Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Jubileusz 100-lecia OSP Sławatycze (film) (galeria)

30 lipca miały miejsce uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławatyczach. Wydarzenie zainaugurowała msza święta w intencji strażaków i ich rodzin, natomiast dalsza część uroczystości, podczas której przekazano druhom wóz bojowy oraz wręczono medale i odznaczenia, odbyła się na miejscowym stadionie.

Jednostka OSP Sławatycze została zawiązana w 1922 roku. Od roku 1995 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (KSRG) i obecnie aktywnych jest w niej ponad czterdziestu strażaków. W lipcu 2002 r. Zarząd Wojewódzki w Lublinie nadał jednostce sztandar. Prezesem OSP jest Marian Hałaszuk. W ubiegłym roku druhowie otrzymali nowy wóz bojowy, który podczas jubileuszu w dniu 30 lipca 2022 r. został im oficjalnie przekazany. – OSP Sławatycze to chyba wiekowo najmłodsza jednostka w gminie Sławatycze, ale też największa, najliczniejsza. Jest w niej ponad 40 strażaków i większość to młodzi mężczyźni, a ostatnio również panie. Założycieli już praktycznie nie ma, a ci, którzy na przestrzeni lat działali, są dziś zaproszeni jako honorowi goście – wyjaśnia wójt Arkadiusz Misztal. – Jeśli chodzi o zasób tej jednostki, to w ostatnich latach bardzo się powiększył. Są to sprzęty do ratownictwa drogowego, dwa fabrycznie nowe samochody strażackie z dużym dofinansowaniem, o które wzbogaciliśmy się w ciągu roku. 

Uroczystości jubileuszowe zainaugurowała msza święta w intencji strażaków i ich rodzin sprawowana w kościele parafialnym Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach, której przewodniczył ks. kan. Adam Patejuk. – Wy dziś jesteście bohaterami. Tę jednostkę tworzyły od stu lat osoby nie po to, by im było lepiej, przyjemniej czy bardziej towarzysko, ale po to, by lepiej służyć drugiemu człowiekowi potrzebującemu, który przeżywa tragedię – mówił podczas kazania diecezjalny kapelan strażaków Diecezji Siedleckiej ks. kan. Andrzej Biernat

W trakcie drugiej części wydarzenia na miejscowym stadionie dokonano wręczenia honorowych odznaczeń:

Złoty Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”
dh Robert Osic

Srebrny Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”
dh Radosław Szczur
dh Jarosław Parczewski
dh Damian Buraczyński
dh Mateusz Gruszkowski
dh Przemysław Lewandowicz

Brązowy Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”
dh Damian Basiak
dh Tomasz Sławiński
dh Tomasz Buraczyński
dh Jarosław Nuszczyk
dh Arnold Sołoduszkiewicz

Odznaczenia wręczyli: członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie dh Czesław Pikacz i członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Białej Podlaskiej Arkadiusz Misztal.

Odznaka „Zasłużony Strażak Powiatu Bialskiego”
dh Arkadiusz Misztal
dh Marian Hałaszuk
dh Witold Bochunewicz

Odznaczenia wręczyli: członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie dh Czesław Pikacz i zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Białej Podlaskiej st. bryg. Marek Chwalczuk. W trakcie uroczystości sztandar jednostki został udekorowany Złotym Znakiem Związku OSP RP, nastąpiło również oficjalne przekazanie samochodu bojowego. – Samochód był ufundowany po części ze środków będących w dyspozycji lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP, który dysponował środkami z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firm ubezpieczeniowych. Dodatkowo brakująca kwota była zabezpieczona przez radnych Gminy Sławatycze – wyjaśnia zastępca komendanta miejskiego PSP w Białej Podlaskiej st. bryg. Marek Chwalczuk. – Jako dysponent krajowych sił i środków KSRG na terenie powiatu komendant miejski może spać spokojnie mając na uwadze, że w tej części powiatu mamy taką wspaniałą, zdyscyplinowaną i mobilną jednostkę, jaką jest OSP Sławatycze. Zawsze podejmują rękawicę, uczestniczą w szkoleniach, rozwijają się. To młody zespół, który ciągle chce się doskonalić, ćwiczyć i uczestniczyć w akcjach. Jednostka jest ulokowana nad graniczną rzeką Bug, mamy więc kwestię ratownictwa wodnego, pomagali żołnierzom w kryzysie granicznym, współpracowali z wojskami obrony terytorialnej. W tym roku mieliśmy nowe zadania połączone z kryzysem związanym z wojną na Ukrainie. Takie nowe zadania weszły w katalog dotychczasowych działań formacji.

Dziś strażak to nie tylko gaszenie pożarów, to również udział we wszelkich akcjach ratowniczych, drogowych, ale też ratowanie życia w sposób bezpośredni, czyli przez działania ratownicze zanim przyjedzie na przykład karetka pogotowia. Wzbogaciliśmy się o dwa piękne samochody, a lada moment będzie też nowy budynek OSP. Jeszcze w sierpniu powinien być rozstrzygnięty przetarg na budowę tego budynku, na to dostaliśmy środki z programu inwestycji samorządowych, strukturalnych, strategicznych. To będzie około 5 mln złotych. Budynek będzie przy drodze powiatowej, blisko drogi wojewódzkiej i krajowej prowadzącej do granicy – wyjaśnia wójt Arkadiusz Misztal. Warto dodać, że jeden z pojazdów – Scania – został zakupiony dzięki dofinansowaniu z aż czterech źródeł, natomiast Ranger o wartości 200 tys. złotych samą gminę kosztował tylko 500 zł. – Strażacy biorą udział praktycznie we wszystkich akcjach charytatywnych, które się dzieją na terenie gminy, poczynając od Szlachetnej Paczki przez pomoc dla uchodźców z Ukrainy, ale również w naszych działaniach lokalnych, samorządowych, takich jak na przykład wyremontowanie zaplecza na stadionie. 

Sto lat to bardzo długo. Obserwuję i widzę ten ogromny rozwój. Z pewną zazdrością patrzę w tę stronę, ale jest to zazdrość pozytywna. Mam się na kim wzorować i te pozytywne wzorce zamierzam czerpać – mówił wójt Gminy Piszczac Kamil Kożuchowski.

Jednostki stają się coraz bardziej nowoczesne, określenie druh odchodzi do lamusa, a coraz częściej jesteśmy określani mianem ratownik. Straż pożarna staje się coraz mniej pożarna, stajemy się formacją ratowniczą. Statystyki mówią, że tylko 21% naszych działań polegały na gaszeniu pożarów, blisko 80% to były działania związane z likwidacją tzw. miejscowych zagrożeń – podsumował zastępca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosław Bury.

 

materiał: Radio Biper Gmina Sławatycze
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk, Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama