Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wisznice: Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości (film) (galeria)

W dniu 11 listopada Gmina Wisznice zaprosiła swoich mieszkańców na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wspólnie oddano hołd pamięci tym, którzy walczyli i oddali życie w obronie wolności narodu.

Delegacje wyruszyły spod Szkoły Podstawowej w Wisznicach i przemaszerowały pod pomnik, gdzie odbyło się złożenie wieńców i oddanie hołdu pamięci tym, którzy oddali życie za wolną Polskę. Wciągnięto również flagę na nowy maszt. Uroczystości przewodniczył wójt Piotr Dragan. – Flaga i maszt zostały wybudowane w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” – wyjaśnia dyrektor GOKiO Elżbieta Sokołowska.

W uroczystości wzięły udział władze samorządowe, przedstawiciele szkół i instytucji z terenu gminy Wisznice, delegaci z zakładów pracy, kombatanci i weterani walk, duchowieństwo, przedstawiciele partii politycznych i stowarzyszeń, strażacy OSP oraz mieszkańcy gminy.

Uczestnicy obchodów wysłuchali okolicznościowych wystąpień, obejrzeli również program artystyczny. Uwieńczeniem obchodów jest uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Wisznicach.

Coroczne obchody Święta Niepodległości przypominają nam zasługi ojców wolnego państwa z 1918 roku. Pamiętamy wkład Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Chylimy czoła przed bohaterami niepodległości – mówił wójt Piotr Dragan. W swoim przemówieniu do zgromadzonych podkreślił znaczącą rolę kobiet w drodze do odzyskania wolności i suwerenności Polski.  – Musimy przyznać, że nasze spojrzenie na sprawę wyzwolenia jest niepełne. Nie dostrzegamy i nie mówimy o walce kobiet o wolność Polski. Fakt, że kobiety pełniły ważną rolę w życiu sławnych mężczyzn, jest niepodważalny. Matki kształciły charaktery, chroniły, uczyły, stanowiły fundament, na którym budowali swoje późniejsze postawy i programy. Żony intensywnie wspierały swych mężczyzn dbając nie tylko o rodzinne gniazda, ale i o powodzenie ich przedsięwzięć. Kobiety miały też swój udział w rożnych działaniach niepodległościowych.

 

materiał: Radio Biper Gmina Wisznice
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama