Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Gmina buduje drogi, mieszkańcy proszą o progi zwalniające (galeria)

Na terenie gminy Drelów trwa realizacja inwestycji, której celem jest poprawa infrastruktury drogowej i komfortu mieszkańców kilku miejscowości. Jako pierwsze budowy nowych dróg doczekały się Kwasówka, Dołha i Szóstka, jednakże asfaltowe gładkie jezdnie już wywołują pewne poruszenie mieszkańców, którzy obawiają się o własne bezpieczeństwo. Do wójta Piotra Kazimierskiego wpłynęły wnioski o zastosowanie na nowych odcinkach progów zwalniających. Ten jednakże, odnosząc się do tej kwestii podczas sesji Rady Gminy, zauważył, że progi w tych miejscach to pewnego rodzaju sankcje nałożone na kierowców, a bezpieczeństwo zapewni dostosowanie się do ograniczenia prędkości.

Temat progów zwalniających na nowych odcinkach dróg przedstawił podczas XXII sesji Rady Gminy Drelów w dniu 29 września wójt Piotr Kazimierski. – Pojawiły się trzy wnioski o progi zwalniające. Mieszkańcy dzwonią, proszą o zebranie, tak aby na tych drogach, choć jeszcze niedokończonych, montować progi – wyjaśnił włodarz. Jak zauważył, w jego ocenie zastosowanie takiego rozwiązania nie jest zasadne dla tego typu dróg. – To nie są zamknięte drogi osiedlowe, które kończą się tablicą STOP, tylko ciągi komunikacyjne dróg publicznych, na przykład droga w Kwasówce łączy drogę gminną z powiatową, w związku z tym ograniczenie poprzez progi niekoniecznie jest dobre

Podkreślił, że to nie progi zwalniające mają zadbać o bezpieczeństwo na nowych drogach w Kwasówce, Dołdze i Szóstce, a zadbanie o rozsądną, dostosowaną do warunków jazdę. – Wolałbym, żeby takich ograniczeń nie było, żeby mieszkańcy przestrzegali tych 30 km/h, a przy tej prędkości nietrudno jest zobaczyć przeszkody, nawet kogoś, kto nagle wtargnie. Wystarczy przestrzegać prędkości i sprawa będzie załatwiona. Jak zauważył wójt Kazimierski, budowa nowych dróg i nauczenie się poprawnego z nich korzystania, to kwestia umowy społecznej. – Jak widać, cywilizacja, której niewątpliwie odsłoną jest budowa dróg, niesie też zagrożenia i problemy natury socjologicznej. To kwestia wzajemnego zaufania i umowy społecznej, żebyśmy się nawzajem szanowali. Włodarz dodał także, że kwestię tę należy rozpatrywać również w kategoriach nałożenia niezasłużonych ograniczeń dla kierowców i wpływu na eksploatację pojazdów. – Progi to pewnego rodzaju sankcje, bo trzeba zwolnić, użyć systemu hamowania, ruszyć, dodać gazu, znowu spaliny polecą, i przejechać próg, co też jest pewną uciążliwością dla amortyzatorów. A to wszystko w dłuższej perspektywie kosztuje.

Zwracając się do radnych zgromadzonych na sesji wójt zaapelował o wzięcie kwestii bezpieczeństwa na drogach pod uwagę w przyszłości. – Musimy zastanowić się nad tym, jakie rozwiązanie wybrać, bo to dotyczy już trzech miejscowości, a w kolejnym roku dojdzie nam kilka kolejnych, z nawet kilkunastoma kilometrami takich dróg w terenach zabudowanych.

Jedną z dróg o długości blisko jednego kilometra, której budowa trwa obecnie i której już widać efekty, jest droga biegnąca pomiędzy zabudowaniami Kwasówki, rozpoczynająca swój bieg na terenach polnych pomiędzy Kwasówką i Pereszczówką, a kończąca przy drodze powiatowej nr 813, tuż przy symbolicznych dla wioski trzech krzyżach. Lub odwrotnie – jak kto woli.

Jeszcze do niedawna gruntowa, poddająca się warunkom atmosferycznym i utrudniająca niekiedy dojazd do posesji, obecnie pokryta gładką asfaltową nawierzchnią. 

PRZED:

Na odcinku trwają jeszcze prace wykończeniowe. 

PO:

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów / XXII sesja Rady Gminy Drelów z dnia 29 września 2022 r.
zdjęcia: Anna Ostapiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama