Budowa obiektów małej architektury-rekreacyjny FIT Park Zdrowia przy ul. ks. Zdzisława Bieńkowskiego w Białej Podlaskiej. Celem jest stworzenie ogólnodostępnej, plenerowej strefy wypoczynku oraz stworzenie przestrzeni sprzyjającej integracji społecznej. W celu poszerzenia możliwości rekreacji i wypoczynku w postaci strefy street workout.
Teren przewidziany na realizację inwestycji stanowi własność miasta Biała Podlaska. Na terenie inwestycji znajduje się podziemnego uzbrojenia terenu: sieć energetyczna, wodna,
przewód ciepłowniczy oraz telekomunikacyjna. Projektowane zamierzenie nie koliduje z istniejącymi sieciami. Obsługę komunikacyjną zapewnia droga od ul. Ks. Zdzisława Bieńkowskiego.
Istniejący stan zagospodarowania
Działka będąca przedmiotem zagospodarowania znajduje się w ścisłym centrum Białej Podlaskiej. Obecnie jest porośnięta trawą z kilkoma drzewami. W północnej części graniczy z żłobkiem a z południowej z parkingiem miejskim. Na terenie znajdują się elementy betonowe oraz nieestetyczne ogrodzenie z siatki do rozbiórki podczas wykonywania prac budowlanych. Teren jest oświetlony dzięki oświetleniu miejskiemu. Powierzchnia placu przewidzianego do zagospodarowania wynosi ok. 1090 m2
Projektuje się przestrzeń pod teren Strefy Street Workut. Z terenu usuwa się wszystkie elementy dysharomonijne tj. ogrodzenie, elementy betonowe. Na terenie projektuje się dwa urządzenia do ćwiczeń malowane proszkowo na kolor grafitowy, na nawierzchni bezpiecznej poliuretanowej w kolorze beżowym wydzielone obrzeżem gumowym.
W celu przyjemniejszego korzystania z przestrzeni wprowadza się małą architekturę w postaci ławek, stolika piknikowego, koszy na odpady, stojaków na rowery. Wszystkie elementy mają być wykonane ze stali cynkowanej ogniowo i malowane proszkowo a siedzisko i oparcie z oheblowanego, frezowanego na długich bokach i oszlifowanego drewna drzew liściastych (jesion, dąb). W celu wprowadzenia na teren bioróżnorodności projektuje się krzewy liściaste osłaniające inwestycję od ulicy oraz drzewa zacieniające przestrzeń tj. klon pospolity, lilak pospolity, jaśminowiec wonny, róża pomarszczona. Zgodnie z wytycznymi przy ogrodzeniu w północno-zachodniej części terenu wprowadza się nasadzenia z bluszczu pospolitego. Cała przestrzeń pod inwestycje ma zostać wyrównana oraz we wskazanych miejscach obsiana mieszanką trawnikową.
Dla bezpieczeństwa użytkowników projektuj się lampę solarną.
Przyjmując wstępne założenia do projektu wzięto pod uwagę istniejące walory terenu (zieleń, podłoże) oraz otaczające teren obiekty. Wszelkie elementy wraz z elementami małej architektury tworzą całość oraz mają za zadanie zaspakajać potrzeby lokalnej społeczności.
Projekt koncepcji zagospodarowania tereny pod FIT Park Zdrowia wykonała firma PRO PLANTS STUDIO PROJEKTOWE EWELINA FUSZARA z GDYNII.
Projektant mgr inż. arch. Patrycja Zielińska, Współpraca mgr inż. arch. kraj. Kinga Kopańska
Ogólnodostępna, wielofunkcyjna, plenerowa strefa rekreacji, skierowana do każdej grupy wiekowej. Elementy Street Workout są zupełnie nową formą spędzania czasu na świeżym powietrzu w tej okolicy. W celu przyjemniejszego korzystania z przestrzeni wprowadza się małą architekturę w postaci ławek, stolika piknikowego, koszy na odpady, stojaków na rowery. Przyjmując wstępne założenia do projektu wzięto pod uwagę istniejące walory terenu (zieleń, podłoże) oraz otaczające teren obiekty. Wszelkie elementy wraz z elementami małej architektury tworzą całość oraz mają za zadanie zaspakajać potrzeby lokalnej społeczności.
Projekt spełnia wymagania dotyczące przestrzeni publicznych. Zaprojektowana przestrzeń umożliwia dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Wszelkie przeszkody i elementy wyposażenia przestrzeni umieszcza się poza główną przestrzenią komunikacyjną.
Spis projektowanych elementów
– Street Workout – zestaw dzielnicowy – 1 szt.
– Zestaw Cross – 1 szt.
– Ławka z oparciem – 2 szt.
– Kosz na śmieci – 2 szt.
– Stolik piknikowy – 1 szt.
– Stojak na rowery (6 stanowisk) – 3 szt.
– Lampa solarna – 1 szt.
FIT Park Zdrowia dziś – plac na którym powstanie ogólnodostępny obiekt
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
mapka i grafika poglądowa: materiały projektowe
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki