wojna w Ukrainie, Caritas Diecezji Siedleckiej ruszyła z pomocą uchodźcom, uciekającym w przerażeniu przed rosyjskim wojskiem. Organizacja podsumowuje rok intensywnej pomocy, w którą zaangażowali się zarówno pracownicy Caritas, wolontariusze jak i mieszkańcy diecezji. Pomoc napływała również z zagranicy.

Organizowaliśmy pomoc doraźną – bezpłatne obiady, paczki żywnościowe, chemiczne, odzież, ale też pomoc długofalową, w tym pośrednictwo przy noclegach. Prowadziliśmy zbiórki na konto bankowe i do puszek. Pieniądze przeznaczone zostały m.in. na zakup pożywienia, odzieży dla uchodźców, paliwa do transportów, pokrycie innych kosztów związanych z pomocą. Potrzebujący i darczyńcy mogli dzwonić na naszą całodobową infolinię, gdzie udzielano informacji o tym jak np. otrzymać wsparcie, czy załatwiać sprawy administracyjnemówi ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

Siedlce:

W siedleckiej jadłodajni, prowadzonej przez Centrum Integracji Społecznej w Siedlcach i w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Siedlcach wydano uchodźcom z Ukrainy do końca 2022 r. 21 260 obiadów dwudaniowych. W tym czasie Caritas przekazała uchodźcom 13 200 pakietów – paczek żywnościowych i chemicznych. CIS objęło reintegracją zawodową ok. 50 osób z Ukrainy. Zapewniło też wsparcie psychologiczne. W dwóch świetlicach socjoterapeutycznych Caritas przebywało łącznie 14 dzieci ukraińskich, a 10 dzieci zostało objętych programami stypendialnymi. Ponadto dzieci z Ukrainy wzięły udział w koloniach letnich ph. „Wakacyjna Akcja Caritas”. Na terenie Siedlec do końca 2022 r. pośredniczono w zapewnieniu schronienia ok. 140 osobom – głównie w prywatnych domach i mieszkaniach. Organizacja współpracowała z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Siedlcach w organizowaniu i koordynowaniu zbiórek, transportów charytatywnych i noclegów. Transporty z darami przyjeżdżały z Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Szkocji i Hiszpanii zasilając magazyny darów, a następnie trafiały na Ukrainę. Znajdowały się w nich m.in. agregaty prądotwórcze, łóżka polowe, łóżeczka dla dzieci, łóżka rehabilitacyjne, a nawet komplety narzędzi chirurgicznych, ubrania medyczne i szafki szpitalne. Na terenie Miasta Siedlce w działania pomocowe zaangażowało się ponad 260 wolontariuszy: z Centrum Wolontariatu Caritas, z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Siedlcach i pracowników Caritas zaangażowanych wolontariacko. Pomoc aktywnie wspierało wiele placówek Caritas Diecezji Siedleckiej, m.in. Centrum Wsparcia czy Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego.

Aktualnie Centrum Integracji Społecznej obejmuje wsparciem 43 osoby z Ukrainy, w ramach projektu „Razem Możemy Więcej” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Biała Podlaska:

W bialskim Centrum Integracji Społecznej w 2022 r. przyjęto do realizacji zatrudnienia socjalnego 19 osób z Ukrainy. Utworzono tam sekcję handlową z nauką j. polskiego, dedykowaną ukraińskim uchodźcom i otworzono przy ul. Prostej 22 sklep „Smaki Ukrainy” z ukraińskimi specjałami. Na granicę polsko-ukraińską dowożono kanapki, chleby, wodę. Aktualnie bialskie Centrum Wolontariatu udziela korepetycje ukraińskim dzieciom ze szkół podstawowych.

Dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej podkreśla, że wszelkie działania, jakie zapewniła organizacja, były możliwe dzięki ludziom dobrej woli. – Jestem wdzięczny i dziękuję każdej osobie, parafii, firmie, fundacji, samorządowi, szkole, przedszkolu, za włączanie się w organizowanie pomocy dla obywateli Ukrainymówi ks. Paweł Zazuniak.

Caritas we współpracy z parafiami diecezji siedleckiej zachęca obecnie do udziału w zbiórce świec, które – ze względu na zniszczenie znacznej części elektrowni na Ukrainie – są tam teraz niezbędne. Wystarczy przynieść świece do swojej parafii do 12 marca 2023 r.

Pomóc można wpłacając dowolną kwotę na konto bankowe 47 9194 0007 0027 9318 2000 0180 z dopiskiem „Ukraina”.

 

materiał: Caritas Diecezji Siedleckiej
tekst i zdjęcia: Anna Nowińska Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama