Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Terespol: Festyn społeczno-historyczny ,,Wystrzałowe Miasto” (film) (galeria)

 28 sierpnia na stadionie miejskim w Terespolu odbył się festyn społeczno-historyczny „Wystrzałowe Miasto” – Niedziela w Terespolu.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy w Terespolu, odprawioną przez biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza i księdza dziekana Mirosława Krupskiego. Podczas Mszy Świętej w obecności żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec oraz braci kurkowych z całej Polski, wyświęcony został sztandar Nadbużańskiego Regimentu Artylerii w Terespolu.

Następnie z rąk gen. dr Zbigniewa Gretka – współpracownika Stanisława Dziwisza – burmistrz miasta Terespol Jacek Danieluk wspólnie z Januszem Kopczyńskim Podcolonelem Regimentu Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów w Terespolu, Księciem Krzysztofem Konstantym Radziwiłłem i bratem Ryszardem Tyskiem z Bractwa Kurkowego w Broku otrzymali medal świętego Jana Pawła II.

Po mszy, jej uczestnicy przeszli pod park miejski, gdzie został odsłonięty mural „Kontrofensywa nad Bugiem – obrona Terespola 1920r.”, który powstał na bazie rysunku Marka Szyszki, cenionego polskiego rysownika komiksów.

Mural został namalowany dzięki środkom w wysokości 27,3 tys. zł pozyskanym z programu MUR,ALE Historia Wojska Polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol. Wydarzenie obecnością uświetnili uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, zespołu śpiewaczy „Echo Polesia” działającego przy terespolskim Klubie Seniora ,,Srebrny Włos”. Na koniec historię walk polsko bolszewickich na naszych terenach przybliżył regionalista Wojciech Kobylarz.

Wartę honorową wystawiła 18 Dywizja Zmechanizowana oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej ,,Terespol”.
Po zakończeniu odsłonięcia muralu uczestnicy udali się na stadion miejski, gdzie odbywał się Festyn społeczno-historyczny pod hasłem ,,Wystrzałowe Miasto” – Niedziela w Terespolu.

Jedną z głównych atrakcji festynu był pokaz Artylerii Czarnoprochowej w wykonaniu Bractw Kurkowych z całej Polski, którymi zarządzał gen. artylerii Adam Majchrzak. Widzowie mogli zobaczyć wystawy armat i broni palnej z okresu XVI-XVIII wieku oraz usłyszeć wystrzały. To od nich festyn przyjął hasło ,,Wystrzałowe Miasto”.

Obok rozstawiony był sprzęt wojskowy 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, którymi dowodził płk. Artur Kozłowski .Współczesne maszyny bojowe prezentowali także żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Widzowi mogli po raz kolejny podziwiać nowoczesny sprzęt: czołg ,,leopard” czy wóz bojowy ,,rosomak”.

Wydarzenie rozpoczął występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Następnie rozpoczął się II Bieg imienia gen. Franciszka Krajowskiego, który po wojnie z bolszewikami objął Twierdzę Brześć i osiedlił się w Terespolu. W zawodach organizowanych przez Klub Olimpijczyka w Terespolu wzięło udział kilkudziesięciu biegaczy z regionu w różnym wieku. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale.

Dalej zaproszeni goście udali się na pobliski teren rekreacyjny ,,Konowica”, który został oficjalnie otworzony. Rewitalizacja była możliwa dzięki środkom Unii Europejskiej.

W międzyczasie, od godziny 10 rano, na pobliskim korcie tenisowym trwał Turniej Tenisa Mężczyzn w Grze Pojedynczej o Puchar Senatora RP Grzegorza Biereckiego. Najlepszym zawodnikiem został Piotr Szyszkowski – organizator turnieju. 

Na scenie od godziny 15:00 pojawili się pierwsi wykonawcy: Hania Bednarzak, Maciej Badalski oraz zespół taneczny FLESZ Dance Company. Po nich przyszedł czas na program artystów scen łódzkich zatytułowany: ,,Od Klasyki do Rozrywki”. Według scenariusza i reżyserii Ryszarda Nowaczewskiego – prowadzącego koncert, wystąpili cenieni artyści scen łódzkich: Aleksandra Okrasa-Wachowska, Anna i Romuald Spychalscy, Andrzej Wojda oraz Marcin Janiszewski. Zaprezentowali set utworów. Zaprezentowali kompilacje utworów wojskowych oraz przebojów retro i współczesnych.

Ważnym wydarzeniem było tradycyjne oficjalne otwarcie festynu, którego dokonali burmistrz miasta Jacek Danieluk oraz przewodniczący rady Jarosław Tarasiuk w towarzystwie znamienitych gości: senatora RP Grzegorza Biereckiego, wicewojewody Lubelskiego Roberta Gmitruczuka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego Jerzego Szwaja, prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusza Urbana, generalnego Konsul RP w Brześciu Piotra Kozakiewicza, radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego Barbary Barszczewskiej oraz dyrektor Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej – Dariusza Litwiniuka. Obecni podczas festynu byli także: wicestarosta bialski Janusz Skólimowski, gen. płk Henryk Kościelny z Ukrainy a także prezes fundacji Comat Alert – Marcin Korowaj.

Następnie odbyło się wręczenie nagrody „Zasłużony dla Miasta Terespol”, którą otrzymał senator RP Grzegorz Bierecki.

Dzięki wsparciu senatora w mieście powstało i dalej powstaje wiele służących mieszkańcom inwestycji. Warto wspomnieć, że obecnie w ramach środków Nowego Ładu budowana jest kanalizacja sanitarna, przebudowywane są ulice Orzeszkowej i Łąkowa. Również ze środków Nowego Ładu wybudowany zostanie żłobek, zrewitalizowany teren targowiska z przyległym parkingiem oraz powstanie ścieżka rowerowa przy ul. Kodeńskiej. Senator wręczył także puchary laureatom turnieju tenisowego, któremu patronował.

Po części oficjalnej na scenie wystąpiły gwiazdy muzyki disco polo, rock i elektroniki. O godzinie 17:30 rozpoczął zespół BASTA (disco polo) dowodzony przez małżeństwo Evę i Mariusza wspomaganych przez 3 tancerzy.
Zaprezentowali set swoich najlepszych przebojów przyciągając tym samym publiczność pod scenę.

Kolejnym zespołem był święcący triumfy w latach 90. GoldeN Life, który do dziś gra świetne koncerty. Tak też było i u nas. Pełen rockowej energii występ porządnie rozgrzał publiczność. Panowie wykonali wiele znanych przebojów: ,,Dobra, dobra, dobra”, ,,Helikopter”, ,,Blok ekipa” a także ,,Oprócz błękitnego nieba”, ,,24.11.1994” czy ,,Wolność kocham i rozumiem”. Główną gwiazdą wieczoru był zespół VIDEO, który powrócił do nas po 12 latach. Od tego czasu nie zmieniło się za wiele. Chłopaki wyglądają świetnie na scenie a przebojów tylko przybyło. Terespolska publiczność znała je bardzo dobrze. Takie piosenki jak ,,Szminki róż”, ,,Papieros”, ,,Wszystko jedno” publiczność śpiewała wraz z wokalistą Wojtkiem Łuszczykiewiczem.

Kolejnym wykonawcą był zespół Jobery. Chłopaki z Podlasia dopiero wzbijają się na szczyt muzyki tanecznej i potwierdzili to energetycznym występem. Ich największe przeboje to: ,,Seniorita” ,,Białystok nocą”, czy ,,Lisek tygrysek” podobały się naszej publiczności.

Tradycyjnie, na zakończenie wystąpił Dj z bialskiego klubu Gramofon. Tym razem był to sam jego szef czyli DJ OZI. Do muzyki tanecznej wplatał dużo rockowych riffów za co należy mu się duże uznanie.                                                          
Imprezę na scenie poprowadzili nas starzy dobrzy partnerzy: Michał Trantau i Radek Plandowski, którzy są z nami od 13 lat.

Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom, braciom kurkowym, żołnierzom i artystom oraz  naszej publiczności za liczne przybycie pomimo tak ogromnego upału. Do zobaczenia za rok, mamy nadzieję, że naszych planów nie pokrzyżuje ani pandemia ani zamknięta strefa.

Sobotnie imprezy towarzyszące:
– Graffiti ma się dobrze vol. 8 – malowanie muralu graffiti (w stylu hip hop/cosmos) na budynku od ulicy Topolowej przez ,,writerów” za terenu całej Polski,
– XI Turniej Tenisa Dzieci i Młodzieży w grze pojedynczej o puchar Piotra Szyszkowskiego.
 
Organizatorzy festynu:
– Burmistrz miasta Terespol,
– Rada Miasta Terespol,
– Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu,
– 18 Dywizja Zmechanizowana z Siedlec,
– Regiment Książęcego Domu Radziwiłłów,
– Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych im. Orła Białego,
– Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol,
– Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii,
– Fundacja Na Rzecz Obronności Kraju Combat Alert,
– Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Terespolu.
 
Patroni Honorowi:
1. Minister Aktywów Państwowych – Jacek Sasin
2. Wojewoda Lubelski – Lech Sprawka
3. Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski  
Główni partnerzy wydarzenia:
1. Województwo Lubelskie, Lubelskie Smakuj Życie,
2. Lubelski Węgiel ,Bogdanka”,
3. Grupa PZU,
4. Totalizator Sportowy Sp z o.o.,
5. Grupa Azoty Puławy.
 
Sponsorzy i Darczyńcy:
1. Senator RP Grzegorz Bierecki,
2. Poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk,
3. Fundacja Kocham Podlasie, Biała Podlaska,
4. INVESTMIL – skuteczne technologie – Parczew
5. AGROSTOP Sp. z o.o. – Terespol/Kobylany
6. STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o. o. – Sopot
7. MAG Morska Agencja Gdynia
8. Przedsiębiorstwo Budowlane ,,BUDMAR” – Biała Podlaska
9. PPHU TRANSBET – Biała Podlaska
10. E&T Deweloper – Terespol
11. Przedsiębiorstwo Robót Komunalnych i Mieszkaniowych w Terespolu
12. Restauracja GALERIA SMAKÓW, Firma BARD – Terespol
13. Szkoła Nauki Jazdy AUTO-DRIVER – Terespol
14. Biuro Projektów i Wycen Majątkowych MDM – Piszczac
15. PHU EVITA, GALERIA ZACISZE – Terespol
16. POLSKIE KONSORCJUM GOSPODARCZE SA – Koroszczyn
17. Firma ITER Projekty i Nadzory – Biała Podlaska
18. Biuro Obsługi Inwestycji we Włodawie
19. PHUP REBUTR II, Terespol
20. BANK SPÓŁDZIELCZY Łomazy, Oddział w Terespolu
21. Szkoła Języka Angielskiego ,,Smart Start” – Terespol
22. Kancelaria Notarialna Stefan Durlej w Terespolu
23. Centrum Ubezpieczeń, Barbara i Henryk Stec – Terespol
24. Piekarnia GS Samopomoc Chłopska Terespol
25. Grupa HOREGLAD – Biała Podlaska
26. GARDEN EXPRESS – Biała Podlaska/Świdnik
27. KSEMAR – Biała Podlaska
28. BIL BUD, Firma Budowlano-Remontowa – Biała Podlaska
29. Usługi Inżynierskie w Wąwolewnicy
30. IPS Sp. z o.o. – akcesoria dociepleniowe – Terespol
 

Podziękowania wystawcom:
Pracownia plastyczna MOK Terespol – animacje dla dzieci,
Urząd Marszałkowski w Lublinie – namiot promocyjny,
Wojskowe Centrum Rekrutacji,
1 Warszawska Brygada Zmechanizowana w Warszawie,
Wystawy braci kurkowych,
Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Janowie Podlaskim – promocja, animacje,
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich,
Jadwiga Prokopiuk – wyroby miodowe,
Valentyna Dangul – haft krzyżykowy,
Jadwiga Matwiejuk – robótki szydełkowe,
Marzena Dmitruk  – frywolitka,
Monika Ostapczuk – koronkarstwo,
Wiesław Marzec, Robert Pytka, Bogdan Greczuk – rezerwiści,
EcoBee, Kamil Pawluczuk – namiot promocyjny firmy.
 
Podziękowania firmom obsługującym imprezę:
Nagłośnienie i oświetlenie – DMS PRO, Daniel Odyniec
Scena z zadaszeniem – Scenotechnika, Robert Sańczyk
Wesołe miasteczko – UFO BUFFO, Małgorzata Baj – Gołdyn
Gastronomia – ADAMEX, Kazimierz Adamek
Agregaty, płotki, namioty – Wschodnie Konsorcjum Eventowe
Firma  Sprzątająco-Ochroniarska ”AGUŚ”, Agnieszka Kraszewska
Handel Obwoźny – Dariusz Łaski
Konferansjerzy – Michał Trantau i Radek Plandowski

Tekst: MOK Terespol
Zdjęcia: Kamil Michalak

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama