Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Niezbędny dodatek do pierogów – jak zrobić domowe skwarki?

Kuchnia Polska bogata jest w całą gammę wspaniałych potraw. W wielu domach na terenie całego kraju nie wyobrażamy sobie niedzieli bez aromatycznego schabowego z ziemniaczkami, czy pysznego niedzielnego rosołu. Każdy region posiada swoje tradycje oraz potrawy, lecz wszystko ostatecznie sprowadza się do tego, że jako Polacy uwielbiamy jeść. Zazwyczaj z bardzo dużą starannością przygotowujemy główne potrawy na nasz stół, niestety niejednokrotnie zapominając o ważnym aspekcie, jakim są dodatki. No bo powiedzmy sobie szczerze. Czy wyobrażamy sobie polskie pierogi bez aromatycznych oraz chrupiących skwarek?

Skwarki jako dodatek do żurku i pierogów

Przepyszny żurek na zakwasie, który serwowany jest nie tylko podczas świąt wielkiej nocy to zupa, która na polskich stołach gości dosyć często. Dobry żurek jest aromatyczny, sycący oraz treściwy. Grubo krojone ziemniaki w takiej zupie to wkład, który musi się w niej znaleźć. Jednak, aby żurek w pełni oddawał swoje walory – należy przygotować do niego specjalne dodatki. Ugotowane na twardo jajko oraz aromatyczne i chrupiące skwarki to dodatki, które muszą znaleźć się w takiej zupie. Jednak przed każdymi zakupami najpierw należy zaopatrzyć się w dobrej jakości produkty. Warto więc na bieżąco śledzić wszelkie sklepowe nowości oraz promocje. Gazetka Arhelan będzie na pewno pomocna w celu odnalezienia niezbędnych składników. Wówczas przygotowane skwarki dodadzą dodatkowego aromatu oraz uwydatnią smak potrawy. Skwarki dodajemy jednak nie tylko do zup. Trudno wyobrazić sobie domowe pierogi z mięsem, czy ruskie bez dodatku jakim są właśnie skwarki. Idealna chrupkość oraz smak to walory skwarek, które zachwycają Polaków od wielu lat. Jak jednak przygotować takie skwarki, aby nie były gumowate, a idealnie chrupiące? 

 

Jak przygotować aromatyczne skwarki?

Jak przygotować skwarki, aby swoim aromatem oraz smakiem uwydatniły niejedną serwowaną przez nas potrawę? Przepis jest bardzo prosty, lecz trzeba pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nasze skwarki będą idealne. Czego zatem będziemy potrzebować? Musimy zaopatrzyć się w tylko jeden składnik, a mianowicie dobrej jakości boczek lub słoninę, jednak skwarki najczęściej przygotowywane są właśnie na boczku. Dobrej jakości mięso często można dostać w praktycznie każdym większym sklepie. Wystarczy szukać oznaczenia boczek promocja, a następnie zabrać się do gotowania. Boczek należy najpierw pokroić w nie za dużą kostkę. Następnym krokiem, jaki musimy wykonać – jest nagrzanie patelni na dużym ogniu. Pamiętajmy jednak, aby nie dodawać żadnego tłuszczu, gdyż boczek sam w sobie jest tłusty, a podczas obróbki termicznej zacznie wytapiać się naturalny tłuszcz. Jeśli dodamy olej – będziemy mieć morze zbędnego tłuszczu, a nasze skwarki nie będą za dobre.

 


Jeśli patelnia jest rozgrzana, należy wrzucić na nią boczek, a następnie zredukować ogień do średniego płomienia
. Zbyt duża moc palnika może przypalić nasze skwarki, a zbyt mała nie będzie w stanie utrzymać temperatury, przez co skwarki nie będą w stanie wytopić tłuszczu. Sekret na udane skwarki jest bardzo prosty. Mianowicie: średni ogień oraz brak mieszania. Boczku nie należy mieszać na patelni, gdyż zacznie puszczać wodę, a nasze skwarki zamiast idealnej chrupkości – staną się gumowate oraz nieapetyczne. Pozwólmy im zatem powoli wytapiać tłuszcz, a kiedy zauważymy, że z jednej strony są już dobrze wypieczone – wystarczy, iż lekko potrząśniemy patelnią, aby boczek zmienił swoją pozycję i zaczął smażenie z innej strony. Taką czynność powtarzamy do czasu, aż skwarki skurczą się oraz nabiorą złocistego koloru. Tak przygotowane skwarki stanowią idealny dodatek do kapusty zasmażanej, czy właśnie żurku bądź pierogów. Przygotowując skwarki w taki sposób – jesteśmy w stanie zagwarantować sobie ich idealny smak oraz aromat – a przecież o to w kuchni chodzi.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama