Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Jak wójt obiecał tak zrobił. Droga Czeputka – Motwica stała się faktem (film) (galeria)

Z wójtem Gminy Sosnówka Marcinem Babkiewiczem spotykamy się na placu budowy jakim jest przebudowa drogi łączącej Czeputkę z Motwicą. Część zadania została już wykonana, w dalszym ciągu na drodze trwa ruch pojazdów budowlanych. Remont wykonuje firma PRDM Parczew S.A.

Jesteśmy na początku drogi będącej moją perełką, moim planem, o którym od samego początku mówiłem, że moim marzeniem jest doprowadzenie do połączenia dwóch odcinków asfaltu i wybudowania drogi na odcinku Motwica-Czeputka. Ta droga od wielu lat z różnych przyczyn nie mogła znaleźć swojej realizacji. Udało się, z czego się bardzo cieszę – mówi wójt Marcin Babkiewicz

Remont około 2,5-kilometrowej drogi możliwy jest m.in. dzięki współfinansowaniu Powiatu Bialskiego, który pokrywa część kosztów jej wykonania. Droga powiatowa nr 1093L Romanów-Motwica wykonywana jest z funduszy Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, przy czym 50% to dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego, reszta została podzielona między Gminę Sosnówka i Powiat Bialski. Całkowita wartość inwestycji to 5.090.894,43 zł przy dofinansowaniu 2.545.447,00 zł. 

 

 

 

Przetarg na wykonanie zadania został rozstrzygnięty w ubiegłym roku, najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PRDM Parczew S.A., która dziś jest wykonawcą robót. – Do realizacji przystąpiliśmy w okresie zimowym, rozpoczęliśmy od wycinki drzew, następnie zdjęliśmy na całym odcinku humus i przystąpiliśmy do prac ziemnych. Wiosna była dla nas bardzo łagodna, więc mogliśmy wykonywać prace ziemne, zrobiliśmy koryto na całym odcinku i usypaliśmy sporą warstwę żwiru do wykonania podbudowy – wyjaśnia przedstawiciel wykonawcy wiceprezes Piotr Bartnicki. Jak podkreśla, w związku z tym, że została zaplanowana rzadko spotykana podwójna warstwa stabilizacji, wykonanie zadania wymagało sporo czasu i technologii, a najwięcej kłopotu sprawiło zorganizowanie wymaganej ilości cementu. Samo wykonanie stabilizacji trwało prawie dwa tygodnie, prace były prowadzone dzień po dniu, a po związaniu cementu firma przystąpiła do układania warstwy kamienia 0.31. Kolejna warstwa wiążąca to masa mineralno-bitumiczna. Obecnie trwają prace przy wykonaniu poboczy i zjazdów, a ostatnim elementem budowy będzie położenie warstwy ścieralnej. – Planujemy ją położyć w niedługim czasie, długimi odcinkami, tak by do wykonania zostały już tylko pobocza z kamienia. Droga ma kilka zakrętów, a projektant tak to ciekawie zaprojektował, że droga jest na nich znacznie szersza w stosunku do ciągu. Są duże spadki poprzeczne, nawet 7%-owe, co przy szerokości jezdni ośmiometrowej daje wrażenie, jakbyśmy byli na torze wyścigowym. Przy tym proste długie odcinki drogi, co na pewno będzie sprzyjało dosyć niebezpiecznej jeździe. W pobliżu łuków na pewno będą ograniczenia prędkości, bo są długie odcinki prostej, więc jest gdzie rozwinąć dużą prędkość. Teren jest niezabudowany, co może sprzyjać takiej jeździe. Ale wierzę, że miejscowi kierowcy jeżdżą bezpiecznie, zgodnie z przepisami, więc ta droga będzie wszystkim służyła i każdy będzie ją bezpiecznie użytkował – dodaje prezes Bartnicki. 

 

Galeria zdjęć porównująca dawny i obecny stan drogi:
Jedna droga – trzy inwestycje – Romanów – Czeputka – Motwica <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Gmina Sosnówka
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama