Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kraj: Dzień bez Śmiecenia – inauguracja letniej edycji Operacji Czysta Rzeka

11 maja obchodzimy „Dzień bez Śmiecenia”. Jego celem jest przypomnienie, jak odpowiedzialnie gospodarować odpadami, zachęcanie do proekologicznych postaw i ochrony środowiska.  W Operacji Czysta Rzeka nie śmiecimy, a sprzątamy. Dlatego tak ważna jest dla nas edukacja, aby śmieci nie pojawiały się na łonie natury i żebyśmy potrafili się z nimi obchodzić na co dzień. Przy tej okazji zapowiadamy letnie sprzątanie na rzekach.

Edycja letnia – czas start!

– Zakończyliśmy edycję wiosennych akcji sprzątania, ale nie ustajemy z dalszych porządkach i ruszamy na rzeki. Już w ten weekend (14-15 maja) pierwsza letnia kajakowa akcja w woj. świętokrzyskim w Ćmielowie. To kolejna akcja sprzątania w tej okolicy. W edycji wiosennej z okazji Dnia Ziemi tutejszy sztab zebrał 72 studwudziestolitrowych worków, co daje ponad tonę odpadów – informuje sztab główny.

Sztab w Ćmielowie został więc zaproszony do kontynuacji akcji na rzekach.

Do dyspozycji wolontariuszy będą 23 kajaki. W akcji wezmą udział także osoby, które nie chcą lub nie mogą sprzątać z poziomu wody, oczyszczą brzegi Kamiennej.

 – Będziemy sprzątać teren na obszarze Natura 2000. Rzeka Kamienna na tym odcinku przypomina Amazonkę, jest bardziej dzika i wymagająca. Znajdziemy tutaj też sporo śmieci, które gromadzą się w miejscach, gdzie są powalone drzewa na rzece – mówi Przemysław Syta, miłośnik kajakarstwa i organizator lokalnego sztabu Operacji Czysta Rzeka w Ćmielowie.

Letnia edycja Operacji Czysta Rzeka potrwa do końca wakacji. Swoim zasięgiem obejmie rzeki 16 województw. Latem akcja odwiedzi także 6 festiwali, gdzie będzie okazja posłuchać gości Operacji Rzeka, którzy podpowiedzą, co i jak możemy jeszcze zrobić dla naszej planety.

W tym czasie będą również odbywać się wydarzenia z partnerami IV edycji Operacji Czysta Rzeka. Zaplanowano wspólne sprzątanie m.in. z pracownikami i tam będzie można zobaczyć operacyjne czerwone canoe.

11 maja to też dobra okazja, żeby przypomnieć dekalog prawidłowego segregowania śmieci, opracowany w ramach kampanii „Dzień bez Śmiecenia” przez partnera akcji – firmę Rekopol: https://dzienbezsmiecenia.pl/zasady-segregacji/

W wiosennej edycji Operacji Czysta Rzeka w 424 akcjach wzięło dział 7196 uczestników.  Zaraportowano ponad 169 ton śmieci, ale dane ze sztabów lokalnych wciąż spływają.

W latach 2019-2021 w ramach Operacji Czysta Rzeka zebrano ponad 280 ton odpadów.

 

Źródło / grafika: Rzeczniczka prasowa akcji Izabela Sałamacha

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama