„Walka odwrotowa – Obrona Wisznicy”
ppłk. p. d. szt. gen. Skrzyński
15 sierpnia 1920 r. o godz. 16-tej wyruszył z Abramowic pod Lublinem 16 pułk ułanów Wlkp. Miał on pośpiesznym marszem dojść do Wisznic, gdzie koncentrowała się 4 Brygada Kawalerji w składzie 3, 7 i 16 pułku ułanów i dyonu artylerji konnej. Wymijając oddziały 1 D. P. L. w Parczewie, pułk dotarł dnia 16-go o godz. 16’30 do Wisznic, przebywając w ciągu 24,5 godzin swoim gros 90 km. W tymże czasie poszczególne szwadrony przebyły do 100 km.
Zamiast własnych oddziałów zastano w Wisznicy oddział bolszewicki. Ładną szarżą czołowy 4 szwadron, przez do połowy rozebrany most, zdobył miasteczko, biorąc do niewoli 56 jeńców, 2 czynne karabiny maszynowe, część radjostacji i kilka wozów. Straty własne były minimalne, gdyż tylko obejmowały kilka koni.
(…) Przed świtem dnia 17. VIII. Wisznice zostały zaatakowane przez bolszewików od strony Sławatycz. Były to marszówki dla 57 Dyw. Sow., przybyłe z Kobrynia samochodami.
(…) Trzy mosty na tak niewielkiej przestrzeni i bagnista rzeczułka sprzyjały nam wyśmienicie. Przed frontem mokre łąki nie wszędzie
umożliwiały nieprzyjacielowi szybkie posuwanie się naprzód. Po kilkugodzinnem strzelaniu nieprzyjaciel wycofał się. Natychmiast rzucone naprzód patrole sprowadziły 39 jeńców.
Szczegółowy opis potyczki pod Wisznicami można przeczytać w Przeglądzie Kawaleryjskim z 1924 r.
Przegląd Kawaleryjski, Warszawa, październik 1924 r. <<==>> LINK
Na czele 16. pułku Ułanów Wielkopolskich podczas bitwy w 1920 r. stał Ludwik Kmicic-Skrzyński (1893-1972), którego postać zdobi mural w Wisznicach.
Więcej o uroczystościach odsłonięcia muralu:
Uroczystość odsłonięcia muralu w Wisznicach <<==>> LINK
Mural upamiętniający Bitwę Warszawską i potyczkę pod Wisznicami znajduje się na budynku, który został wyremontowany w ramach projektu rewitalizacji Gminy Wisznice. Dziś znajduje się w nim sala kinowa. A jak wyglądał przed rewitalizacją?
Wracamy wspomnieniami do relacji filmowej z kwietnia 2021 r. Zapraszamy!
A tak budynek kina prezentuje się w sierpniu 2022 r.
materiał: Radio Biper Gmina Wisznice
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
tekst: Przegląd Kawaleryjski, 1924 r.
film: Mariusz Maksymiuk, Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk