Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Widowiskowy Orszak Trzech Króli ulicami Międzyrzeca Podlaskiego (film) (galeria)

Społeczność miasta i gminy Międzyrzec Podlaski wyruszyła tradycyjnie już w dniu 6 stycznia ulicami miasta tworząc barwny i widowiskowy Orszak Trzech Króli.

Uczestnicy orszaku przemaszerowali ulicami Warszawską i Lubelską oraz wokół placu Jana Pawła II, aż do ołtarza polowego przy kościele pw. św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim. Tam wzięli udział w uroczystej mszy świętej. Tegorocznym hasłem towarzyszącym wydarzeniu było wezwanie „Niechaj prowadzi nas gwiazda”. 

Po drodze orszak zatrzymywał się w miejscach kolejnych etapów ulicznego spektaklu jasełkowego, w którego przygotowanie włączyli się mieszkańcy miasta i gminy Międzyrzec Podlaski. Szczególny udział w organizacji spektaklu miała Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu. – Scenariusz jest narzucony z góry przez organizatora, my z niego wysupłaliśmy kilka scenek, troszkę to przerobiliśmy i dostosowaliśmy do wizji, jaką mieliśmy na dzisiejsze wydarzenie – wyjaśnia dyrektor GBP Magdalena Chodzińska. – Przygotowania trwały ok. trzy tygodnie. Mózgiem operacji był ks. Daniel Struczyk. Bardzo dużo pracy wymagało zorganizowanie wszystkich osób, które brały udział. Można tu mówić o setkach zaangażowanych osób.

Scenariusz objął cztery sceny. Pierwsza z nich, na parkingu przy sklepie Stokrotka, miała na celu zaprezentowanie króli, tam też anioł objawił wielką radość. Uczestnicy orszaku udali się następne do zamku Heroda. Kolejna scena to walka dobra ze złem, w której zmierzyli się ze sobą aniołowie i diabły. Finalna scena na placu kościelnym przypomniała moment narodzenia Jezusa i przybycie króli.

Część ról w poszczególnych scenach odegrali uczniowie szkoły w Tłuśćcu. – Zaangażowani byli również rodzice, którzy składali dary przy żłóbku Jezusa – podkreśla dyrektor szkoły Elżbieta Demczuk. – Szkoła została zaproszona do współorganizacji, ponieważ mamy niezwykły rok – rok kopernikowski. W tym roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika [patrona placówki – przyp. red.], 480 rocznicę śmierci i 480 rocznicę wydania drukiem jego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Mikołaj Kopernik był bardzo bliski w swoich działaniach mędrcom. Czuję się zaszczycona mogąc brać udział w tej uroczystości.  

Warto dodać, że orszak otworzył cykl wydarzeń związanych z rokiem kopernikowskim w szkole w Tłuśćcu.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama