Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

11 listopada w Gminie Rokitno (film) (galeria)

Gmina Rokitno zaprosiła swoich mieszkańców do udziału w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczęły się w dniu 11 listopada mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym. W programie znalazło się również odsłonięcie pamiątkowej tablicy, wciągnięcie flagi na maszt i koncert pieśni patriotycznych.

Po mszy świętej uczestnicy obchodów udali się na plac przy Gminnej Instytucji Kultury w Rokitnie, tam miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Murze Pamięci: „W Hołdzie Polakom poległym w obronie Ojczyzny – Mieszkańcy Gminy Rokitno” oraz podsumowanie rządowego projektu „Pod biało – czerwoną” uwieńczone podniesieniem flagi na maszt i odśpiewaniem hymnu państwowego. 

W dalszej części uroczystości odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rokitnie, a w trakcie wydarzenia zaprezentował się Bialski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich im. Ks. Gen. Stanisława Brzóski.

Jestem dumny i wdzięczny, że w Gminie Rokitno, tu, w małej ojczyźnie, co roku odbywają się różne przedsięwzięcia i wydarzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jest to bardzo ważne, cenne i szlachetne, ale przede wszystkim edukacyjne dla dzieci i młodzieży – mówił wójt Jacek Szewczuk. – Gminne obchody to uroczystości bardzo podniosłe. W tym roku to dzień szczególny, ponieważ została odsłonięta tablica na Murze Pamięci, ufundowany przez samorząd Gminy Rokitno oraz różne instytucje i podmioty, które współfinansowały jego budowę. To takie miejsce, w którym każdy mieszkaniec będzie mógł się zatrzymać. Jest to pamięć o bohaterach, którzy oddali życie za to, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Wciągnęliśmy dziś również flagę na maszt, więc były to uroczystości piękne, cudowne, dopisali nam mieszkańcy gminy. 

Jak wyjaśnia włodarz, na murze będą pojawiały się kolejne mniejsze tablice pamiątkowe, ponieważ docelowo ma on symbolizować pamięć o ważnych wydarzeniach.

Wydarzeniom związanym z Narodowym Świętem Niepodległości towarzyszyły różnorodne spotkania i akademie, m.in. warsztaty tworzenia kotylionów biało – czerwonych, które w dniu 8 listopada poprowadziła Gminna Biblioteka Publiczna w Rokitnie oraz akademia z okazji 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie, która odbyła się w przeddzień gminnych uroczystości. 

W dniu 11 listopada mieszkańcy wzięli również udział w złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy w „Miejscach Pamięci Obrońców Ojczyzny” w Kołczynie i Pratulinie.

 

materiał: Radio Biper Gmina Rokitno
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama