Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska z medalem Polskiej Stolicy Recyklingu! (aktualizacja)

Program Polska Stolica Recyklingu rozstrzygnięty. W ogólnopolskiej rywalizacji miast zwyciężyły Siedlce zdobywając zaszczytny tytuł i statuetkę z recyklingu. Biała Podlaska otrzymała medal z recyklingu elektrycznych śmieci oraz bon na sadzonki drzew. Wiosną, Fundacja Odzyskaj Środowisko wspólnie z mieszkańcami zasadzi 190 nowych drzew.

Podczas Kongresu Miast Polskiej Stolicy Recyklingu w Bełchatowie prezydent Michał Litwiniuk odebrał dyplom dla Białej Podlaskiej, która zajęła w rywalizacji 11. miejsce, oraz medal z recyklingu.

Magdalena Sosnowska, nauczycielka przyrody i biologii Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia – koordynatorka akcji zbierania elektrośmieci przez tę placówkę, reprezentowała szkołę plasującą się na 4. pozycji.

Do Programu Polska Stolica Recyklingu przyłączają się społeczności miejskie, jednostki i instytucje z miast, uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Jego głównym celem jest praktyczna edukacja ekologiczna, rozwój ekologicznej świadomości.

W zmaganiach wzięło udział ponad 80 miast z całej Polski. Rywalizacja opierała się na zbiórce elektrycznych śmieci przy wykorzystaniu: czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odbiorów domowych i z firm; zbiórek organizowanych w placówkach oświatowych oraz w czasie ekopikników. Biała Podlaska, w ramach programu, oddała ponad 19 000 kilogramów elektrycznych śmieci, za co otrzymała medal z frakcji pochodzących z recyklingu.

Prezydent Michał Litwiniuk jako panelista na Kongresie Miast Polskiej Stolicy Recyklingu w Bełchatowie mówił o działaniach, jakie bialczanie podejmują, by chronić środowisko, podkreślił, że uczące się wiele o ekologii dzieci inspirują dorosłych do proekologicznych zachowań. – Przykład idzie z góry, a z dumą chwalimy się zdobytym przez nas tytułem Rowerowej Stolicy Polski, każdym pojedynczym wynikiem, a zwłaszcza wielkim sukcesem najaktywniejszej w rywalizacji pań bialczanki, Urszuli Awerczuk. W czerwcu przejechała ponad 6 tysięcy kilometrów! Jaki fantastyczny przykład dają w ten sposób naszej młodzieży emeryci, dyrektorzy szkół – ta rywalizacja jest bardzo motywująca do aktywności i rekreacji. Czujemy na sobie odpowiedzialność – powiedział.

Wspólny sukces

W zmaganiach wzięło udział ponad 80 miast z całej Polski. Rywalizacja opierała się na zbiórce elektrycznych śmieci przy wykorzystaniu: czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odbiorów domowych i z firm; zbiórek organizowanych w placówkach oświatowych oraz w czasie ekopikników. Biała Podlaska, w ramach programu, oddała ponad 19 000 kilogramów elektrycznych śmieci, za co otrzymała unikatowy medal z frakcji pochodzących z recyklingu.

Posadzimy Elektryczny Las

Dodatkową nagrodą w Programie są sadzonki drzew. „Wspólnie z mieszkańcami Białej Podlaskiej zasadzimy 190 sadzonek drzew. Elektryczny las będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale przyniesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób” – podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Edukacja ekologiczna poza schematami

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast, ale także do szkół, instytucji kultury, jednostek miejskich. „Główna idea programu opiera się na niestandardowej, praktycznej edukacji ekologicznej. Z jednej strony zachęcaliśmy miasta do grywalizacji w zbiórce elektrycznych śmieci, z drugiej zaangażowaliśmy uczniów i mieszkańców do aktywnego włączenia się w kampanię na rzecz ochrony środowiska. Gratuluję mieszkańcom Białej Podlaskiej determinacji na rzecz ochrony środowiska naturalnego i już teraz zapraszam do grywalizacji w 2. edycji. Udział w Polskiej Stolicy Recyklingu jest dowodem na to, że tworzymy dziś „smart community”, która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci.
Szczegóły dotyczące drugiej edycji znajdą się na stronie www.polskastolicarecyklingu.pl.

materiał: Polska Stolica Recyklingu
zdjęcia i zdjęcia: Paulina Picheta Fundacja Odzyskaj Środowisko
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama