Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reprezentanci powiatu bialskiego wśród nominowanych do tytułu „Ambasadora Wschodu”

Po raz dziewiąty już dokonania osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza zostają poddane przeglądowi i ocenie, a te, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny Wschodu znajdują się na liście nominowanych do tytułu Ambasadora Wschodu. W tegorocznej edycji wśród nominowanych znalazło się ośmiu przedstawicieli województwa lubelskiego, w tym reprezentanci powiatu bialskiego Bożenna Pawlina Maksymiuk i Manufaktura Cieleśnica.

Najwięcej nominacji w tegorocznej edycji konkurs Ambasador Wschodu przyznano w dziedzinie projekt – 12. W dziedzinie przedsiębiorczość – 6, w turystyce – 4, a 2 w dziedzinie samorządność. Wśród nominowanych znalazły się osoby, podmioty i instytucje ze wschodniej Polski oraz jej pogranicza, działające od Suwałk po Sanok, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny Wschodu.

Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Początki nagrody Ambasador Wschodu sięgają 2013 roku. Wtedy z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” odbyła się pierwsza edycja konkursu, którą zwieńczyła uroczysta gala z wręczeniem pierwszych tytułów. Od tego czasu odbyło się już 8 edycji, w których przyznano 70 tytułów Ambasadora Wschodu. W tegorocznej edycji konkursu aż 23 nominowanych ma szanse na uzyskanie nagrody Ambasador Wschodu.

Po 7 nominacji do tytułu Ambasadora Wschodu otrzymały projekty, instytucje i osoby z województwa lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego. Jedną nominację otrzymało województwo mazowieckie. Dwie nominacje mają charakter szerszy – nominowani na co dzień działają w innych regionach niż te, wyszczególnione w regulaminie, ale są silnie związani ze Wschodem i promują pierwiastek wschodni w swoich aktywnościach.

W tym roku po raz pierwszy daliśmy możliwość nominacji społecznych. Cieszy nas uzyskany odzew, bo dzięki temu mogliśmy poznać inicjatywy, projekty i ludzi, których nie udałoby się wyłonić w tradycyjny sposób. Zależy nam, aby doceniać działania realizowane na terenie Polski Wschodniej, ale także takie, które promują wschód na szerszą skalę także w innych regionach lub poza granicami Polski. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w zgłoszenie swoich kandydatów – mówi Izabela Sałamacha, członkini Kapituły Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu.

Ambasadorów Wschodu w ośmiu dziedzinach: Samorządność, Przedsiębiorczość, Turystyka, Projekt, Społecznie Odpowiedzialny, Kultura i Sztuka, Nauka, Marka poznamy 26 listopada podczas uroczystej gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Tego dnia zostaną przyznane także: tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu, Nagroda Specjalna i wyróżnienia.

W ubiegłym roku w konkursie wyłoniono 7 laureatów, przyznano 1 honorowy tytuł, ogłoszono 2 odkrycia roku oraz przyznano 1 nagrodę specjalną. Najwięcej wyróżnień w ósmej edycji konkursu Ambasador Wschodu otrzymali reprezentanci woj. podlaskiego (5), w dalszej kolejności woj. lubelskiego (3), mazowieckiego (1) i podkarpackiego (1).

Nominowani 2022

Projekt
1. Horyniec – Zdrój Art Festiwal (woj. podkarpackie)
2. Zamojskie Lato Teatralne (woj. lubelskie)
3. Arkadiusz Andrejkow – „Cichy memoriał” (woj. podkarpackie)
4. Monika Trypuz za projekt „Atencja” (woj. lubelskie)
5. Mariusz Żwierko (Warszawa)
6. Chór La Musica, przy Szkole Podstawowej Nr 16 w Lublinie (woj. lubelskie)
7. Magdalena Bernat – Protaziuk (woj. mazowieckie)
8. Forum Kobiet Podlasia (woj. podlaskie)
9. Bożenna Pawlina Maksymiuk (woj. lubelskie)
10. Inkubator Aktywnego Kobiecego Rozwoju IKAR (woj. podlaskie)
11. #DajemySerce Dzień Serca w Rzeszowie (woj. podkarpackie)
12. Koło Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, wydarzenie Palinocka nad Rospudą w Dowspudzie (woj. podlaskie)

Przedsiębiorczość
1. Manufaktura Cieleśnica (woj. lubelskie)
2. Roztoczański Pstrąg (woj. lubelskie)
3. Augustowska Miodosytnia (woj. podlaskie)
4. Wydawnictwo Paśny Buriat (Kielce)
5. eMMed Magdalena Mróz (woj. podkarpackie)
6. Galicya Cafe (woj. lubelskie)

Turystyka
1. Festiwal Turystyki Rowerowej- Roztocze bez Granic (woj. podkarpackie)
2. Hotel Traugutta 3 (woj. podlaskie)
3. Restauracja Duchowe Łąki w Supraślu (woj. podlaskie)
4. Tatarska Jurta (woj. podlaskie)

Samorządność
1. Konrad Fijołek – Prezydent Miasta Rzeszowa (woj. podkarpackie)
2. Krzysztof Zapała – wójt Gminy Olszanica i Robert Petka – zastępca wójta Gminy Olszanica (woj. podkarpackie)

 

materiał, tekst: Izabela Sałamacha, biuro prasowe Ambasadora Wschodu
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama