Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Komarówka Podlaska: Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Gminny Dzień Strażaka (film) (galeria)

3 maja mieszkańcy Gminy Komarówka Podlaska oraz ich goście wspólnie świętowali 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Gminny Dzień Strażaka.

Uroczystość zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny i strażaków w kościele parafialnym w Komarówce Podlaskiej. W programie znalazł się również przemarsz na plac pod remizą OSP, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Wawrzyńca. Miejsce to jest wyjątkowe dla mieszkańców gminy, ponieważ upamiętnia teren, na którym znajdowały się dwie pierwsze świątynie, drewniana, później murowana. Stało się jednym z ważnych punktów na mapie samorządu wraz z jubileuszem 300-lecia powstania parafii. w Komarówce Podlaskiej. Święty Wawrzyniec był patronem pierwszych kościołów. 

U stóp figury św. Wawrzyńca stoi łuk, na którym przy okazji wyjątkowych rocznic umieszczane są pamiątkowe tablice. – W każdej gminie, każdej społeczności, musi być takie miejsce, z którym jest związana historia i tradycja, z którego czerpie się siłę i dumę z tego, że jesteśmy Polakami – mówił Wójt Gminy Komarówka Podlaska Ireneusz Demianiuk.

Spotkanie było okazją m.in. do refleksji na temat dawnych i obecnych działań w kierunku utrzymania praworządności w kraju oraz wpływ uchwalonej Konstytucji 3 Maja na pełnię praw obywatela i „ograniczenie swobód” jej przeciwników. – Przeciwnicy Konstytucji nie pogodzili się z jej uchwaleniem, uznali ją jako bardzo duże naruszenie swobód i praw, szczególnie szlachty – przypomniał włodarz. – Niech to święto 3 maja zobowiązuje nas do tego, żebyśmy mieli zawsze na względzie dobro Polski. Żebyśmy pamiętali uchwalając prawo i wykonując swoje funkcje, że służymy dobru wspólnemu. Nie można mówić, że nic od nas nie zależy, niech każdy pracuje na swoim odcinku. Do tego zobowiązuje nas Konstytucja, ten wielki symbol niepodległej Polski. Bądźmy dumni, że możemy dziś świętować, wywiesić flagę państwową, śpiewać hymn, spotkać się w naszej wspólnocie gminnej i porozważać wszystkie sprawy związane z dziejami naszego narodu. Te rocznice są też po to, byśmy mogli z nich czerpać siłę do pracy, naszej działalności dla dobra Ojczyzny. Konstytucja ma dla nas wymiar symboliczny, bardzo ważny, bo każdemu z nas, przez pokolenia kojarzy się z niepodległością, z dążeniem do usuwania wad ustrojowych, z dążeniem do budowy i odbudowy silnego państwa polskiego. 

Wspólne świętowanie oparło się również o Gminny Dzień Strażaka. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele dziesięciu jednostek pożarniczych z terenu gminy i ich rodziny. – Dzisiaj bardziej niż na co dzień patrzymy na naszych druhów strażaków – podkreślił włodarz. Przypomniał, że najstarsze gminne jednostki powstały jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. OSP w Komarówce Podlaskiej w 1909 r., w Brzozowym Kącie – 1917 r. Dwie jednostki powstały w okresie dwudziestolecia międzywojennego: Derewiczna – 1927 r., Przegaliny – 1928 r., pięć w okresie władzy ludowej, natomiast najmłodsza z nich – w Wolce Komarowskiej – powstała w 2018 r. na 100-lecie odzyskania niepodległości. – Dziękujemy za wasze zaangażowanie, trud i poświęcenie, za to, że macie siłę działać ochotniczo, społecznie. Że uczestniczycie w życiu społecznym swoich miejscowości i całej gminy. Myślę, że to, co macie wyhaftowane na sztandarach „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” jest jeszcze bardziej wyhaftowane w sercach.

W części mniej oficjalnej, festynowo-artystycznej, znalazły się występy zespołów śpiewaczych, członkiń Klubu Seniora oraz dzieci z przedszkola i szkół podstawowych z terenu gminy. Strażacy ochotnicy zaprosili na pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej. Wśród atrakcji nie zabrakło placu zabaw dla dzieci, animacji, gier i wspólnych zabaw oraz malowania twarzy, a dla smakoszy przygotowano grochówkę, popcorn, watę cukrową, lody, pieczone ziemniaczki na patyku i kiełbaski z grilla.

Wieczorem organizatorzy zaprosili uczestników zabawy na dyskotekę.

 

materiał: Radio Biper Gmina Komarówka Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama