Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Przebudowa remizy, nowy wóz i okazałe statystyki działań – Strażacy z Woskrzenic Małych podsumowali rok 2022 (film) (galeria)

Strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Woskrzenicach Małych zwołali w dniu 4 lutego zebranie podsumowujące działalność w roku 2022. Spotkanie było okazją do przecięcia symbolicznej wstęgi i poświęcenia przebudowanej w ubiegłym roku remizy, wręczono również podziękowania i gratulacje.

W trakcie spotkania członkowie jednostki i ich goście zapoznali się ze sprawozdaniami z przebiegu działań i wydarzeń w roku 2022. Sprawozdanie z działalności OSP Woskrzenice Małe przedstawił Mateusz Kalitka, natomiast finansowe Jakub Dawidziuk. Działalność komisji rewizyjnej zaprezentował Hubert Przybrzej. Spotkanie było również dobrym momentem na omówienie planów na rok 2023 i te przedstawił zebranym Szymon Omelaniuk.

Podsumowując rok 2022 dla jednostki z Woskrzenic Małych nie sposób nie wspomnieć, że zasila ją aż 43 strażaków: 37 członków zwyczajnych, w tym pięć kobiet, 5 członków honorowych i jeden wspierający. Jednostka w tym roku doprowadziła do przebudowy remizy pod względem jej długości i wysokości, a w dniu 29 sierpnia trafił do niej samochód bojowy Jelcz 015 P422 GCBA4/30 przekazany z jednostki OSP Sitnik. Rok 2022 zamknął się dziewięcioma wyjazdami do pożarów i siedmioma do miejscowych zagrożeń.

Warto dodać, że przebudowa remizy została wykonana przez członków jednostki wspieranych przez zaprzyjaźnione osoby i sponsorów. Prace polegały na wyburzeniu starej posadzki i obniżeniu jej o 80 cm. Dobudowano przednią część garażu, wymieniono bramę i przerobiono dach na dwuspadowy. Dodatkowo pojawiła się figura patrona strażaków św. Floriana, a sama remiza zyskała także nowe umeblowanie. 

Staramy się doganiać współczesność przez wymianę sprzętu, rozbudowę naszej remizy, dokupujemy sprzęt i staramy się wyjeżdżać do wszystkich zgłoszeń, przez ostatnie lata nie opuściliśmy ani jednego wezwania – podkreśla prezes OSP Woskrzenice Małe Tomasz Cydejko. – Ściągamy do siebie młodzież, starsi druhowie doszkalają się uczestnicząc w szkoleniach. Jesteśmy ostatnią jednostką na flance wschodniej naszej gminy, więc ktoś musi ten teren zabezpieczać.

Jak zaznacza prezes jednostki, gmina zapewniła pokrycie kosztów materiałów przy przebudowie remizy, ale prace wykonali sami członkowie jednostki. – Nawet osoby wspierające, nie zrzeszone, chętnie nam pomagały, za co bardzo dziękuję, bo nawet dobre słowo motywowało, by dalej działać.

W ciągu roku strażacy uczestniczyli w wielu wydarzeniach związanych z nie tylko z samą miejscowością, ale też o randze krajowej. Dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrali kwotę 1.708,63 zł, a kolejnym wyzwaniem było zorganizowanie zbiórki żywności i środków czystości dla potrzebujących ogarniętych wojną w Ukrainie. Dary zawieźli na granicę w Dorohusku, gdzie pomagali również służbom w rozładunkach towarów i przewozach ludzi. W Szkole Podstawowej w Woskrzenicach Dużych zorganizowali z okazji Dnia Dziecka pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej i użycia defibrylatora AED, a w październiku przeprowadzili wśród uczniów tej placówki próbną ewakuację ćwicząc niesienie pomocy osobie nieprzytomnej. – Wiemy, że młodzież szybko chłonie wiedzę, którą im przekazujemy. Staramy się wybierać do tego druhów najbardziej przeszkolonych, którzy tę wiedzę potrafią przekazać. Bardzo się cieszymy, jak możemy zawitać od czasu do czasu w szkole, bo dla nas to też jest przypomnienie tego, co robimy – stwierdza prezes OSP. Swój sprzęt druhowie prezentowali podczas Gminnego Dnia Dziecka w Wilczynie, wzięli również udział w Pikniku Bezpieczeństwa na Placu Wolności w Białej Podlaskiej. W ciągu roku duhowie zabezpieczali różnorodne wydarzenia i uroczystości świeckie oraz kościelne.

Lutowe spotkanie było okazją do przecięcia symbolicznej wstęgi i poświęcenia obiektu wraz z jego wyposażeniem, wręczono również podziękowania i gratulacje. Sam prezes OSP Tomasz Cydejko otrzymał od druhen i druhów statuetkę honorującą „Czyny przekraczające ludzkie możliwości”, a dyrektor Szkoły Podstawowej w Woskrzenicach Dużych Anna Maksymiuk wręczyła dyplom z podziękowaniem za wspieranie inicjatyw edukacyjnych i wychowawczych.

Uroczyste podsumowanie roku 2022 zaszczycili swoją obecnością m.in. prezes zarządu gminnego OSP wójt gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk, jego zastępca Adam Olesiejuk i skarbnik gminy Krzysztof Radzikowski, przewodniczący rady gminy Dariusz Plażuk, główny inspektor do spraw przeciwpożarowych Czesław Pikacz, gminny komendant OSP Marek Maleńczuk, komendant PSP Artur Tomczuk i jego zastępca Marek Chwalczuk, nadleśniczy Lasów Państwowych Biała Podlaska Tomasz Bylina, a także dyrektor Szkoły Podstawowej w Woskrzenicach Dużych Anna Maksymiuk i jej zastępca Elżbieta Ceniuk.

To jednostka, która, choć nie jest w KSRG [w gminie Biała Podlaska są to cztery jednostki – przyp. red] swoją działalnością i zaangażowaniem zaczyna się wyróżniać na tle dwunastu innych w gminie. Musi być aktywny zarząd i prezes tego zarządu, żeby mógł porwać do działania swoich kolegów. Strażacy przychodzą do jednostek nie dla pieniędzy, nie po medale i pochwały, oni przychodzą ratować życie i mienie innych. To jest ich misja. A jeżeli jest aktywny zarząd to potrafi porwać tych ludzi do wszelkich działań! Nie tylko do działań alarmowych, gaszenia pożarów czy zdarzeń losowych, ale do pracy społecznej. Sam remont remizy został przeprowadzony czynem społecznym. Oni to czują, wiedzą, że robią to dla siebie – podkreśla wójt gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk.

Strażacy na co dzień utrzymują się z wnoszonych składek członkowskich, natomiast na zapewnienie ciągłości ich działalności Gmina Biała Podlaska poniosła koszt 9.704,18 zł. Dodatkowo w przebudowę remizy zaangażowano środki w wysokości 60 tysięcy złotych. W roku 2022 jednostka doposażyła się w kombinezon ochronny przeciw owadom błonkoskrzydłym o wartości 539,99 zł i radiotelefon nasobny. W planach kolejne doposażenia. – Chcemy wyposażyć jednostkę w cztery aparaty powietrzne, bo na razie posiadamy tylko dwa, z czasem może również hydraulika: rozpieraki, nożyce. Chodzi o podstawowy sprzęt, którym będziemy mogli bezpiecznie pracować i jak najszybciej nieść pomoc – przybliża plany Tomasz Cydejko.

W budżecie gminy to obecnie pół miliona złotych, które zostaną przeznaczone na działalność OSP na terenie samorządu. – Ochotnicze straże pożarne się unowocześniają, przybywa nam drogiego sprzętu specjalistycznego, wymieniamy też park samochodowy. To już trzy nowe samochody dotowane w 50% ze źródeł zewnętrznych. Każdego roku zwiększamy na ochronę przeciwpożarową środki finansowe, ale trudno obecnie nadążyć za cenami. Nie poddajemy się jednak i będziemy robić tak, żeby to bezpieczeństwo w gminie podnieść, choć myślę, że już teraz ochotnicza straż pożarna na naszym terenie jest na bardzo wysokim poziomie – zauważa włodarz gminy.

Z roku na rok gmina przeznacza coraz więcej środków finansowych na ochotnicze straże pożarne. Dziś mieliśmy przykład na to, jak można efektywnie i z korzyścią dla wszystkich wykorzystać te środki. My w gminie cieszymy się, że druhowie wychodzą z inicjatywami i chętnie dokładamy środki finansowe, bo widać, że coś się dzieje na danym terenie, widać zapał, zaangażowanie i chęci. Z czystym sumieniem mogę postawić jednostkę OSP Woskrzenice Małe jako przykład takiej, która bardzo aktywnie angażuje się w te działania i wychodzi z własnymi inicjatywami. Na takie działania społeczne zawsze znajdujemy środki, bo one służą społeczeństwu i poprawie bezpieczeństwa – podsumowuje skarbnik gminy Krzysztof Radzikowski.

Obszerna galeria zdjęć z wydarzenia pod materiałem.

 

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama