Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Widowisko taneczno-muzyczne „Kinematograf na Bielanach – Tańce i Piosenki Starej Warszawy” w bialskim AWF-ie (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 20 maja 2022
, godz. 19:00
20 maja, o godz. 19:00 w auli AWF ROBiR będzie miała miejsce premiera wyjątkowego spektaklu pt. "Kinematograf na Bielanach - Tańce i Piosenki Starej Warszawy". 

„Kinematograf na Bielanach – Tańce i Piosenki Starej Warszawy”, to najnowsze widowisko taneczno-muzyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Filii w Białej Podlaskiej.

Na scenie oprócz tancerzy i muzyków Podlasia pojawią się także soliści oraz studenci i absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego. „Kinematograf na Bielanach…” to interaktywne widowisko, w którym muzyka i taniec będą towarzyszyły obrazom przedwojennej Warszawy opracowane na podstawie zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Z tańcem, a także dawką humoru widz będzie mógł przenieść się do lasku bielańskiego, w którym po odzyskaniu niepodległości ponownie „zaroiło się od majówkowiczów”.

Zaprezentowane zostaną sztajery, polki, walczyki, a także melodie tanga i foxtrota popularne w czasach XX-lecia międzywojennego, połączone z melodiami znanymi i lubianymi. „A więc wycieczka do Bielan. Z prądem suniemy gładko […] Na pokładzie wesoło. Ten i ów podchwytuje znaną nutę i ciągnie… melodyjnie lub fałszywie… Pod wieczór ogród atrakcji zaludnia się coraz bardziej. Głównym powodzeniem cieszy się dancing na murawie. – Rym cium-cium! – A muzyczka gra!”

Bielany to miejsce szczególne w historii macierzystej Akademii Wychowania Fizycznego, w związku z tym w widowisku oprócz szlagierów nie może zabraknąć akcentów sportowych związanych z powstaniem w 1929 roku Centralnego Instytutu Wychowania Fizyczneg późniejszej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Z wielu względów będzie to wydarzenie oryginalne i nietypowe, w którym nie zabraknie też strojów sportowych i mody lat 20-30. XX wieku.

Tancerzom tradycyjnie na scenie będzie towarzyszyła orkiestra kameralna pod kierunkiem (kierownika muzycznego zespołu i dyrygenta) Przemysława Marcyniaka – autora opracowań muzycznych. Nad przygotowaniem wokalnym tancerzy Podlasia pracował Marek Chmiel, natomiast całość widowiska oraz choreografię przygotował kierownik artystyczny zespołu Marcin Bochenek.

Widowisko realizowane jest i dofinansowane w ramach zadania publicznego z zakresu kultury projektu Urzędu Miasta, wspierane przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska – Michała Litwiniuka.

Źródło / plakat: AWF Biała Podlaska 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama