Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Janów Podlaski: „Ballady i romanse”, czyli Narodowe Czytanie na janowskim zamku

Po raz kolejny społeczność Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim wzięła udział w prezydenckiej akcji Narodowego Czytania. Tym razem uczniowie i nauczyciele na łonie pięknej przyrody, okalającej janowski Zamek, przeczytali wybrane ballady Adama Mickiewicza z tomu „Ballady i romanse”.

Ten zbiór Mickiewiczowskiej poezji zapoczątkował w Polsce romantyzm, a cytując Prezydenta RP Andrzeja Dudę „romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”.

Ballady, choć powstały ponad dwieście lat temu, mają wciąż aktualne przesłanie, wskazują na istnienie porządku moralnego, który wiąże się z koniecznością odpowiedzialności za popełnione uczynki, sprawiedliwym osądem i karą za grzechy. W świecie bohaterów ballad na straży realizacji moralnego ładu stoją często siły przyrody.

Placówka dziękuje za gościnność dyrektorowi hotelu Zamek Janów Podlaski Grzegorzowi Orzełowskiemu.

 

Tekst: Urszula Majewska-Chilkiewicz
Zdjęcia: Piotr Chilkiewicz

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama