Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: „Akatyst ku czci Męczenników Unickich z Pratulina” (galeria)

22 maja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej odbyła się premiera nowej kompozycji znanego muzyka, śpiewaka i kompozytora Stanisława Szczycińskiego pt. "Akatyst ku czci Męczenników Unickich z Pratulina". 

– Akatyst to najsłynniejsza forma poetycka Kościoła Bizantyjskiego, greckiego, prawosławnego, wschodniego, która dotarła również do kościoła zachodniego i znalazła w nim uznanie. Słowo akatyst oznacza dosłownie hymn, który jest śpiewany nie na siedząco. Jest to bardzo rozbudowana forma i składa się z wielu części. W świadomości wiernych kościoła w Polsce akatyst jest szczególnie obecny od lat 60-tych, kiedy to w 1965 roku tekst Akatystu ku czci Bogurodzicy przełożył na język polski jezuita o. Mieczysław Bednarz – wyjaśnia ks. dr Piotr Paćkowski

Kompozycja Stanisława Szczycińskiego jest współczesnym artystycznym opracowaniem hymnu ku czci Błogosławionych Męczenników Unickich z Pratulina. Jest pierwszą, autorską i profesjonalną kompozycją wykorzystującą tekst zachowany i wykorzystywany w tradycji modlitewnej wiernych obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w neounickiej parafii w Kostomłotach. Został skomponowany z okazji 25 rocznicy beatyfikacji Męczenników Podlaskich. Tekst do niej powstał w drugiej połowie XX wieku w środowisku Księży Marianów, a ostatecznym redaktorem był wieloletni proboszcz parafii w Kostomłotach ks. Roman Piętka NIC. – Będąc kompozycją współczesną wykorzystuje idiom śpiewu tradycyjnego zachowany przede wszystkim w partiach kantorskich. Zarówno jego tonalność jak i emocjonalność odczytywana w barwach harmonicznych oraz przebiegach melodycznych odzwierciedla emocje związane z heroiczną postawą męczenników i jednocześnie niesie nadzieje wynikającą z ufności i wierności Chrystusowi – tłumaczy ks. dr Piotr Paćkowski.

Kompozycja została wykonana w Białej Podlaskiej przez jej autora Stanisława Szczycińskiego z udziałem kantorów: ks. Piotra Paćkowskiego, Pawła Szczycińskiego, Rafała Kanowskiego, Leszka Kubiaka, Tomasza Jarmicki oraz bialskiego chóru Schola Cantorum Misericordis Christi pod dyrekcją Piotra Karwowskiego. 

 

Źródło: ks. dr Piotr Paćkowski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama