Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Terespol: Za nami kolejna edycja „Trzech spojrzeń na kulturę” (film) (galeria)

24 kwietnia w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu pt. "Trzy spojrzenia na kulturę". Goście mieli tym razem możliwość obcowania z poezją, muzyką oraz fotografią.

 

Gośćmi byli: poeci Maciej i Grzegorz Szupiluk, saksofonista a w zasadzie multiinstrumentalista Tomasz Rogalski oraz fotograf i opiekun Fotoklubu Podlaskiego Małgorzata Piekarska. Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania gości i ich twórczości w formie wizualnej lub dźwiękowej, ale również porozmawiania o szeroko rozumianej kulturze. Jednym z tematów były potrzeby kulturalne mieszkańców Terespola. 

Wydarzenie potwierdziło, że bezpośredni kontakt na linii artysta – odbiorca zawsze niesie za sobą pozytywny wydźwięk, działa nie tylko motywująco na obydwie strony, ale poszerza horyzonty i zmienia punkt widzenia.

Zaproszeni goście opowiedzieli o swojej twórczości, skąd bierze się jej potrzeba, co jest inspiracją oraz w jaki sposób przebiega proces powstawania np. wierszy, zdjęć czy muzyki. Wspomniano, ze nie warto przejmować się krytyką, że należy robić to co dyktuje własne serce. Tylko tak uzyskać szacunek i sympatię publiczności.

Spotkanie było szczególne, gdyż oprócz inspirującej rozmowy z artystami i zasmakowania fragmentu ich twórczości, mieszkańcy wzięli udział w dyskusji analizującej potrzeby kulturalne w naszym mieście.

W podsumowaniu stwierdzono, że oferta kulturalna powinna edukować, animować, integrować i rozwijać lokalne środowisko w taki sposób, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najważniejsze, aby po czasie pandemii zapraszać ludzi do ,,wyjścia z domu” i czynnego odbioru kultury. Po raz kolejny była mowa o braku odpowiedniego miejsca (sali widowiskowej) do którego byłoby można zaprosić mieszkańców na: koncert, teatr czy kino. Także o tym, że jak ważna jest także edukacja, którą trzeba systematycznie prowadzić ,,od małego”, nastawiając się jednocześnie na rozwój oferty online, która zyskuje na popularności. Stwierdzono, że ośrodek kultury powinien, wspólnie z partnerami, nie tylko zaspokajać potrzeby kulturalne mieszkańców ale także je kreować.

Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach cyklu „Trzy spojrzenia na kulturę” organizowanego przez MOK w Terespolu. W tym roku planujemy zorganizować jeszcze kilka kameralnych spotkań z ciekawymi i wyjątkowymi ludźmi kultury.

MACIEJ SZUPILUK – prezes Klubu Literackiego MAKSYMA. Z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu bibliotekarz, z zamiłowania poeta. Jest wokalistą i autorem tekstów hard corowego zespołu „Back to Reality”. Pasjonat szeroko pojętej kultury. Interesuje się zjawiskiem wykluczenia społecznego oraz transformacją ustrojową i ekonomią. Ma na koncie 4 tomiki poezji. Ostatni pt. ,,Byłem na waszym miejscu” to jego najnowsza, „miejska” książka, która powstawała osiem lat.

GRZEGORZ SZUPILUK – z wykształcenia i zamiłowania – lingwista. Zna język: angielski, hiszpański, włoski i francuski. Jest członkiem bialskiego Klubu Literackiego MAKSYMA, trzykrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wydał kilkanaście tomików poezji w tym jedną antologię.

MAŁGORZATA PIEKARSKA – z zawodu fotografka, pracuje jako instruktorka fotografii w Bialskim Centrum Kultury, jest opiekunką FOTO Klubu Bialskiego oraz młodzieżowego koła fotograficznego ,,Migawka”, organizatorka i uczestniczka wielu wystaw i warsztatów fotograficznych. Brała udział w około stu wystawach zbiorowych, kilku indywidualnych. Była obecna podczas wszystkich plenerów pn. ,,Podlaski Przełom Bugu”. Ulubione tematy: pejzaż podlaski, człowiek, martwa natura, fotografia kreacyjna i elementarna.

TOMASZ ROGALSKI – muzyk, multiinstrumentalista, uczestnik wielu projektów muzycznych, obecnie gra w zespole AMBITUS.

 

 

materiał: Radio Biper Terespol / MOK Terespol
zdjęcia: Biper Tv / Lech Mazur
tekst: Jakub Sowa / Łukasz Pogorzelski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama