– Prezydent Michał Litwiniuk jest w bieżącym kontakcie z instytucjami, stowarzyszeniami i innymi podmiotami organizującymi pomoc uchodźcom z Ukrainy. Tworzymy w Miejskim Punkcie Konsultacyjnym bazę danych możliwości wszechstronnego wsparcia. Spotkania prezydenta z osobami, które już są w naszym mieście, mają na celu konkretną odpowiedź na ich faktyczne potrzeby – informuje rzecznik magistratu Gabriela Kuc-Stefaniuk.
Tych potrzeb powstaje coraz więcej, do Polski według dzisiejszych danych Straży Granicznej przyjechało już ponad 706 tys. uchodźców z Ukrainy. W związku z tym, że duża cześć z nich zostaje u nas, wymaga to zorganizowania miejsc noclegowych, opieki medycznej, psychologicznej, trzeba dostarczyć żywotność i inne niezbędne w tym momencie rzeczy, ta pomoc musi płynąć szeroko. Na szczęście tak się dzieje, Polacy mają ogromne serca, samorządy, organizacje, stowarzyszenia, instytucje, prywatni ludzie robią wszystko co mogą, aby tą pomoc nieść.
Można być już pewnym, że ta pomoc będzie musiała być długofalowa. Tu muszą wkroczyć decyzje rządowe, administracyjne, dotyczące nauki dzieci, dalszego zakwaterowania, pracy itd. Takie decyzje już są stopniowo ogłaszane będą z pewnością kolejne.
Biała Podlaska, jak i dziesiątki innych miast stoją przed poważnym wyzwaniem. Jednocześnie, obok codziennego wsparcia materialnego i tego najpilniejszego, miasto Biała Podlaska na polecenie prezydenta przygotowuje wachlarz innych, długofalowych form pomocy dla uchodźców. Od poniedziałku 07 marca rusza w bialskim Multicentrum „Miejska Strefa Kultury” ( >>> Czytaj Biała Podlaska: Od poniedziałku rusza „Miejska Strefa Kultury” dla dzieci z Ukrainy) dla dzieci z Ukrainy. W placówce zajęcia prowadzić będą instruktorzy z Multicentrum, Bialskiego Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego oraz kustosze z Muzeum Południowego Podlasia. Ponadto zajęcia dla dzieci organizuje w ramach projektu również bialski hufiec.
– Będzie to całodzienna opieka nad dziećmi, którym zapewnimy także na miejscu, jeśli będzie taka potrzeba, wsparcie psychologiczne. Już współpracujemy także z animatorami-wolontariuszami i wykwalifikowanymi psychologami i pedagogami, którzy przybyli z Ukrainy do Białej Podlaskiej i deklarują chęć pomocowe współpracy z urzędem – wyjaśnia Gabriela Kuc-Stefaniuk.
Co ważne, urząd informuje, że dzieci wraz z rodzicami z Ukrainy, będą mogli dotrzeć na zajęcia korzystając z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Natomiast dla dzieci zakwaterowanych w miejskich miejscach kwaterunku, np. w siedzibie stowarzyszenia „Wspólny Świat”, będzie możliwość zorganizowania grupowych wyjazdów na proponowane przez jednostki kultury zajęcia.
Źródło: Urząd Miasta w Białej Podlaskiej
Zdjęcie: Facebook / Michał Litwiniuk