Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Rzeczyca: „Andrzejkowe Wieczorki” – I Wieczory Teatralne Klubów Seniora Gminy Międzyrzec Podlaski (film) (galeria)

Kluby seniora działające na terenie gminy Międzyrzec Podlaski w ramach wspólnego projektu zaprosiły do swoich siedzib na I Wieczory Teatralne Klubów Seniora Gminy Międzyrzec Podlaski. Pierwsze spektakle odbyły się w Zaściankach, Berezie i Rzeczycy, a uczestnicy wydarzeń mogli obejrzeć sztuki "Letnicy na wsi", "Wesele" i "Andrzejkowe wieczorki". Kolejne wieczory teatralne jeszcze przed nami, a wkrótce relacja filmowa z Rzeczycy.

Kluby seniora działające w ramach projektu „Wspólnie tworzymy kluby seniora” począwszy od dnia 14 października w trzy kolejne wieczory zaprosiły swoich gości na humorystyczne spektakle do Zaścianek, Berezy i Rzeczycy. 21 października odbędzie się kolejne spotkanie w Tłuśćcu. Łącznie na czterech scenach teatralnych występuje ponad pięćdziesięciu aktorów prezentujących pięć spektakli i bajkę międzypokoleniową.

14 października na pełną humoru multimedialną opowieść o o perypetiach młodej dziewczyny, która uczy się przedsiębiorczości pod czujnym okiem starszych od siebie mieszkanek rodzinnej miejscowości „Letnicy na wsi” (reż. Daniel Świąder, scenografia Natalia Potocka) publiczność wybrała się do siedziby Klubu Seniora w Zaściankach. Widzowie obejrzeli również film “Nasza wersja Bajki Jaś i Małgosia”, które jest wspólnym przedsięwzięciem dzieci (wnuków) i seniorów (dziadków), swoistą prezentacją i pokazem sztuki (w tym wypadku filmowej) jako miejsce spotkań pokoleń.

Trzecia Strona Lustra: Otwarcie Wieczorów Teatralnych w Zaściankach <<==>> LINK

Kolejny wieczór 15 października to już spotkanie w domu ludowym w Berezie, gdzie członkowie miejscowego klubu seniora wystąpili w rozśpiewanej opowieści „Wesele” (reż. Daniel Świąder) przypominając zwyczaje i obrzędy z lat 50-tych. W spektaklu wykorzystano ok. 20 pieśni ludowych i 15 przyśpiewek. Łącznie na scenie pojawiło się 5 muzyków oraz 10 aktorów – śpiewaczy. W dniu premiery spektaklu zmarł Jan Giersz – muzyk biorący udział w tworzniu pierwotnej wersji „Wesela z lat 50-tych“. Spektakl był hołdem oddanym twórcy i przyjacielowi. Pomysłodawcą i pierwszym scenarzystą jest Teresa Zofia Byczyk z rodziny Struków, mieszkanka Berezy. Materiał muzyczny zgromadził i zaadaptował do widowiska skrzypek Franciszek Sawczuk. Nad warstwą muzyczną pierwszych wersji “Wiejskiego Wesela” pracowali miejscowi muzycy ludowi: akordeonista Jan Giersz i bębnista Marian Rabka.

Premiera “Wiejskie Wesele z lat 50-tych” miała miejsce 24 października 2004 r. podczas 20-lecia Gminnej Instytucji Kultury w Rokitnie. Widowisko było przygotowane przez Zespół Śpiewaczy “Ale Baby” i Kapelę Ludową z Berezy. Wesele wystawiono w Sobolach, Kąkolewnicy, Radzyniu Podlaskim, i Drelowie na VI Powiatowym Przeglądzie Teatrów Obrzędowych. Tym razem przedstawienie trafiło na deski domu ludowego w Berezie. – Drodzy widzowie, słuchacze. Muzyka jest językiem emocji, niesie ze sobą informacje pozostawione przez minione pokolenia. Uczucia miłości, radości, tęsknoty i smutku doświadczano tak jak dziś. To co “Ci którzy byli przed Nami” mieli do przekazania, znajduje się nie tylko w słowach pieśni i przyśpiewek, lecz przede wszystkim w emocjonalnym przekazie melodii. Dzisiejszego wieczoru staraliśmy się przekazać nie tylko samą atmosferę tamtego, minionego czasu, ale również stan ducha naszych dziadków i pradziadków – podsumowano występ.

W dniu 16 października Klub Seniora z Rzeczycy zabrał swoją publiczność w daleka przeszłość na „Andrzejkowe wieczorki”, czyli przedstawienie, w którym odtworzyli historię tradycyjnych późnojesiennych spotkań wieczornych, jakich nie brakowało w wioskach na terenie Międzyrzecczyzny. Tym razem reżyserią spektaklu zajęły się panie Bożena Wawryniuk i Halina Przychodzka.

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski / „Wspólnie tworzymy kluby seniora”, FB
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama