Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Gmina Międzyrzec uchwaliła ambitny, proinwestycyjny i wymagający budżet na rok 2023

W budżecie gminy Międzyrzec Podlaski, którego projekt został przyjęty uchwałą Rady Gminy w dniu 28 grudnia, znalazły się środki w wysokości ponad 23 mln złotych przeznaczone na zadania mające podnieść komfort życia swoich mieszkańców. Gmina będzie kontynuowała budowy i przebudowy ważnych dla tego terenu ciągów drogowych, zrealizuje ponad 8 milionową inwestycję montażu instalacji kolektorów słonecznych, podejmie się termomodernizacji i zmiany użyteczności budynków publicznych. Jak podkreśla włodarz gminy, to budżet bardzo ambitny, proinwestycyjny, ale też wymagający umiejętności współpracy na różnych szczeblach.

Dochody Gminy Międzyrzec Podlaski zostały zaplanowane na kwotę 66.228.251,66 zł, w tym 51.207.353,10 zł to dochody bieżące i 15.020.898,56 zł majątkowe. Wydatki określono na kwotę 77.094.533,98 zł, z czego bieżące sięgają kwoty 49.178.175,37 zł, a majątkowe 27.916.358,61 zł. Zaplanowany deficyt w wysokości 10.866.282,32 zł pokryty zostanie wolnymi środkami, nadwyżką budżetową w kwocie 4.736.282,32 zł oraz planowanymi kredytami i pożyczkami na kwotę 6.130.000 zł. – To budżet ambitny, bo zakłada ponad 23 mln zł środków przeznaczonych na inwestycje na terenie gminy – podkreślił wójt Krzysztof Adamowicz

Istotną rolę w roku 2023 będzie pełniło zadanie budowy i przebudowy dróg gminnych. Po dwie drogi zostaną wykonane w miejscowościach Tłuściec, Wysokie, Rzeczyca, Tuliłów i Misie, kolejna to Strzakły-Przychody. Nowych mostów na rzece Krznie doczekają się Rzeczyca i Misie-Przychody. Droga na czas wykonania zadania przejęła również od Powiatu Bialskiego drogę powiatową w Berezie. Przebudowana zostanie droga w Jelnicy, na którą zostaną wykorzystane środki z dofinansowania unijnego PROW. Kolejna z dróg oczekujących na przebudowę to odcinek w Halasach. Dla drogi Koszeliki-Manie powstanie dokumentacja projektowa.

Na realizację dwóch ważnych zadań drogowych gmina przeznaczyła w swoim budżecie ponad 4 mln zł, które obejmą dokończenie prac przy przebudowie drogi Kożuszki-Łuby i Kożuszki-Krzewica oraz Zasiadki-Manie-Zaścianki do krajowej Dwójki wraz z chodnikiem na tzw. Gościńcu Maniowskim.

2023 r. upłynie również pod znakiem realizacji zadania montażu 505 instalacji kolektorów słonecznych na dachach mieszkańców gminy oraz instalacji fotowoltaicznej na budynku siedziby Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki w Wysokim. W obecnym budynku szkoły w Jelnicy zostanie utworzone Przedszkole i Żłobek, w Berezie zostanie dokonana termomodernizacja budynku po dawnej szkole, kontynuowane będą prace w Strzakłach, gdzie powstaje nowe centrum społecznej aktywności. Jednocześnie, jak poinformował włodarz, samorząd planuje już podjęcie działań w kierunku wykorzystania nowej perspektywy unijnej.

Budżet roku 2023 jest budżetem bardzo wymagającym, proinwestycyjnym i bardzo trudnym. Wynika to z sytuacji bieżącej, ale również sytuacji ogólnoświatowej, która powoduje, że nie jesteśmy w stanie ostatecznie określić ani kosztów bieżących związanych z energią elektryczną ani utrzymania naszych obiektów. Jest budżetem ambitnym. Ogromne środki, ogromne wyzwania, ale też związana z tym musi być racjonalna polityka zarządzania finansami – mówił podczas sesji w dniu 28 grudnia 2022 r. wójt Krzysztof Adamowicz. Budżet otrzymał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, radni również podjęli uchwałę budżetową jednogłośnie. – Dziękuję za przyjęcie budżetu. Zdaję sobie sprawę, że nasz budżet jest ambitny, ale też wymagający współpracy, mówienia jednym głosem i wzajemnego wspierania się nie tylko w pracach technicznych, ale również w pozyskiwaniu środków zewnętrznych i tworzeniu pewnej alternatywy dla wydatkowania środków własnych.

 

materiał: Sesja Rady Gminy w dniu 28 grudnia 2022 r.
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama