Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

MOF Biała Podlaska do 2030 roku: Autobusy na prąd. Budowa centrum przesiadkowego przy dworcu PKP. Strefa Płatnego Parkowania

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Zintegrowanej Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska na lata 2021 – 2030. Konsultacje przeprowadzone będą do 24 stycznia 2023 r. W ramach projektu rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (miasto + gmina) będzie do wydania ponad 50 mln zł. W projekcie zapisano natomiast kilkadziesiąt tematów objętych konsultacjami które ubiegają się o wsparcie finansowe celem realizacji. W serii materiałów postaramy się przybliżyć zadania umieszczone w projekcie.

Zintegrowana Strategia Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska na lata 2021 – 2030

Lista projektów realizujących cele strategiczne:

Projekt 1.

Cel strategiczny 1.
Adaptacja do zmian klimatu i zrównoważona przestrzeń

1.1. Rozwój zrównoważonego transportu i mobilności multimodalnej Gmina Miejska Biała Podlaska oraz Gmina Biała Podlaska (projekt partnerski)

Rozwój zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie MOF Biała Podlaska

Miasto Biała Podlaska wraz z Gminą Biała Podlaska (partnerem) planuje:
– zakup bezemisyjnego taboru autobusowego,
– budowę infrastruktury ładowania i obsługi autobusów,
– wprowadzenie telematyki, monitoringu i digitalizacji systemu mobilności w MOF,
– budowę, przebudowę i modernizację infrastruktury na potrzeby transportu zbiorowego,
– budowę, przebudowę i modernizację infrastruktury na potrzeby ruchu pieszego i rowerowego,
– przebudowę pętli autobusowej przy dworcu kolejowym na centrum przesiadkowe dla transportu publicznego,
– urządzenie terenów zielonych wzdłuż ciągów pieszo-rowerowych, przy przystankach autobusowych oraz centrum przesiadkowym,
– organizację Strefy Płatnego Parkowania w centrum miasta.

Koszt całości działań w opisanym projekcie 1 cel 1.1 łącznie oszacowany został na 57 milionów złotych – realizacja zaplanowanych zadań w czasie 2023 – 2027 rok.

Chyba jeden z najpilniejszych celów do realizacji w ramach projektu – modernizacja, remont, przebudowa ronda Dmowskiego (rondo przy PKP) wraz z wlotami ulic: Stacyjna, Kolejowa i al. Tysiąclecia oraz pętlą autobusową komunikacji miejskiej. Zresztą bez przebudowy ronda Dmowskiego trudno mówić o budowie na bazie pętli autobusowej i pobliskiego dworca PKP – budowie centrum przesiadkowego

Baza Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przy ulicy Brzegowej. To tutaj trafią planowane do zakupu autobusy elektryczne. Do tego czasu zainstalowane powinny tu zostać elektryczne stacje ładowania czy miejsca postojowe. W projekcie uwzględniono również uzupełnienie tradycyjnej stacji paliw o stację ładowania dostępną dla kierowców z zewnątrz. Na mieście powinno dzięki realizacji projektu pojawić się więcej miejsc zmodernizowanych i unowocześnionych pod potrzeby transportu zbiorowego.

Dzięki realizacji założeń zawartych w projekcie znacząco zmieni się wygląd przystanków komunikacji miejskiej. Rozbudowany zostanie system monitoringu i telematyki. Pojawić powinny się kolejne tablice elektroniczne i biletomaty. Co jeszcze ważniejsze to nastąpić ma budowa nowych przystanków a te już istniejące uzyskać mają uporządkowane i powiększone tereny zielone wokół – trawniki i kwietniki.

No i w końcu projekt zakłada organizację Strefy Płatnego Parkowania w centrum miasta.
Pomysł krąży w bialskim magistracie od kilku ładnych lat. Już prezydent Andrzej Czapski wspominał o tym zamierzeniu. Na ten czas brak porozumienia pomiędzy Radą Miasta a Urzędem Miasta co do regulaminu, zasad, obszaru a co ważniejsze cennika opłat za parkowanie jak i systemu poboru tych opłat.
Oczekiwane plusy – uwolnienie Śródmieścia Białej Podlaskiej od nadmiaru parkujących samochodów. Minus – o którym rzadko się jeszcze mówi a który odczujemy praktycznie wszyscy – wprowadzone opłaty – bo jednak „coś za coś”. Parkowania w Śródmieściu nikt przecież nie zabroni. Stanie się ono po prostu przyjemnością płatną.

Już w tym roku – 2023 – ustawowa maksymalna opłata za pierwszą godzinę parkowania to 0,15% minimalnego wynagrodzenia – a te rośnie w tym roku dwukrotnie. Stawki ustawowe to 5 zł 23 grosze od 1 stycznia 2023 za pierwszą godzinę, i 5 zł 40 groszy za tą samą godzinę od lipca. Oczywiście Rada Miasta może sama określić koszt i może być on niższy. W Polsce miasta takie jak Warszawa, Kielce, Opole, Łódź, Rzeszów czy Kraków od stycznia ustanowiły stawki w przedziale 4 d0 5 zł. Od lipca kwoty najprawdopodobniej wzrosną. Mało tego druga i trzecia godzina zgodnie z ustawą ma być progresywnie droższa w opłatach. Te najdroższe stawki niebawem sięgną 10 zł za 3 godzinę parkowania w centrach miast. Dopiero czwarta i piąta godzina parkowania może ponownie osiągnąć poziom zbliżony do godziny startowej. 

Prognozowany koszt strefy płatnego parkowania w bialskim Śródmieściu na rok 2024
Załóżmy, że Biała Podlaska wprowadza Strefę Płatnego Parkowania od 1 stycznia 2024 roku – koszt 25 dni postoju godzinnego w stawce powiedzmy za 4 zł to koszt 100 zł w danym miesiącu, w stawce 5 zł za godzinę startową to już 125 zł miesięcznie, przy stawce 6 zł to już 150 zł. Przy opłatach łącznych, za parkowanie dwu i trzygodzinne, w stawkach najwyższych prognozowanych, w ciągu miesiąca taki wydatek dla kierowcy to już pokaźna kwota sięgająca 500 d0 600 zł miesięcznie… Raczej nie będzie odważnego który zechce korzystać z takich możliwości. I o to głównie chodzi. Do dyspozycji powinny być jednak pojemne parkingi położone poza Śródmieściem. Czy te już istniejące pomieszczą auta kierowców chcących skorzystać z takiego rozwiązania? Śródmieście ma być wolne od nadmiaru parkujących aut. Strefa Płatnego Parkowania ma wzmóc rotacje i wprowadzić oddech w wąskie, zatłoczone, zakorkowane uliczki Śródmieścia. Rozwiązanie to ma również zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z usług komunikacji miejskiej. 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki / materiały projektowe

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

2 odpowiedzi

  1. Nie poruszono tematu przystanku dla busów międzymiastowych i lokalnych odjeżdżających z ulicy Żeromskiego – warunki tam panujące są skandaliczne i grożące bezpieczeństwu pasażerów (ciasnota , jedna mała ławka, brak zadaszenia ) Odjeżdża z tego miejsca wiele busów do Lublina ,Siedlec, Radzynia ,Międzyrzeca a także okolicznych miejscowości .Codziennie przewija się tam wielu pasażerów ( w tym młodzieży dojeżdżającej do szkół) Kto się tym powinien zająć ???

  2. Strefa Płatnego Parkowania dopiero od 2024 ? To się biurwy wolno uwijają, przecież to oni głównie zatykają miejsca parkowania w centrum i dlatego im zalezy żeby jak najpóźniej wprowadzić SPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama