Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Spotkanie z marszałkiem Tomaszem Grodzkim w ramach Dnia Promocji Zdrowia (film) (galeria)

W dniu 17 stycznia w Urzędzie Miasta Biała Podlaska w ramach Dnia Promocji Zdrowia odbyło się spotkanie pod hasłem "Porozmawiajmy o zdrowiu", w którym wzięli udział marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk i poseł na Sejm Riad Haidar.

Spotkanie z marszałkiem było jednym z elementów obchodzonego tego dnia w Białej Podlaskiej Dnia Promocji Zdrowia. Tego dnia w miejskim magistracie odbywały się konsultacje ze specjalistami z instytucji opieki zdrowotnej, którzy służyli pomocą z zakresu porad zdrowotnych oraz badań profilaktycznych. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, którzy udzielali niezbędnych informacji związanych z działaniami prozdrowotnymi oraz profilaktyką zdrowotną.

Osoby, które przybyły na konsultacje mogły wykonać również pomiar ciśnienia krwi, sprawdzić saturację za pomocą pulsoksymetru oraz sprawdzić, jak działają alko i narkogogle.

W ciągu dnia miała miejsce konferencja prasowa z udziałem marszałka oraz popołudniowe spotkanie, podczas którego wspólnie rozmawiano o ważnych prozdrowotnych inicjatywach.

– Jako samorząd miejski staramy się na wszelkie możliwe sposoby wspierać ten ważny dla dobrostanu obywateli naszego miasta obszar. Realizujemy w Białej Podlaskiej i wspieramy w różnych formach organizacyjnych, technicznych i prawnych realizacje krajowych programów, Narodowego Programu Zdrowia, programów w obszarach przeciwdziałania, profilaktyki oraz diagnostyki wielu schorzeń. Przygotowujemy również nasze miejskie programy – mówił prezydent Michał Litwiniuk. – Z satysfakcją chcę podkreślić, że ubiegły rok był pierwszym, w którym rozpoczęliśmy realizację czteroletniego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych, już dwustu mieszkańców powyżej 60 roku życia zostało zaszczepionych, a wciągu wszystkich czterech lat trwania programu taką pomoc chcemy zaoferować 1400 mieszkańcom Białej Podlaskiej.

Na lata 2023-2026 miasto przygotowuje również czteroletni program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in-vitro, na który zostaną przeznaczone środki pozwalające spełnić marzenie posiadania własnego dziecka czterdziestu parom. Na chwilę obecną trwa ocena programu przez specjalistów, następnie zostanie przedstawiony Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. – Późną wiosną przedstawię go jako projekt uchwały do przyjęcia Radzie Miasta – przybliżył szczegóły włodarz.

Miasto prowadzi różnorodne programy dotyczące osób niepełnosprawnych, akcje edukacyjne skierowane do środowisk szkolnych i senioralnych. Samorząd angażuje się również w promocję zdrowego stylu życia, m.in. wywalczając tytuł „Rowerowej stolicy Polski”.

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki w swoim wystąpieniu podczas konferencji docenił bogatą historię Białej Podlaski i jej szczególne zaangażowanie w promocję wyższych wartości, również tych prozdrowotnych. – Profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem na zachowanie zdrowia. Ruch, wysiłek umysłowy, niepalenie, unikanie używek, zdrowe żywienie zabezpiecza nas przed wieloma chorobami. Jeżeli profilaktyka zawodzi to musimy wprowadzić wczesne wykrywanie chorób, które daje największą szansę, a w niektórych schorzeniach niemal gwarancję, utrzymania zdrowia lub wyzdrowienia. I to jest clou tego dzisiejszego święta – podkreślił marszałek prof. Tomasz Grodzki.  

Miasto Biała Podlaska jest jednym z niewielu miast, które prowadzi darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów. W planach po raz kolejny są też szczepienia przeciwko grypie. Oczywiście to wszystko zależy od środków i możliwości finansowych – stwierdził dr Riad Haidar.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska / PSSE Biała Podlaska
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama