Ośrodek działa w mieście od 1975 roku, od 2012 roku pod nazwą: Ośrodek Adopcyjny Filia Biała Podlaska. Swoją siedzibę ma przy ul. Warszawskiej 14. Należy dodać, że pozostałe Filie w Chełmie i Zamościu również mają być zlikwidowane. Celem jest połączenie wszystkich ośrodków w jedną placówkę z siedzibą w Lublinie. Zdaniem ROPS i marszałka województwa zmiany usprawnią procedurę adopcyjną. – Zależy nam, aby planowane zmiany uwzględniały zarówno dobro dzieci jak i rodzin adopcyjnych, ale także by zagwarantowały prawidłowy przebieg procedur adopcyjnych, oraz usprawniły dostęp do specjalistycznego poradnictwa – zaznacza w komunikacie prasowym marszałek Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. ROPS zapewnia także, że w przypadku pojawienia się potrzeby powstaną tzw. punkty dostępu przy wykorzystaniu bazy lokalowej w filiach Urzędu Marszałkowskiego.
Prezydent Michał Litwiniuk również zabrał głos w sprawie. – Praca Ośrodka w Białej Podlaskiej jest bardzo wysoko oceniana przez środowiska pomocowe w tym podległego mi dyrektora i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej, kandydatów i rodziny adopcyjne. Osoby te zgłaszają swoje zaskoczenie planami likwidacji Filii Ośrodka, a jednoczenie zgłaszają sprzeciw z niepokojem patrząc w przyszłość, prosząc jednocześnie o moje wsparcie w tej sprawie – czytamy w liście prezydenta miasta do marszałka województwa.
Prezydent podkreśla w liście, że bialska Filia jest organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej, czego owocem jest pomyślny proces adopcji. W ubiegłym roku pieczy poddano pięcioro dzieci z Białej Podlaskiej, w bieżącym już czworo. Jak zauważa, bliskość placówki sprzyja napływowi potencjalnych chętnych rodziców do adopcji, a także skraca potrzebny czas przejścia skomplikowanej procedury. – Dla kandydatów dostępność Filii oznacza, możliwość ukończenia procesu kwalifikacji bez zbędnej zwłoki, przeważnie w ciągu 12. miesięcy. Zamkniecie Filii Ośrodka Adopcyjnego w Białej Podlaskiej negatywnie wpłynie na czas trwania procedury adopcyjnej, spowoduje konieczność wielokrotnych wizyt w Ośrodku w Lublinie, pokonywania każdorazowo setek kilometrów, spowoduje konieczność ponoszenia przez kandydatów na rodziny adopcyjne większych wydatków finansowych, brania urlopów przy każdorazowym wyjeździe. W konsekwencji niepotrzebnie wydłuży to czas potrzebny na diagnozę, przygotowanie i kwalifikację kandydatów, a tym samym wydłuży czas pobytu dzieci w pieczy zastępczej i zwiększy nakłady na ich utrzymanie – zaznacza prezydent.
Włodarz miasta wymienia także inne negatywne skutki, jakie wynikną z likwidacji placówki, jak m.in. brak możliwości natychmiastowej pomocy w kryzysie – w przypadku zamierzeń zrzeczenia się praw do dziecka, konsultacje jedynie „na telefon”, utrata doświadczonych, przygotowanych do pracy specjalistów, jak również strata wizerunkowa miasta i marginalizacja jego roli w polityce społecznej kraju.
Jak informuje Urząd Marszałkowski w ośrodkach zatrudnionych jest około 20 osób. Po połączeniu placówek wszyscy mają mieć jednak zapewnioną możliwość dalszej pracy w Lublinie.
Na koniec warto wspomnieć, że głosów sprzeciwu przeciw likwidacji Filii jest więcej. Takie zgłosili też m.in. niektórzy lubelscy parlamentarzyści, którzy uważają decyzję za „nieuzasadnioną oraz godzącą w dobro dzieci i niekorzystna dla przyszłych rodziców”.
Decyzję dotyczącą reorganizacji Ośrodka Adopcyjnego i jego filii ma zostać podjęta na poniedziałkowej (07.02) sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Źródło: UM w Białej Podlaskiej/ Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego