Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Rokitno: Powiatowe ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze (film) (galeria)

27 kwietnia na parkingu parafialnym przy Kościele Trójcy Świętej w Rokitnie oraz na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie odbyły się ćwiczenia strażackie, których głównym celem było sprawdzenie praktycznych możliwości współdziałania zastępów OSP i PSP oraz służb współdziałających w działaniach gaśniczych. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Miejska PSP Biała Podlaska we współpracy z wójtem Gminy Rokitno.

– W ćwiczeniach wzięło udział piętnaście jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu oraz pięć jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Bardzo się cieszymy się, że tylu strażaków bierze udział w tych ćwiczeniach a jest to centrum Rokitna, gdzie skoordynowanie różnych służb w przypadku jakiegoś zdarzenia, niebezpieczeństwa jest bardzo trudne, dlatego też w tym roku zgłosiłem akces, aby takie ćwiczenia powiatowe odbyły się właśnie w Rokitnie – tłumaczy wójt gminy Rokitno Jacek Szewczuk

– Prowadzimy ćwiczenia zintegrowane dla służb ratowniczych, które były zadane przez wydział operacyjny. Sprawdzamy alarmowanie jednostek z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wiadomo, że tego typu ćwiczenia generują za sobą dużą liczbę zastępów i mamy do sprawdzenia czy w takiej ilości sił i środków, mamy możliwość prowadzenia skutecznych działań – wyjaśnia st.bryg.  Artur Tomczuk, Komendant Miejski PSP w Białej Podlaskiej.

Warto podkreślić, że były to już trzecie ćwiczenia na terenie gminy Rokitno. Pierwsze miały miejsce w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników w Pratulinie. Po nich odbyły się ćwiczenia symulujące niebezpieczny wybuch na stacji paliw w Rokitnie.  Tym razem strażacy prowadzili ćwiczenia w oparciu o dwa scenariusze.

Według pierwszego w godzinach porannych miejscowy ksiądz zauważa z plebanii dym wydobywający się z wieży kościoła. W związku z tym, że dzień wcześniej na wieży prowadzone były prace pożarowo niebezpieczne podejrzewa, że mogło dojść do zaprószenia ognia i powstania pożaru. Po dotarciu do kościoła i otwarciu drzwi wejściowych stwierdza pożar wieży i alarmuje straż pożarną. Do czasu przybycia pierwszych zastępów prowadzi ewakuację mienia. Po dotarciu strażaków pożarem objęta jest już cała wieża drewnianego kościoła oraz dach i ściany kruchty. Pożar szybko się rozprzestrzenia Ze względu na zagrożenie zawalenia nadpalonej konstrukcji dachu strażacy nie mają możliwości prowadzenia ewakuacji mienia. Na szczęście nie ma osób poszkodowanych. Pożar jest ciężki do gaszenia, intensywne promieniowanie cieplne ogranicza w 95% skuteczność podawania prądów gaśniczych z prądownic wodnych. Dodatkowo po  około godzinie korzystania z sieci hydrantowej dochodzi do awarii pompowni wodociągowej. Akcja przeciąga się, a strażacy muszą rozwiązywać napotkane trudności. W końcu sytuację udaje się opanować.

Drugi scenariusz realizowany w miejscowej szkole zaczął się od zdarzania podczas jednej z lekcji. W klasopracowni chemicznej trwają zajęcia laboratoryjne. Podczas chwilowej nieobecności nauczyciela, który wyszedł na zaplecze po substraty do kolejnego doświadczenia, uczniowie realizujący doświadczenie użyli więcej substratów niż było to określone przez nauczyciela prowadzącego. W wyniku tego doszło do niekontrolowanej reakcji chemicznej powodującej wybuch i zniszczenie szklanej aparatury, powstanie toksycznych produktów reakcji oraz pożar materiałów palnych znajdujących się na stole, na którym prowadzone było doświadczenie. W wyniku zdarzenia obrażeń doznali dwaj uczniowie znajdujący się najbliżej miejsca wybuchu ulegając zatruciu gazami toksycznymi oraz doznając poparzeń twarzy i rąk. Dodatkowo szklane odłamki aparatury spowodowały obrażenia ich twarzy. Nauczyciel prowadzący zajęcia w wyniku silnego stresu doznał zatrzymania akcji serca. Pozostali uczniowie w panice zaczęli ewakuować się z sali. Trzech uczniów podtruło się gazami toksycznymi, w wyniku czego zaczęli uskarżać się na duszności, bóle i zawroty głowy oraz wystąpiły u nich odruchy wymiotne. Podczas ewakuacji szkoły jeden uczniów doznał lekkich obrażeń – skręcenie stawu skokowego. Na miejsce dojeżdżają służby ratunkowe i wkraczają do akcji. 

W oparciu o zadane scenariusze uczestnicy mieli przećwiczyć sprawdzenie systemów i procedur alarmowania oraz dysponowania, stosowanie form i metod organizacji zaopatrzenia wodnego (budowa układów pompowo-wężowych), organizację łączności na terenie działań, umiejętności kierowania działaniami ratowniczo-gaśniczymi na poziomie taktycznym a także sprawdzenie możliwości prowadzenia działań ewakuacyjnych i medycznych dla osób poszkodowanych i zagrożonych.

Jednostki biorące udział w ćwiczeniach: JRG Międzyrzec Podlaski, JRG Małaszewicze, JRG Biała Podlaska, OSP KSRG Rokitno, OSP KSRG Olszyn, OSP Klonownica Duża, OSP Kołczyn, OSP Lipnica, OSP Zaczopki, OSP KSRG Zalesie, OSP KSRG Janów Podlaski, OSP KSRG Sławacinek, OSP KSRG Konstantynów, OSP KSRG Leśna Podlaska, OSP KSRG Sitnik, OSP KSRG Hrud, OSP KSRG Kijowiec, OSP KSRG Piszczac.

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama