Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Prestiżowa nagroda „Złota Muszka” przyznana! (galeria)

Miło jest nam poinformować, iż do grona laureatów prestiżowej nagrody „Złotej Muszki” przyznawanej przez ORFEO Fundację im. Bogusława Kaczyńskiego dołączył znakomity polski tenor Ryszard Karczykowski. Dotychczas nagrodę otrzymali największej sławy śpiewacy: Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak i Małgorzata Walewska.

Nagroda została wręczona podczas Gali Kiepurowskiej – arie i duety miłosne, stanowiącej uwerturę do 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. „Złota Muszka” oraz dyplom gratulacyjny zostały wręczone przez Annę Habrewicz dyrektor zarządu ORFEO Fundacji im. B. Kaczyńskiego oraz dyrektora artystycznego Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego – Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego.

To właśnie 28 maja na scenie Amfiteatru w Białej Podlaskiej wystąpili polscy i ukraińscy artyści operowi oraz młodzi laureaci Międzynarodowego Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju w 2021 roku: Wioleta Sędzik i Karol Skwara, którego przewodniczącym był Profesor Ryszard Karczykowski.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego oraz ORFEO Fundację im. Bogusława Kaczyńskiego.

Muzyczna uczta obfitowała w najpiękniejsze utwory operowe i operetkowe. Na scenie zaprezentowali się: Daria Lytovczenko – sopran (Ukraina), Wioleta Sędzik – sopran, Ewelina Szybilska – sopran, Łukasz Gaj – tenor , Oleg Lanovyi – tenor (Ukraina), Tadeusz Pszonka – tenor, Karol Skwara – bas, Ilona Kravczenko – solistka baletu (Ukraina), Kamila Baryczkowska – solistka baletu, Paweł Kranz – solista baletu.

Artystom towarzyszył zespół Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia.

Publiczność nagrodziła gromkimi brawami wykonawców, którzy przenieśli bialczan do świata wielobarwnych dźwięków muzyki poważnej.

Już we wrześniu w Białej Podlaskiej odbędzie się 4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego.

***

Ryszard Karczykowski – znakomity polski tenor występował na deskach największych teatrów operowych świata, a w jego repertuarze znajdowało się ponad 40 partii operowych i operetkowych. Śpiewał, jako Leński w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego, Arnold w „Wilhelmie Tellu”, Alva w „Lulu” Albana Berga, Matteo w „Arabelli” Richarda Straussa, Mefisto w „Doktorze Faustusie” Ferruccia Busoniego. Szczególnie ceniony był, jako wykonawca ról mozartowskich: Idomeneo, Ferrando w „Così fan tutte”, Tamino w „Czarodziejskim flecie”, Belmonte w „Uprowadzeniu z seraju”, także Giacoma Pucciniego: Rudolf w „Cyganerii”, Rinuccio w „Giannim Schicchim” i Cavaradossi w „Tosce”. Ma również w swoim dorobku role z oper Giuseppe Verdiego: Riccarda w „Balu maskowym”, Fentona w „Falstaffie”, Macduffa w „Makbecie”, Księcia Mantui w „Rigoletcie” i Alfreda w „Traviacie”. Z postaci donizettiowskich wskazać należy przede wszystkim Edgara w „Łucji z Lammermooru”, Ernesta w „Don Pasquale” i Nemorina w „Napoju miłosnym” Gaetano Donizettiego. Występował w operach Friedricha von Flotowa (Lionel w „Marcie”), Josepha Haydna (Medoro w „Orlando Paladino”), Alberta Lortzinga (Baron w „Kłusowniku”). Śpiewał dzieła Stanisława Moniuszki, Jacquesa Offenbacha, Sergiusza Prokofiewa, Arnolda Schönberga, Bedřicha Smetany i Dmitrija Szostakowicza. Jego wszechstronny repertuar obejmował również operetki, oratoria, muzykę sakralną i pieśni.

Ryszard Karczykowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Był jednym z pierwszych uczniów legendarnej sopranistki Haliny Mickiewiczówny.

W 1980 roku Ryszard Karczykowski otrzymał prestiżowy, przyznawany wybitnym i zasłużonym śpiewakom operowym, tytuł „Kammersänger”, a w 1992 roku tytuł doktora honoris causa London Institute for Applied Research. W 1998 roku z rąk Prezydenta RP odebrał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. W 2002 został odznaczony Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, przyznany przez prezydenta Johannesa Raua, a 2011 roku Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ryszard Karczykowski, „Ella mi fu rapita – Parmi veder le lagrime” z „Rigoletta”

Był profesorem klasy śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie, a także dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej (2003-2006) oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (2006 -2008). Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i w Japonii oraz zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych. Od kilku lat zajmuje się także reżyserią muzyczną.

tekst i zdjęcia: Bialskie Centrum Kultury
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama