Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

„Pod wieżami Włodzimierza” – książka i jej autor Krzysztof Kołtun gwiazdami wieczorków w Romanowie (galeria)

12 lutego w romanowskim dworze odbyło się spotkanie pod hasłem "Wieczorki z Krzysztofem Kołtunem", podczas którego znamienity gość opowiedział o swojej książce "Pod wieżami Włodzimierza". Na wydarzenie zaprosili Starosta Bialski oraz dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.

Gościem niedzielnego wydarzenia był Krzysztof Kołtun – urodzony w 1958 r. w Chełmie poeta, literat, autor publikacji poruszających tematykę kresową, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie i literackiego Bractwa Białego Pasterza, założyciel Towarzystwa Rodzin Kresowych i Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury.

W trakcie spotkania miała miejsce promocja jego książki „Pod wieżami Włodzimierza. Ukraińcy 1943 – 1944”.

Praca literacka i fotograficzna przy książce trwała kilka lat. Fotografie ze zbiorów bohaterów świadectw i ich rodzin pochodzą z całego XX wieku. Fotografie współczesne to efekt ponad czterdziestu podróży Autora w okresie ostatnich 30 lat. Przyczynkiem były najnowsze fotografie a także poznanie najdzikszych ostępów Bugu oraz miasteczek i wsi – gdzie toczą się losy wojenne i powojenne., Polaków uciekających z pożogi wołyńskiego ludobójstwa. Miało miejsce poszukiwanie świadków wydarzeń – osób miejscowych i postronnych. Z ich relacjami konfrontowano historię przemilczeń i zakłamywania o wyniszczeniu narodu polskiego, który od sześciu wieków zamieszkiwał Wołyń. Potwierdzeniem są najstarsze kościoły, pałace – latyfundia arystokracji, dwory polskie. Ludobójstwo dokonane przez Ukraińców we Włodzimierzy i rozległym powiecie zniszczyło w 90 procentach dziedzictwo kulturowe i duchowe wraz z wymordowaniem Polaków. Przywołanie tragedii słowami ostatnich żyjących Wołynian, cudem ocalonych z mordów, pozostanie często jedynym poświadczeniem prawdy, której wypierają się ludobójcy i przemilcza współczesna historia Ukrainy. (tekst. Księgarnia Trio z Roztocza)

Uczestnicy spotkania mieli również okazję porozmawiać na temat obyczajów związanych z karnawałem i początkiem postu na Wołyniu.

 

materiał: Radio Biper Powiat Bialski / Radio Biper Gmina Sosnówka
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama