Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Komisja Europejska przekazała nam pierwsze środki na realizację programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Po listopadowej decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej (KE), zatwierdzającej pierwszy w Polsce program regionalny Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, już w grudniu z Brukseli na rzecz Województwa Lubelskiego trafiło blisko 33 mln euro (dokładnie 32 960 158,70 euro). Są to również pierwsze pieniądze wypłacone przez KE na program regionalny w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Co ważne, przy obecnym kursie euro (4,6730 zł), kwota jaką do dyspozycji mają władze województwa to ponad 154 mln zł.

Otrzymaliśmy zaliczki wypłacone przez Komisję Europejską na realizację programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Środki, które wpłynęły w grudniu, potwierdzają że nasze działania podjęte podczas negocjacji, aby jak najszybciej uzgodnić program były słuszne. Przypominam, że ogółem kwota jaką mamy do dyspozycji w ramach nowego programu to ponad 2,43 mld euro. To o 170 mln euro więcej niż w kończącej się perspektywie finansowej na lata 2014-2020 – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Przekazanie zaliczek jest dla nas gwarancją szybkiego finansowania pierwszych projektów beneficjentów z nowego programu, przy jednoczesnym płynnym zamykaniu perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Chcę wyraźnie podkreślić, że gdyby program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 nie został przyjęty w tym roku przez Komisję Europejską, to województwo utraciłoby te środki – dodaje Marszałek Jarosław Stawiarski.

Zaliczki na EFRR i EFS+

Przypominamy, że Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 to dokument, który szczegółowo określa wydatkowanie blisko 2,432 mld euro ze środków unijnych przeznaczonych na zrównoważony rozwój naszego województwa.

Na tę kwotę składa się:

– 1 728 116 099 euro to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR)
– w ramach tego Funduszu KE w dniu 14 grudnia br. – w ramach zaliczek wpłaciła blisko 26 mln euro na konto programu.
– 703 841 720 euro to środki Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+)
– w ramach tego Funduszu KE w dniach 8 i 9 grudnia br. – w ramach zaliczek wpłaciła ponad 7 mln euro na konto programu.
W chwili obecnej Zarząd Województwa Lubelskiego ma do dyspozycji blisko 33 mln euro.

Intensywne prace

Instytucja Zarządzająca obecnie intensywnie pracuje nad przygotowaniem niezbędnej dokumentacji i procedur, które pozwolą uruchomić pierwsze konkursy. Jest to m.in.: przygotowanie Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu, który uszczegóławia postanowienia programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w podziale na działania oraz przedstawia bardziej szczegółowe informacje na temat możliwości uzyskania wsparcia ze środków programu. Zaawansowane prace dotyczą również zmiany statutów i regulaminów Instytucji Pośredniczących, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie (UMWL).

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest powołanie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. W jego skład wejdą m.in. reprezentanci strony rządowej, a także jednostek samorządu terytorialnego, organizacji związkowych, pracodawców oraz organizacji pozarządowych. Do głównych zadań Komitetu należeć będzie np. zatwierdzanie kryteriów wyboru projektów czy regulaminów konkursów nad którymi aktualnie pracujemy – wyjaśnia Anna Brzyska, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO UMWL. – Przed nami również praca nad dokumentami wewnętrznymi. Warto zauważyć, że w nowej perspektywie wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą wyłącznie w formie elektronicznej. W tym miejscu chcę Państwa zapewnić, że robimy wszystko, aby potencjalni beneficjenci europejskich funduszy mogli z nich skorzystać jak najszybciej – podsumowuje dyrektor Anna Brzyska.

Wszystko o programie na stronie funduszeUE.lubelskie.pl

Jak zapowiedział Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski ogłoszenie pierwszych naborów planowane jest w I kwartale 2023 roku. O naborach potencjalni beneficjenci dowiedzą się z odpowiednim wyprzedzeniem z Harmonogramu naborów wniosków, co pozwoli im na terminowe przygotowanie wymaganej dokumentacji. Harmonogram naborów zostanie opublikowany niebawem na stronie funduszeUE.lubelskie.pl, gdzie znajdą Państwo wszystkie informacje dotyczące programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 oraz jego treść.

materiał: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
zdjęcia i zdjęcia: Remigiusz Małecki Rzecznik prasowy Kancelaria Marszałka Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama