Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Kodeń (film) (galeria)

W dniu 11 listopada społeczność Gminy Kodeń wspólnie świętowała 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gminne obchody zainaugurowała msza święta, po czym zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem oraz wzięli udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt. Wydarzenie uwieńczył koncert pieśni patriotycznej.

Pierwszym elementem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości była msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w Bazylice pw. św. Anny w Kodniu. Zebrani następnie udali się pod pomnik Odzyskania Niepodległości, przy którym oddano hołd poległym. W ramach programu „Pod biało-czerwoną” również w Kodniu stanął maszt, na który tego dnia dokonano uroczystego podniesienia flagi państwowej. – To bardzo doniosły moment. Podczas państwowego święta po raz pierwszy na maszt zostanie wciągnięta flaga narodowa. Flaga znajduje się w centrum naszej miejscowości. Pod inicjatywą podpisało się wielu naszych mieszkańców, stąd też ten maszt z flagą – wyjaśnił dyrektor ZPO w Kodniu Jacek Malarski, który pokrótce przypomniał historyczne fakty prowadzące do odzyskania niepodległości. – Dzisiaj w wolnej niepodległej Polsce możemy świętować naszą niepodległość. Ale pamiętajmy, że jest ona jak delikatny kwiat, jej nie daje się na zawsze. Nie jest to piękny prezent, który możemy uzyskać z niczego. Ta wolność została okupiona walką pięciu pokoleń. Trzeba o nią dbać, pielęgnować, zabiegać o nią. 

Wspólnie ze społecznością gminną świętowała tego dnia poseł na Sejm RP Anna Dąbrowska – Banaszek. – Dziś cieszymy się, że jesteśmy Polakami, że mamy wolna Ojczyznę, a nad nami powiewa piękna biało-czerwona – mówiła do zgromadzonych.

O tym, ze mieszkańcy Gminy Kodeń są patriotami świadczy fakt, że jesteście tu dzisiaj z nami. Również ten pomnik postawiony w 2018 r. i flaga – podkreślił wójt Jerzy Troć składając podziękowania wszystkim przybyły. – Życzę nam wszystkim, byśmy żyli w spokoju i pokoju.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali okolicznościowych przemówień, po czym udali się do Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Janusza Pruniewicza i Norberta „Smoły” Smolińskiego. Wykonawcy zaprezentowali znane piosenki i utwory poetyckie o tematyce narodowej, również w aranżacji rockowej.

 

 

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama