Konferencja inaugurująca program
Podczas dzisiejszej konferencji oficjalnie zainaugurowano proces wdrażania programu regionalnego na lata 2021-2027, a tym samym prace prowadzące do uruchomienia pierwszych naborów projektów. W konferencji wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, przedstawiciele Komisji Europejskiej, parlamentarzyści oraz samorządowcy.
– Dzisiejsza konferencja oficjalnie inauguruje wdrażanie programu. To impuls do wytężonej pracy na rzecz naszego regionu. Pozycja lidera we wdrażaniu funduszy europejskich zobowiązuje nas do jak najszybszego i najlepszego przygotowania dokumentów – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.
– To ogromny sukces Lubelskiego, które jako pierwsze ze wszystkich województw uzyskało decyzję Komisji Europejskiej zatwierdzającą program regionalny. Środki z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego będą zaangażowane w najważniejsze aspekty, które wynikają z potrzeb rozwojowych województwa. Jesteście liderem pozyskiwania środków z innych programów niż program regionalny. 21 mld zł – to są środki, które zostały zainwestowane tylko w perspektywie 2014-2020 i tylko z budżetu środków europejskich – dodała Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
– Dzisiejsza konferencja to ważny kamień milowy. Od teraz Lubelskie może zacząć wdrażać nowe projekty przy wsparciu Funduszy Europejskich. Zaangażowanie regionu w zielony ład, zwłaszcza we wdrażanie energii odnawialnej, jest wzorem dla innych regionów Europy. Życzę powodzenia w skutecznej realizacji programu – przekazała Lucie Žáčková, Zastępczyni Szefa Działu ds. Programów i Projektów w Polsce z Komisji Europejskiej.
Następnie szczegóły dotyczące przygotowania programu przedstawiła dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym UMWL Anna Brzyska. Założenia programu omówili dyrektorzy departamentów wdrażających oraz Instytucji Pośredniczących:
– Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie;
– Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;
– Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie;
– Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego.
Konferencja była transmitowana na żywo i jest dostępna na kanałach Lubelskich Funduszy Europejskich na YouTube i profilu Facebook.
Konferencję poprzedził briefing prasowy, w którym wzięli udział: Lucie Žáčková – Zastępczyni Szefa Działu ds. Programów i Projektów w Polsce, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Komisja Europejska, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego i Anna Brzyska – dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.
Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027
Dostępne w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 pieniądze pozwolą wzmocnić i efektywnie wykorzystać gospodarczy i społeczny potencjał regionu poprzez realizację 13 priorytetów. Będą one także służyć zrównoważonemu i inteligentnemu rozwojowi województwa.
Alokacja na program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 wynosić będzie ponad 2,4 mld euro, z czego:
– ponad 1,7 mld euro to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR);
– a ponad 700 mln euro to środki Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Łącznie do Województwa Lubelskiego trafi o 170 mln euro więcej niż w kończącej się perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Warto docenić ten fakt, biorąc pod uwagę, że w poprzedniej perspektywie finansowej na programy regionalne przeznaczonych było więcej pieniędzy. Środki te pozwolą na realizację projektów z obszarów wsparcia, takich jak: klimat, środowisko, energetyka, instrumenty terytorialne, transport, przedsiębiorczość, infrastruktura edukacyjna, społeczna i zdrowotna oraz kultura i turystyka, a także projekty z zakresu EFS+, tj. usługi społeczne, edukacja, zdrowie i rynek pracy.
Prace nad dokumentem
Prace nad programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 rozpoczęły się już w 2019 r., a ich zwieńczeniem było przekazanie 26 października 2022 r. dokumentu w wynegocjowanym kształcie do Komisji Europejskiej.
Przypomnijmy, że spotkania negocjacyjne trwały od 15 lipca do 16 września 2022 r. W ich trakcie uzgodniono wszystkie szczegóły programu. Program regionalny będzie wspierał m.in.:
-infrastrukturę badawczo-rozwojową,
– cyfryzację przedsiębiorstw oraz sektora publicznego,
– telemedycynę,
– usługi prorozwojowe dla MŚP,
– termomodernizację energetyczną budynków,
– odnawialne źródła energii,
– gospodarkę wodno-ściekową,
– infrastrukturę transportu publicznego,
– obiekty zabytkowe,
– miejsca atrakcyjne turystycznie,
– podstawową opiekę zdrowotną oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną,
– infrastrukturę usług społecznych,
– przedszkola,
– szkoły zawodowe,
– rewitalizację,
– kompleksową aktywizację zawodową,
– poprawę sytuacji na rynku pracy,
– programy pomocy stypendialnej,
– tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego,
– doradztwo zawodowe,
– programy rozwojowe szkół,
– aktywizację społeczną,
– integrację społeczno-gospodarczą obywateli państw trzecich,
– usługi opiekuńcze świadczone w społeczności lokalnej.
Nowości w programie na lata 2021-2027
W Funduszach Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 realizowana będzie część dotychczasowych typów projektów, które są znane beneficjentom z perspektywy finansowej na lata 2014-2020, ale także nowe, do których można zaliczyć m.in.: cyberbezpieczeństwo, doradztwo klimatyczne, zakup taboru autobusowego do przewozów subregionalnych, budowę punktów ładowania pojazdów bezemisyjnych, telemedycynę, zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych, infrastrukturę mieszkań o charakterze chronionym, treningowym i wspomaganym, aktywizację zawodowa osób młodych w ramach inicjatywy ALMA, czy tworzenie Centrów Usług Społecznych.
Ogłoszenie pierwszych naborów projektów w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 będzie poprzedzone opracowaniem niezbędnych dokumentów, m.in. Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu czy Harmonogramu planowanych naborów wniosków o dofinansowanie dla Programu, a także powołaniem Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.
materiał: Województwa Lubelskiego w Lublinie
tekst i zdjęcia: Anna Nycz Biuro Prasowe Kancelaria Marszałka Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki