Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Chór Schola Cantorum Misericordis Christi z koncertami na południu Polski (galeria)

W dniach 27-31 lipca br. bialski chór Schola Cantorum Misericordis Christi przebywał w Krakowie, gdzie wziął udział w XI Krajowym Kongresie Federacji Pueri Cantores. W wydarzeniu wzięło udział 18 chórów z Polski, 2 chóry z Węgier i jeden z Białorusi.

Wielkim wyróżnieniem dla chórzystów była możliwość współpracy z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej oraz dyrygentem i dyrektorem artystycznym Filharmonii Alexandrem Humalą. Warto wspomnieć, że tę możliwość miały tylko trzy wybrane chóry.

Chór z towarzyszeniem Orkiestry wykonał niezwykły koncert w Bazylice Katedralnej w Tarnowie oraz Koncert Galowy w Filharmonii Krakowskiej. Koncerty te były wyrazem wdzięczności za 30 lat istnienia Polskiej Federacji Pueri Cantores.

Bialczanie wykonali również koncert papieski w Wadowicach, w kościele, w którym Karol Wojtyła przyjął chrzest św., pierwszą Komunię św. oraz służył do Mszy. Wszystkie utwory zaśpiewane podczas koncertu były poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Na zakończenie odbył się krótki koncert organowy w wykonaniu Piotra Arseniuka.

Podczas pobytu w Krakowie chórzyście nie zapomnieli odwiedzić Wawelu i pomodlić się przed grobem św. Stanisława, biskupa i męczennika oraz św. Królowej Jadwigi. Dyrygent chóru – Piotr Karwowski – został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Tradycją Kongresów Pueri Cantores jest modlitwa o pokój. W sobotę wszystkie chóry spotkały się w Bazylice Mariackiej, aby wspólnie modlić się o pokój w Kościele i na świecie. Uroczyście został zaśpiewany hymn „Da pacem, Domine” – Obdarz nas pokojem, Panie. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup metropolita krakowski ks. Marek Jędraszewski.

Na zakończenie Kongresu wszyscy uczestnicy wzięli udział w Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem Kardynała Stanisława Dziwisza.

Hasło tegorocznego Kongresu brzmiało „Veni Creator, Spiritus”, a hymn o tym samym tytule skomponował Paweł Łukaszewski.

Tekst: Natalia Maksymiuk
Zdjęcia: archiwum chóru Schola Cantorum Misericordis Christi

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama