Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Uczniowie z Zalutynia odkrywają siebie i świat

Od grudnia 2022 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zalutyniu odbywają się działania w ramach projektu „Odkrywam siebie i świat”. Środki na jego realizację w wysokości 40 000 zł pozyskało Stowarzyszenie Społeczno – Oświatowe „Żyć Godnie” w Zalutyniu z Funduszu Pomocowego dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2022-23.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem projektu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności życiowych, poprawa funkcjonowania psychicznego i społecznego oraz aktywizacja i zwiększenie samodzielności dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.

23 lutego zakończył się, prowadzony w ramach programu, cykl zajęć Treningu Umiejętności Społecznych, prowadzonych przez psycholożkę Panią Katarzynę Celińską. Podczas różnego rodzaju aktywności uczniowie uczyli się rozpoznawania emocji i potrzeb, poznawali metody radzenia sobie z trudnymi emocjami, ćwiczyli umiejętności nawiązywania kontaktu, słuchania i wykonywania poleceń,
uzyskiwania informacji zwrotnej. Poprzez wspólne zabawy i ćwiczenia uczestnicy warsztatów poznawali siebie i swoich rówieśników, rozwijali umiejętność współpracy z partnerem i grupą oraz przestrzegania zasad, uczyli się odreagowywania napięć emocjonalnych oraz rozwiązywania problemów i konfliktów. Tematyka warsztatów była oparta o aktualne święta i tradycje, takie jak Boże Narodzenie czy Tłusty Czwartek. Było ciekawie, aktywnie i wesoło.

W marcu uczniowie wezmą udział w warsztatach arteterapeutycznych z ceramiki, a potem ruszą w świat. Zaplanowane są trzy wycieczki krajoznawcze: pieszo-rowerowa do Muzeum Leśnego w Zalutyniu oraz autokarowe do Lublina i Warszawy. W Lublinie uczniowie wezmą udział w lekcjach muzealnych w Muzeum Wsi Lubelskiej oraz zwiedzą Zamek, Stare Miasto i Ogród Botaniczny. W Warszawie poznają zabytki Starego Miasta, odwiedzą ZOO i teatr muzyczny Roma, gdzie obejrzą spektakl pt. „Alicja w Krainie Czarów”.

Poprzez udział w projekcie młodzi ludzie pogłębią wiedzę na temat otaczającego środowiska, zdobędą kompetencje społeczne potrzebne w codziennym życiu i rozwiną swoje zainteresowania. Mamy nadzieję, że świat, który chcą odkrywać będzie dla nich ciekawy i przyjazny.

Projekt jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2022-23”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

materiał, tekst, zdjęcia: Agnieszka Lewkowicz
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama