Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wisznice: Mural upamiętni bohaterów Bitwy Warszawskiej oraz potyczki pod Wisznicami (film)

Już 14 sierpnia Gmina Wisznice uroczyście odsłoni mural upamiętniający Bitwę Warszawską i potyczkę pod Wisznicami, który zdobi jedną ze ścian zewnętrznych wisznickiego kina. Już dziś warto przypomnieć, jakie wydarzenia rozegrały się 16 sierpnia, kiedy to zwycięską szarżą 16. Pułk Ułanów pod dowództwem majora Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego zajął Wisznice. Wracamy też wspomnieniami do rewitalizacji budynku, na którym upamiętniono rok 1920.

„Walka odwrotowa – Obrona Wisznicy”
ppłk. p. d. szt. gen. Skrzyński

15 sierpnia 1920 r. o godz. 16-tej wyruszył z Abramowic pod Lublinem 16 pułk ułanów Wlkp. Miał on pośpiesznym marszem dojść do Wisznic, gdzie koncentrowała się 4 Brygada Kawalerji w składzie 3, 7 i 16 pułku ułanów i dyonu artylerji konnej. Wymijając oddziały 1 D. P. L. w Parczewie, pułk dotarł dnia 16-go o godz. 16’30 do Wisznic, przebywając w ciągu 24,5 godzin swoim gros 90 km. W tymże czasie poszczególne szwadrony przebyły do 100 km.

Zamiast własnych oddziałów zastano w Wisznicy oddział bolszewicki. Ładną szarżą czołowy 4 szwadron, przez do połowy rozebrany most, zdobył miasteczko, biorąc do niewoli 56 jeńców, 2 czynne karabiny maszynowe, część radjostacji i kilka wozów. Straty własne były minimalne, gdyż tylko obejmowały kilka koni.

(…) Przed świtem dnia 17. VIII. Wisznice zostały zaatakowane przez bolszewików od strony Sławatycz. Były to marszówki dla 57 Dyw. Sow., przybyłe z Kobrynia samochodami. 

(…) Trzy mosty na tak niewielkiej przestrzeni i bagnista rzeczułka sprzyjały nam wyśmienicie. Przed frontem mokre łąki nie wszędzie
umożliwiały nieprzyjacielowi szybkie posuwanie się naprzód. Po kilkugodzinnem strzelaniu nieprzyjaciel wycofał się. Natychmiast rzucone naprzód patrole sprowadziły 39 jeńców.

Szczegółowy opis potyczki pod Wisznicami można przeczytać w Przeglądzie Kawaleryjskim z 1924 r.
Przegląd Kawaleryjski, Warszawa, październik 1924 r. <<==>> LINK

Na czele 16. pułku Ułanów Wielkopolskich podczas bitwy w 1920 r. stał Ludwik Kmicic-Skrzyński (1893-1972), którego postać zdobi mural w Wisznicach.

Więcej o uroczystościach odsłonięcia muralu:
Uroczystość odsłonięcia muralu w Wisznicach <<==>> LINK

Mural upamiętniający Bitwę Warszawską i potyczkę pod Wisznicami znajduje się na budynku, który został wyremontowany w ramach projektu rewitalizacji Gminy Wisznice. Dziś znajduje się w nim sala kinowa. A jak wyglądał przed rewitalizacją?

Wracamy wspomnieniami do relacji filmowej z kwietnia 2021 r. Zapraszamy!

A tak budynek kina prezentuje się w sierpniu 2022 r.

materiał: Radio Biper Gmina Wisznice
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
tekst: Przegląd Kawaleryjski, 1924 r.
film: Mariusz Maksymiuk, Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama