Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Po czym poznać dobry ekogroszek?

Przed nami być może najtrudniejszy sezon grzewczy od wielu lat. Jeszcze na długo przed jego rozpoczęciem pojawiły się problemy z gigantycznymi wzrostami cen i dostępnością paliw. Teraz już nikt nie ma złudzeń – przed nami ciężka zima, podczas której prawdopodobnie będziemy musieli przyzwyczaić się do obniżenia temperatury w pomieszczeniach, a nawet do czasowych przerw w dostawie energii elektrycznej. Ci, którym udało się kupić zapas opału na najbliższe miesiące są i tak w dość komfortowej sytuacji. Ci, których kotłownie wciąż świecą pustkami powinni jak najszybciej zadbać o ich uzupełnienie. I tu mała przestroga – gigantyczne ceny paliw kuszą do tego, by wybrać drogę na skróty i szukać okazji cenowych. Ale warto pamiętać, że tani opał to najczęściej opał słabej jakości. Byle jakie paliwo nie zapewni właściwego komfortu cieplnego i w ogólnym rozrachunku – zamiast oszczędzić wyjdziemy na minus. Dlatego – jeśli chcesz ogrzewać dom wydajnie i ekonomicznie postaw na dobrej jakości ekogroszek. Przed wizytą w składzie opału warto poznać kilka podstawowych parametrów, które wpływają na jakość tego paliwa.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując ekogroszek?

Ekogroszek ekogroszkowi nierówny. Od zawsze różnice w cenie w poszczególnych składach były znaczące. Teraz, gdy ceny opału jeszcze bardziej poszły w górę, coraz więcej jest oszustów, którzy usiłują sprzedać zły opał po wysokiej cenie, wiedząc, że kupcy i tak się znajdą. By nie dać się oszukać trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę kupując ekogroszek – czy to w lokalnym składzie, czy w Internecie. Warto dopytać o świadectwo jakości sprzedawanego opału. Uczciwy sprzedawca na pewno je udostępni, co będzie potwierdzeniem jakości poszczególnych parametrów opału. 

Kaloryczność

Zwana także wartością opałową, jest jednym z kluczowych parametrów, wpływających na jakość procesu spalania. Im wyższa kaloryczność ekogroszku, tym więcej ciepła zostanie wygenerowane podczas jego spalania. Wydajne paliwo oznacza mniejsze zużycie, a co za tym idzie niższe koszty ogrzewania, co przy obecnych cenach jest bardzo istotne. Wartość opałowa wyrażona jest w megadżulach na kilogram masy opałowej. Warto szukać ekogroszku, którego kaloryczność jest wyższa niż 23 MJ/kg. Świetne opinie ma Ecogroszek J-30, o kaloryczności między 28-30 MJ/kg. Jest dostępny tutaj: https://grzejemnieto.pl/produkt/ekogroszek-j-30/

Spiekalność

Określa ona skłonność ekogroszku do tworzenia spieków. Te zbrylone kawałki węgla, palą się znacznie wolniej, co wpływa na duże straty energii. Najrozsądniejszym wyborem będzie ekogroszek o spiekalności poniżej 10 Rogi. Wyższa spiekalność oznacza niestety mniej ciepła, i więcej popiołu, który trzeba będzie usunąć i zutylizować. 

Zawartość popiołu

Ilość popiołu w ekogroszku wpływa nie tylko na środowisko, ale również na komfort użytkowania. W opisie produktu powinna znaleźć się informacja o procentowej zawartości popiołu, która powinna być niższa niż 10%. W przeciwnym wypadku czeka nas częste czyszczenie pieca i szukanie sposobów na zutylizowanie odpadu. Warto wiedzieć, że popiół można wykorzystać jako nawóz w ogrodzie, pod warunkiem jednak, że pochodzi ze spalania dobrej jakości ekogroszku. 

Zawartość siarki

Mniej siarki to czystsze spalanie i bezpieczeństwo kotła. Siarka może bowiem wpływać na rdzewienie niektórych jego części i skracać żywotność urządzenia. Przed zakupem warto sprawdzić czy zawartość siarki nie przekracza 0,6%. 

Wilgotność

Mokry opał źle się pali i powoduje straty ciepła. Energia wygenerowana z jego spalania zostaje zmarnowana na podgrzanie i odparowanie wody, zamiast na podgrzanie pomieszczeń. Warto jednak wiedzieć, że całkiem suchy ekogroszek też nie będzie się dobrze palił. Dlatego warto szukać opału o optymalnej wilgotności, nie większej niż 10%. 

Opakowanie 

Sposób pakowania i składowania opału również ma istotny wpływ na jego jakość i wydajność procesu spalania. Ekogroszek przechowywany luzem na zewnątrz może tracić nawet 30% swojej kaloryczności. Wybieraj ekogroszek workowany, ponieważ worki stanowią solidne zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi. Ekogroszek w workach łatwiej też przechowywać i użytkować. Układając worki jeden na drugim można zaoszczędzić sporo miejsca w kotłowni. Dozowanie opału z worka pozwala również ograniczyć ilość pyłu i utrzymać kotłownię w czystości.

Gdzie znaleźć dobry ekogroszek?

Problemy z dostępnością sprawiły, że niełatwo jest znaleźć od ręki kilka ton opału na cały sezon grzewczy. Zwłaszcza, że na rynek wciąż trafiają duże ilości słabej jakości ekogroszku, który nie dość, że jest drogi, to jeszcze słabo się pali. Dlatego, decydując się na zakup, warto wybierać sprawdzonego dostawę, który działa na rynku od dłuższego czasu, a jakość sprzedawanych produktów poświadczają dobre opinie klientów. 

Grzeje mnie to to firma o ugruntowanej pozycji na rynku. Od wielu lat dostarcza konsumentom wysokiej jakości ekogorszek, o bardzo dobrych parametrach grzewczych, co potwierdzają sami klienci. Kluczowe parametry opału znajdują się na opakowaniu produktu. Dodatkowo na prośbę klienta sprzedawca udostępnia certyfikat z badań jakościowych wykonywanych w Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym w Jastrzębiu Zdroju. 

Kupując na stronie grzejemnieto.pl masz pewność, że otrzymasz produkt najwyższej jakości. Dodatkowo, jedyne co musisz zrobić to wybrać produkt oraz jego ilość i wskazać adres na jaki ma zostać dostarczony. Transport ekogroszku jest bezpłatny na terenie całego kraju. Towar dostarczany jest na paletach, w 25-cio kilogramowych workach. Dzięki temu rozładunek jest szybki, a ekogroszek może być sprawnie rozpakowany i rozlokowany w kotłowni. 

Najlepszą rekomendacją dla firmy są opinie jej klientów. Znajdziesz je na stronie przy każdym produkcie. Wiele osób zaufało firmie i kupiło opał na stronie grzejemnieto.pl. Ty również możesz dołączyć do grona posiadaczy wysokiej jakości ekogroszku, który wydajnie i efektywnie będzie ogrzewał Twój dom w najbliższym sezonie grzewczym.

 

– Artykuł sponsorowany

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama