Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

„Ptaki mają głos”. Wernisaż wystawy Iwony Ostrowskiej w Galerii Podlaskiej (film) (galeria)

4 lutego w Galerii Podlaskiej Bialskiego Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Iwony Ostrowskiej pt. „Ptaki mają głos”. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z artystką oraz obejrzenia obszernej galerii zdjęć, w której przedstawiamy poszczególne obrazy prezentowane podczas wystawy.

Iwona Ostrowska ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni profesora Mieczysława Wiśniewskiego. Swoje prace przedstawiała na 15 wystawach indywidualnych oraz ponad 90 zbiorowych w kraju i za granicą, uczestniczyła w Festiwalach Sztuki we Włoszech, Turcji, Brukseli, Tunezji, Niemczech, Grecji i na Łotwie. Jest uczestnikiem plenerów międzynarodowych i sympozjów twórczych. Sztuka, którą tworzy, rozpięta jest między malarstwem olejnym, grafiką, fotografią i projektowaniem graficznym. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, należy do Grupy Twórczej PositiveART i Młodzi Sztuką. Tworzy autorskie projekty artystyczne, a także działa jako organizator oraz kurator wystaw i projektów ogólnopolskich promujących sztukę współczesną. Współtworzy projekt artystyczny ProjectArt. (tekst: Galeria Podlaska)

W Galerii Podlaskiej malarka zaprezentowała wystawę prac przedstawiających różnobarwne ptaki, której nadała tytuł „Ptaki mają głos”. – Idąc tutaj przez Park Radziwiłłowski zauważyłam, że pełno jest ptaków fruwających. Myślę, że część z nich wpisuje się w ten krajobraz. Są również ptaki, które mają ogromną przestrzeń i które mówią. Powiązane jest to też z poezją Grzegorza Pikory. Te ptaki mienią się, są tak różne, przedstawiam je w różnych klimatach. Warto je zobaczyć – zachęca do odwiedzenia wystawy, która potrwa do 2 marca 2022 r., jej autorka Iwona Ostrowska.

Ptaki niezwykle trudno jest uchwycić aparatem, a co dopiero pędzlem. Zwinne, płochliwe, szybko odlatują. Jednak, jak wyjaśnia malarka, część namalowanych przez nią zwierząt dopiero zbiera się do odlotu i tych na prezentowanych obrazach jest najwięcej. – Po nich powstawały prace, na których ptaki mają już skrzydła, ulatują i czują przestrzeń. Na obrazach widoczna jest zarówno moja radość tworzenia jak i radość tych ptaków. Malując je, przedstawiam więc też i moje emocje – tłumaczy nasza rozmówczyni. – Symbolizują wolność słowa, mówienia, przekazu. Malując je, ja sama czuję się wolnym człowiekiem, czuję też tę ogromną przestrzeń. 

Na obrazach ptaki przedstawione są w różnorodny sposób, który ma za zadanie ukazać ich byt, a niekoniecznie realność gatunków. – Bardziej interesuje mnie forma graficzna. Można powiedzieć, że są to ptaki miłości, radości, takie, które mówią. Pozwalają mi przede wszystkim na przekaz moich emocji – zauważa Iwona Ostrowska. Pierwsze szkice powstawały w wiejskim plenerze, tam pojawił się sam zamysł cyklu prac, nad którym malarka skupiła się już w zaciszu swojej pracowni. – Tu urastały w stada.

Wystawie prac towarzyszył odczyt wierszy będących jej twórczą konsekwencją i tworzących jej warstwę liryczną. – Specjalnie do tych ptaków teksty napisał mój przyjaciel Grzegorz Pikora. Ich fragmenty są tu wystawione i warto je przeczytać, bo podkreślają to, co chciałam wyrazić w swoich obrazach – podsumowuje artystka.

Zapis rozmowy z malarką Iwoną Ostrowską:
Ptaki mają głos – wernisaż Iwony Ostrowskiej w Galerii Podlaskiej <<==>> LINK

Wystawę oglądać można w Galerii Podlaskiej Bialskiego Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej do 2 marca 2022 r.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama