Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Mieszkańcy gminy Konstantynów oddali hołd powstańcom styczniowym w Gnojnie (film) (galeria)

W dniu 5 lutego w Gnojnie mieszkańcy gminy Konstantynów upamiętnili powstańców styczniowych, mieszkańców ziemi bialskiej, którzy stoczyli walki 4 lutego 1863 r. na przeprawie promowej Gnojno - Niemirów z wojskiem rosyjskim. W intencji powstańców została odprawiona msza święta w kościele św. Antoniego Padewskiego, po której złożono kwiaty i znicze przy pamiątkowej tablicy.

Uroczystości rozpoczęła msza święta sprawowana przez proboszcza parafii pw. św. Antoniego Padewskiego ks. Marcina Chudzika, który w słowie skierowanym do obecnych przypomniał, jak ważna była wola walki o wolną Ojczyznę u tych, który oddali swoje życie, by przyszłe pokolenia mogły żyć w widocznej na mapie Polsce. Przybliżył również historię walki na rzece Bug. – My współcześni mamy pamiętać o ich ofierze i poświęceniu dla Ojczyzny – podkreślił duchowny.

Dalsza część gminnego spotkania odbyła się przy pobliskim głazie, na którym w 2008 r. została umieszczona tablica upamiętniająca walkę o wolną Polskę, jaką stoczyli z wojskiem rosyjskim powstańcy w Gnojnie w 1863 r. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze, oddano również hołd pamięci. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Janów Podlaski.

Dziękuję za inicjatywę kultywowania tej tradycji upamiętniania powstańców styczniowych nauczycielom, uczniom, władzom gminy Janów Podlaski, radnym powiatowym, mieszkańcom parafii Gnojno i wszystkim przybyłym – mówił wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski.

Podczas spotkania przy pamiątkowej tablicy głos zabrał pochodzący z Janowa Podlaskiego wnuk powstańca styczniowego Leszek Zdanowski, który brał również udział w odsłonięciu pomnika. – Mój dziadek pochodził z Janowa, żył 103 lata. Mamy dwa ważne zdjęcia w rodzinie. Jedno powstało, gdy w okresie rządów Piłsudskiego przyjechali do dziadka przedstawiciele rządu i wręczyli mu krzyż Polonia Restituta. Drugie zdjęcie powstało, gdy dziadek mając 101 lat witał w Janowie chlebem i solą biskupa Przeździeckiego – wspominał, nawołując jednocześnie, by dzisiejsza młodzież był solą tej ziemi i pamiętała o wydarzeniach sprzed 160 lat.

Radna powiatu bialskiego Czesława Caruk przekazała m.in. na ręce ks. Marcina Chudzika, wójta Romualda Murawskiego, Leszka Zdanowskiego oraz harcerzy kalendarz ze wspomnieniem Powstania Styczniowego, który wydał senator RP Grzegorz Bierecki.

Jak zapowiedział podczas uroczystości wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski, w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego w dniu 28 maja odbędzie się na terenie gmina rekonstrukcja stoczonej bitwy. – Chcemy zrobić rekonstrukcję wydarzeń związanych z powstaniem przy przeprawie promowej, bezpośrednio tam, gdzie miało to miejsce. Mamy ustaloną grupę rekonstrukcyjną, która zaprezentuje ten ważny moment.

 

materiał: Radio Biper Gmina Konstantynów
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Jerzy Gzara
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama