Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: III Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw (film) (galeria)

4 czerwca w przestrzeni zespołu  zamkowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej odbyła się III edycja wydarzenia pn. Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw. To była kolejna okazja powrotu do przeszłości dla dzisiejszej "starszej" młodzieży, ale i szansa dla młodszych pokoleń poznania często zapomnianych już gier i zabaw swoich rodziców i dziadków. 

Różnorodność zabaw i gier mogła przyprawić o zawrót głowy. Kto by pomyślał, że przede wszystkim pomysłowość starszych pokoleń przyczyniła się do stworzenia tylu ciekawych zabaw i gier. Wszyscy, którzy zdecydowali się przyjść mogli poczuć klimat szkoły podstawowej z lat 60-tych, 70-tych, 80-tych, czy 90-tych. Charakterystyczne granatowe fartuszki z białymi kołnierzykami, tornistry, kokardki we włosach, w takich strojach z epoki prezentowali dawne gry  i zabawy członkowie ze stowarzyszenia Przez Pryzmat. Tu na pierwszy plan wysuwała się oczywiście gra w gumę i w kapsle, ale były i inne gry i zabawy, jak cymbergaj, strzelanie z procy, hacele, gra w klasy, pikier, czy raszka. 

Pracownia Agafii zaprosiła na trening średniowiecznego giermka oraz pokaz zabawek z wykopalisk archeologicznych. Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej zabrała dzieci do świata dawnych bajek i pokazała kultowe gry, jak Bierki, Kółko i Krzyżyk czy Chińczyk. Atrakcją były także warsztaty z wicia wianków z kwiatów i ziół.

Ciekawe stoiska zaprezentowali także m.in. pracownicy z Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej i Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, którzy odkrywali tajniki dawnego, tradycyjnego rzemiosła, zapoznając z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i robienia tradycyjnych pierników.

Celem festiwalu jest wspieranie i upowszechnianie aktywnego, rodzinnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu wśród dzieci oraz międzypokoleniowa integracja środowiska lokalnego i pozalokalnego poprzez przypomnienie, prezentację i możliwość uczestnictwa w zabawach i grach z dawnych czasów.

Tegoroczna edycja Festiwalu była częścią programu obchodów Dni Miasta Biała Podlaska, a honorowym patronatem wydarzenie objęli Prezydent miasta Biała Podlaska i Prorektor ds. Filii AWF w Białej Podlaskiej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama