Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wisznice: „Ballady i romanse” – Narodowe Czytanie 2022 (film) (galeria)

Do wspólnego udziału w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie 2022" zaprosili do Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publiczna oraz Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego. W dniu 2 września odczytano najbardziej znane "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Akcja trwa już jedenasty rok. Zapoczątkował to prezydent RP czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – przypomina dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wisznicach Justyna Bajkowska. – Dziś spotykamy się z biblioteką i liceum, młodzież czyta „Ballady i romanse”. 

Z wyborem lektorów nie było żadnego problemu, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach chętnie zgłosiła się do udziału w wydarzeniu. – Są to osoby, które już kolejny rok uczestniczą w tej akcji. Spodobało się, chętnie biorą udział. Są to też osoby, które należą do szkolnego Klubu Miłośników Książki. Może to stąd większe zainteresowanie niż u innych uczniów – stwierdza bibliotekarz i nauczyciel w LO Anna Bruczuk.

Część utworów zebranych w zbiorze „Ballady i romanse” należy do kanonu lektur szkolnych, są to m.in. „Romantyczność”, „Świtezianka” i „Pani Twardowska”. – Jedną z cech romantyzmu jest ludowość i odwołanie się do kultury i moralności ludowej, w związku z tym postanowiliśmy poprzez strój zaakcentować tę ludowość – wyjaśnia Anna Bruczuk. Młodzież wystąpiła w strojach nawiązujących do epoki romantyzmu, na głowach dziewcząt pojawili się kwieciste wianki, również kojarzone z tekstami ballad.

W trakcie wydarzenia jego uczestnicy mieli możliwość przystawienia pamiątkowego stempla na własnym egzemplarzu „Ballad i romansów”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem gminy Wisznice Piotr Dragan.

 

materiał: Radio Biper Gmina Wisznice
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama