Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Sławacinek Stary: Ochotnicze Straże Pożarne podsumowały 2021 rok i przedstawiły plany na rok bieżący

Posiedzenie Gminnego Zarządu Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) RP miało miejsce 5 stycznia 2022 roku w remizo-świetlicy w Sławacinku Starym. W prezydium, tym razem z powodu problemów zdrowotnych bez obecności prezesa Wiesława Panasiuka - wójta gminy, zasiedli członkowie Zarządu Oddziału: wiceprezesi: Zbigniew Łochina, Bogdan Liniewicz, Piotr Oskwarek oraz komendant gminny Marek Maleńczuk i sekretarz Czesław Pikacz. Na sali obecni byli również prezesi wszystkich funkcjonujących na terenie Gminy Biała Podlaska jednostek OSP.

Podczas spotkania podsumowano działalność druhów ochotników za miniony 2021 rok, w tym złożono sprawozdanie z wykorzystania budżetu jaki corocznie rezerwowany jest w ogólnym budżecie Gminy Biała Podlaska a przeznaczony na potrzeby strażaków ochotników. Sekretarz Czesław Pikacz poinformował o kwocie budżetu strażackiego na 2022 rok – 235 tysięcy złotych – i plan wydatków. Wśród podjętych uchwał podczas spotkania przyjęto m.in. propozycję dotacji w wysokości 1000 zł jaką otrzyma każda jednostka. Będą to środki do wykorzystania na najpilniejsze potrzeby, według uznania Zarządu poszczególnych jednostek.

Podsumowując miniony rok 2021 podczas spotkania mówiono i dokonano inwentaryzacja paliwa na koniec minionego roku. To jeden z najważniejszych punktów wydatkowych w budżecie każdej jednostki.
Miniony rok to również szkolenia. Szkolenie podstawowe przeszło 3. druhów. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy uzyskało 13. druhów. Recertyfikację kursu KPP uzyskało – 16. druhów. W 2021 roku przebadano – 67 strażaków. Przeszkolenie z zakresu szkolenia wstępnego BHP odbyło 14. strażaków.

Zarząd Gminny uczulał o dokonaniu aktualizacji stanów osobowych OSP do ubezpieczenia. Ważne dla jednostek OSP jest również uchwalenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Uwaga, wszystkie jednostki OSP! Wymagane jest złożenie informacji o beneficjentach do końca stycznia 2022! Prezesi jednostek otrzymali również wzory noszenia dystynkcji do umundurowania.

Spotkanie było również momentem zatwierdzenia terminarza planowanych przedsięwzięć i uroczystości strażackich na szczeblu Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w 2022 roku.
Jubileusze w 2022 roku obchodzić będą: OSP Sławacinek Stary – 55 lecie, OSP Woskrzenice Małe 55 – lecie, OSP Wólka Plebańska – 60 lecie.

Nadal duża niewiadoma dotyczy gminnych, powiatowych i wojewódzkich zawodów sportowo – pożarniczych. Niepewność spowodowana jest trwającą sytuacją epidemiologiczną. Najwcześniej o możliwym przeprowadzeniu takich strażackich zmagań i terminie zawodów będzie wiadome w miesiącach wiosennych. Wtedy podejmowane będą decyzje wynikające z aktualnej sytuacji pandemicznej.

Z tego samego powodu – pandemii koronawirusa – również i w 2022 roku nie planuje Gmina Biała Podlaska organizować Gminnego Dnia Strażaka. Zarząd Gminny OSP namawiał jednak do spotkań w małym, własnym gronie druhen i druhów tak aby podtrzymać integrację i jedność. Każda z jednostek Dzień Strażaka w br. organizować będzie na własną rękę.

Druhowie ochotnicy z terenu Gminy Biała Podlaska już zapowiedzieli natomiast swój udział w akcji – „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” razem z Jurkiem Owsiakiem i Sztabem WOŚP Biała Podlaska. A to już pod koniec stycznia 2022 r.. W zbiórce, pokazach, logistyce, wsparcia udzielą OSP Sławacinek Stary, OSP Hrud i OSP Woskrzenice Małe.

Warto też wspomnieć, że strażacy z OSP włączeni do KRSG wspierają akcję „Szczepimy się” poprzez deklarację dowożenia do punktów szczepień osób z ograniczoną mobilnością.

Co w najbliższym czasie? Walne Zebrania sprawozdawcze w każdej z OSP. Jednostki mają na nie czas do końca marca br. Wszystkie jednak zadeklarowały przeprowadzenie takich zebrań do końca stycznia br.. Poszczególne jednostki opracują również harmonogramy przeglądu samochodów i sprzętu pożarniczego przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej.
Już dziś zapraszamy również na kolejną imprezę firmowaną logiem strażackim a mowa o IV Strażackim Rajdzie Rowerowym który planowany jest na czerwiec 2022 roku. Również w czerwcu br. zaplanowano kolejne Posiedzenie Gminnego Zarządu Oddziału Związku OSP RP, tym razem gospodarzem spotkania będą druhowie jednostki OSP w Ortelu Książęcym Pierwszym. W miesiącach wiosenno-letnich czeka nas jeszcze piknik bezpieczeństwa – to inicjatywa strażaków z OSP Sławacinek Stary.

Powiatowy obóz szkoleniowo wypoczynkowy dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zaplanowany został na miesiące wakacyjne br.. Warto w tym miejscu dodać, że skorzystać z takiego obozu i wyjechać na wypoczynek wakacyjny mają też prawo członkowie rodzin – dzieci – strażaków ochotników.

Nabożeństwo za zmarłych strażaków organizowane pod przewodnictwem księży kapelanów straży pożarnych powiatu bialskiego wspólnie z Komendą Miejską PSP w Białej Podlaskiej w kościele garnizonowym przy ul. Dokudowskiej w Białej Podlaskiej zaplanowano na listopad 2022 roku. To już cykliczne wydarzenie. Mszę odprawiają księża Kapelani z udziałem strażaków. Wyznaczona osoba przedstawia listę strażaków z OSP, którzy odeszli w 2021/2022 roku. Zmarłych druhów kolegów czci się minutą pamięci i wspomnieniami.

Kolejne wydarzenie to gminne uroczystości Święta Niepodległości organizowane przez strażaków z OSP Swory również w listopadzie. A na grudzień pozostawiono udział strażaków z terenu gminy w akcji – „Pomóż starszym, samotnym, niepełnosprawnym przetrwać zimę”.

Przypominamy, że plan wydarzeń rocznych nie jest sztywny i zamknięty. W ciągu roku może być uzupełniany o tematy wynikające z bieżącej działalności

Ważne: Zgodnie z zaleceniami do porozumienia dotyczącego włączenia jednostek OSP do KSRG utrzymanie wymaganej liczby i poziomu wyszkolenia ratowników w jednostce – jednostka zobowiązuje się do utrzymania liczby członków czynnych w wieku 18 – 65 lat w liczbie co najmniej 20 oraz poziomu wyszkolenia strażaków zapewniającego obsadę poszczególnych funkcji minimum przez 2. osoby tj.: 4. operatorów sprzętu, 4. dowódców OSP, 2. naczelników OSP, 4. strażaków po kursie ratownictwa medycznego, 100 % członków czynnych strażaków z przeszkoleniem podstawowym. 4. aparaty powietrzne z sygnalizatorami bezruchu i po 2. kierowców – konserwatorów, obsada na każdy samochód.

Odpowiedzialny za ochronę P-POŻ w Gminie Biała Podlaska – Czesław Pikacz.
e-mail: cz.pikacz@gmina-bialapodlaska.pl

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Czesław Pikacz Urząd Gminy Biała Podlaska / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama