Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Romanów: „Cet czy licho” – event historyczno-rozrywkowy (film) (galeria)

25 września w zespole dworsko-parkowym w Romanowie miał miejsce Event historyczno-rozrywkowy pod hasłem "Cet czy licho", na który zaprosili dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie Krzysztof Bruczuk i starosta bialski Mariusz Filipiuk. W atrakcyjnym programie wydarzenia znalazły się m.in. prezentacje strojów i uzbrojenia z XVII wieku, inscenizacja oparta o jedną z książek Kraszewskiego oraz pokazy szermierki i salwy armatniej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej.

Wydarzenie „Cet czy licho” swoim tytułem i programem nawiązywało do treści powieści historycznej Kraszewskiego opisującej czasy Jana III Sobieskiego. Historyczna grupa rekonstrukcyjna Pospolite Ruszenie Królestwa Polskiego zaprezentowała obyczaje, stroje i uzbrojenie typowe dla XVII wieku.

W programie znalazły się: inscenizacja oparta na motywach powieści „Cet czy licho” J. I. Kraszewskiego, pokaz szermierki historycznej i salwy armatniej, prezentacja dawnego obozu. Ta żywa lekcja historii wpisała się doskonale w program Województwa Lubelskiego „Warto być Polakiem”, przypominając ważne wydarzenia z historii Polski i promując postawy patriotyczne. – Była to z pewnością żywa lekcja historii i argument, że muzeum nie musi być nudne, a historii można uczyć się w sposób przyjemny i inspirujący, a hasło „Polak to brzmi dumnie” to nie tylko puste słowa – zauważają organizatorzy.

Pospolite Ruszenie Królestwa Polskiego to grupa kultywująca tradycję Rzeczpospolitej z okresu XVII wieku. Do Romanowa przybyła na zaproszenie dyrektora muzeum Krzysztofa Bruczuka. – Wydarzenie nazwaliśmy „Cet czy licho”, a tytuł zaczerpnęliśmy z powieści Kraszewskiego, która powstała w 1882 roku i została wydana rok później. Mamy dziś event historyczno-rozrywkowy, którego celem jest przybliżenie m.in. Kraszewskiego jako twórcy powieści historycznych, ale też w ramach programu „Warto być Polakiem” – promowanie polskości i historiiwyjaśnia Krzysztof Bruczuk. – Dzięki pokazom grupy rekonstrukcyjnej mamy tu sympatyczną żywą lekcję historii, coś nowego. To nie tylko zwiedzanie wystaw związanych z Kraszewskim, ale też pokazywanie pisarza poprzez tego typu wydarzenia. Cieszymy się z obecności mieszkańców, nie tylko Romanowa, ale i gości, którzy odwiedzili dziś nasze muzeum. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli również organizować takie wydarzenia. Ze swej strony chcę podziękować władzom powiatu bialskiego, bo dzięki ich życzliwości i przychylności udaje nam się takie wydarzenia organizować. 

Uczestnicy spotkania wzięli udział w degustacji regionalnych potraw, o których przygotowanie zadbali członkowie Koła Gospodyń Wiejskich „Dworzanie” z Romanowa.

Wydarzenie związane było z obchodami jubileuszu 60-lecia powstania Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie oraz obchodami Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego w Powiecie Bialskim. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego i Mariusz Filipiuk – Starosta Bialski. Partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i jest ono objęte promocją Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych.

 

 

materiał: Radio Biper Powiat Bialski / Radio Biper Gmina Sosnówka
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama