Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Przedsiębiorcy mają dość! Specjalny apel do Rady Miasta

Na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Biała Podlaska, Bogusława Broniewicza, do wiadomości Radnych, Urzędu Miasta Biała Podlaska i Prezydenta Miasta Michała Litwiniuka, trafił 10 maja 2022 roku specjalny list - apel. Bialscy przedsiębiorcy zrzeszeni w Bialskopodlaskiej Izbie Gospodarczej z niepokojem i smutkiem przyglądają się poczynaniom radnych Zjednoczonej Prawicy i Białej Samorządowej.

Wspomniani wyżej radni uparcie blokują sprzedaż działek inwestycyjnych z zasobów Miasta Biała Podlaska. Radnym Koalicji Obywatelskiej brakuje „szabel” aby obronić interesy miasta. Szkoda, bo i w klubie radnych Zjednoczonej Prawicy są osoby wydawałoby się – myślące samodzielnie – jak pokazują sesje Rady Miasta – głosują jednak pod dyktando. Działanie radnych prawicy plus dobudówki PiS – radnych Białej Samorządowej, na czele z Przewodniczącym Broniewiczem, można podsumować jednym zdaniem – są jak pies ogrodnika – sam nie zje i drugiemu nie da. Być może list BPIG która zrzesza kilkuset ludzi biznesu, Izby która przez dziesięciolecia działalności dała się poznać jako rozsądny i bardzo silny organ opiniotwórczy i lobbystyczny, pozwoli radnym z PiS i BS przemyśleć na nowo swoją bezsensowną postawę.

 

Treść listu:
Radni Miasta Biała Podlaska
za pośrednictwem Przewodniczącego Rady
Pana Bogusława Broniewicza

Ze smutkiem i niedowierzeniem Rada Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej odnotowała kolejną decyzję Rady Miasta, która na sesji 11 kwietnia 2022 roku już po raz czwarty odmówiła wyrażenia zgody na sprzedaż działek inwestycyjnych przy ulicach Brzegowej i Elektrycznej. Zgodnie z prawem taka sprzedaż może nastąpić tylko w formie otwartego przetargu. Jest to najbardziej transparentna procedura zbycia nieruchomości, zapewniająca dokładnie równe prawa wszystkim potencjalnie zainteresowanym podmiotom.

Wszystkie samorządy robią bardzo dużo, by zachęcić podmioty gospodarcze do inwestowania na swoim terenie, często stwarzając potencjalnym inwestorom różnego typu preferencje i ułatwienia – ponieważ każda nowa inwestycja to nowe miejsca pracy i nowe podatki. A przecież sprzedaż tych działek to gwarancja powstania nowych, tak potrzebnych w Białej Podlaskiej miejsc pracy. W obydwóch lokalizacjach tereny przewidziane do sprzedaży objęte są obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Fakt ten jednoznacznie określa przyszłe przeznaczenie terenów. To właśnie te części miasta już od dawna przewidziano przez Radę Miasta jako miejsca prowadzenia działalności produkcyjno – usługowej.

Trzeba też podkreślić, że obecnie działki te są kompletnie niewykorzystane. Generują więc dla miasta jedynie koszty, choćby w postaci braku wpływów z podatku od nieruchomości. Zaś w toku wcześniejszych dyskusji nie przedstawiono jakichkolwiek konkretnych, alternatywnych pomysłów na ich wykorzystanie przez naszą Gminę.

Brak zgody na sprzedaż działek stanowi w naszej ocenie blokowanie rozwoju Białej Podlaskiej. Obawiamy się, że podjęta decyzja mogła być motywowana nie troską o dobro miasta, a kalkulacją polityczną lub partykularnym interesem. Jest ona tym bardziej niezrozumiała, że w programach wyborczych chyba każdy kandydat na Radnego czy Prezydenta Miasta podkreślał znaczenie nowych inwestycji.

Część z Państwa, w tym choćby Pan Przewodniczący Rady, sami z sukcesami prowadzą działalność gospodarczą. Wierzymy, że w związku z tym jako przedsiębiorcy szczególnie rozumieją Państwo, jak potrzebne dla Białej Podlaskiej są nowe inwestycje i nowe miejsca pracy.

Rada Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej zwraca się do Państwa Radnych z gorącym apelem o ponowne rozważanie swojej decyzji.

W imieniu Rady Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej
Jarosław Łepecki Prezes BPIG

W tym miejscu warto dodać że Bialskopodlaska Izba Gospodarcza uzyskała w ostatnich dniach poważne wzmocnienie. W poczet Członków bialskopodlaskich przedsiębiorców dołączyła decyzją Rady BPIG i została przyjęta potężna firma: CL Europort Sp. z o.o. z siedzibą w Małaszewiczach Dużych. ( https://www.cleuroport.pl )

 

O jakich działkach mowa:
Ulica Celników Polskich / ulica Elektryczna
Miasto Biała Podlaska zamierza poprzez przetarg, sprzedać nieruchomości gruntowe niezabudowane, oznaczonej w ewidencji gruntów jako 5. działek o łącznej powierzchni: ok. 2 ha 35 arów przy ulicy Elektrycznej. Zbycie powyższych nieruchomości przyczyni się do realizacji budownictwa zgodnego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Biała Podlaska p.n.”PÓŁNOCNA” oraz do uzyskania dochodów ze sprzedaży mienia komunalnego do budżetu Miasta a tym samym wzmocni możliwości finansowe bieżące i realizacji inwestycji Miasta Biała Podlaska.

Ulica Brzegowa
Miasto Biała Podlaska zamierza poprzez przetarg, sprzedać nieruchomości gruntowe niezabudowane, oznaczonej w ewidencji gruntów jako 3. działki o łącznej powierzchni: ok. 2 ha 74 arów przy ulicy Brzegowej. Działki położone są na terenie zabudowy usługowo – produkcyjnej. Zbycie przedmiotowych nieruchomości przyczyni się do realizacji budownictwa zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, do rozwoju przedsiębiorczości tym samym do rozwoju miasta, a jednocześnie do uzyskania dochodów ze sprzedaży mienia komunalnego. W tym przypadku Miasto perspektywicznie pozostawiło we własnych zasobach działkę nr 3320. Teren jako zapas gruntów przewidziany został pod łącznik alei Solidarności z ulicą Orzechową.

 

 

materiał: Bialskopodlaska Izba Gospodarcza w Białej Podlaskiej
tekst: BPIG / Leszek Niedaleki
mapy: Geoportal Biała Podlaska
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

  1. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi 😀 To Inwestor nie wie jak podejść do tematu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama