Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Roskosz: Przy rzemiośle o kulturze w trzech językach – a nawet czterech (galeria)

W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zakończyła się trójstronna międzynarodowa wymiana młodzieży „Przy rzemiośle o kulturze” realizowana w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W trwającej od 22 października br. wymianie uczestniczyła 38-osobowa grupa młodzieży wraz z liderami z Polski, Niemiec i Litwy.

logo 2

Projekt „Przy rzemiośle o kulturze” to kolejna edycja projektu zawodowego, który miał na celu wzbogacanie wiedzy, podnoszenie kwalifikacji zawodowych młodzieży, integrację a także edukację międzykulturową i promowanie wspólnych wartości wolności, tolerancji oraz wzajemnego szacunku.

W ciągu dziewięciu dni wspólnych działań młodzież z dużym zaangażowaniem realizowała zaplanowane działania projektowe. Uczestnicy przeprowadzili gry i zabawy integracyjne, poznawali podstawowe pojęcia i zwroty w języku polskim, niemieckim i litewskim, uczyli się współpracy w międzynarodowej grupie, poszanowania różnorodności i tolerancji oraz nawiązywali dialog międzykulturowy.

Wieczorami uczestnicy poznawali kulturę swoich krajów podczas wieczorków narodowych, rozwijali swoje zainteresowania poprzez kreatywne formy spędzania czasu wolnego a także integrowali się przy ognisku wspólnie śpiewając młodzieżowe przeboje muzyczne.

Najważniejsze działania projektowe odbywały się na terenie wioski ginących zawodów w ECKiW OHP w Roskoszy. Codziennie realizowane były zajęcia praktyczne w warsztatach kowala i piekarza/cukiernika, podczas których młodzież zdobywała kompetencje i umiejętności zawodowe pod nadzorem instruktora. Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych rzemieślników pracujących w ginących zawodach. Program szkoleń był bardzo różnorodny i intensywny, w sumie zrealizowano prawie 30 godzin szkoleniowych.

Młodzież poznała historię wybranego zawodu ginącego, zapoznała się z maszynami i narzędziami charakterystycznymi dla wyposażenia poszczególnych warsztatów i z wielkim zapałem przystąpiła do zajęć praktycznych. Młodzi piekarze i cukiernicy ręcznie wyrabiali i formowali ciasto, z którego powstawały przepyszne bułeczki, rogaliki, ciasteczka i chleby, uczyli się rozpalać tradycyjny piec chlebowy oraz wypiekali tradycyjny sękacz podlaski. Z kolei kowale zapoznali się z narzędziami i poznali podstawowe techniki kowalskie m.in. zginanie, wydłużanie, hartowanie, przekuwanie, zgrzewanie, co zaowocowało wykuwaniem różnego rodzaju wyrobów artystycznych, użytkowych i tradycyjnych podków. Z dużym zainteresowaniem spotkał się pokaz podkuwania koni, podczas którego omówiono i zaprezentowano podstawowe techniki czyszczenia i podkuwania kopyt końskich.

Wiele czasu i uwagi podczas realizacji projektu poświęcono również orientacji i aktywizacji zawodowej młodzieży, w tym przygotowaniu młodych osób do wejścia na rynek pracy. Podczas panelu z doradca zawodowym dokonano analizy zasobów uczestników określając ich mocne i słabe strony oraz porównano szanse i warunki pracy w tych samych zawodach w trzech różnych krajach.

W czasie wolnym od zajęć uczestnicy projektu zwiedzili Zamek w Janowie Podlaskim, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Stare Miasto w Warszawie. Niezapomnianym wrażeniem był też wjazd na Taras Widokowy na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki oraz wieczorny spacer po Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie.

Podczas uroczystej kolacji podsumowano warsztaty zawodowe, młodzież opowiedziała o wrażeniach i doświadczeniach wyniesionych z projektu, można było obejrzeć wystawę zdjęć oraz galerię wykonanych podczas projektu prac. Na zakończenie Dyrektor ECKiW OHP Karol Sudewicz wręczył uczestnikom certyfikaty poświadczające udział w projekcie a także zdobyte umiejętności zawodowe.

Międzynarodowa wymiana młodzieży w ECKiW OHP w Roskoszy był to czas nabywania dodatkowych kompetencji w zawodach ginących, osobistego spotkania i poznania kultur, doświadczenia różnic, konfrontacji z nimi, czas inicjowania i podjęcia twórczych działań wspierających zarówno rozwój osobisty uczestników jak też poczucie świadomości europejskiej.

Projekt „Przy rzemiośle o kulturze” zakończył się, podobnie jak jego pierwsza edycja, sukcesem. Został tak dobrze odebrany zarówno przez młodzież jak i kadrę, że podczas ewaluacji spotkania zaplanowano następną edycję projektu w przyszłym roku.

materiał: ECKiW OHP w Roskoszy
tekst i zdjęcia: Małgorzata Zając ECKiW OHP w Roskoszy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama