Na spotkanie, na które zaprosił lider Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka Łukasz Węda, przybyli sympatycy organizacji i wydawanego przez nią kwartalnika oraz członkowie redakcji. Pojawili się przedstawiciele samorządu, placówek kulturalno-oświatowych z Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego, reprezentanci środowiska akademickiego AWF, łącznie ponad 40 osób. – Publikacja „Echo Studzianki” rozpoczęła się w 2009 r. za sprawą Sławka Hordejuka. Do dziś wydaliśmy już pięćdziesiąt numerów – wspomina Łukasz Węda. – Na łamach kwartalnika poruszamy tematy tatarskie, historyczne, piszemy o aktywności mieszkańców. Stałe rubryki to m.in. Studzianka w starej fotografii, kącik poetycki, wspomnienia i odpowiedzi na listy przysłane do redakcji oraz sukcesy mieszkańców miejscowości.
Jednym z gości redakcji „Echa Studzianki” był emerytowany wykładowca AWF dr Tomasz Demidowicz, który poruszył kwestię zasadności wydawania prasy w regionie. Podczas spotkania odbyła się prelekcja na temat „Wkładu prasy regionalnej w promocję dziedzictwa kulturowego na przykładzie kwartalnika <Echo Studzianki>”, który, jak wielokrotnie podkreślają znawcy tematy, staje się doskonałym źródłem historycznym regionu. – Historię Studzianki i regionu propagujemy i odkrywamy na podstawie dokumentów archiwalnych, wspomnień, zdjęć i poszukiwań bibliotecznych. Jest to gazeta skupiona na dziedzictwie kulturowym, historii i popularyzacji tradycji, zarówno tatarskiej jak i regionalnej, samej Studzianki oraz szeroko rozumianej okolicy – podkreśla Węda.
Kwartalnik, zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej, trafia do odbiorców w ilości 1000 egzemplarzy. Nakład jest stały, kilkukrotnie natomiast zmieniała się na przestrzeni lat częstotliwość wydania gazety, która pojawiała się w podwójnych wydaniach.
6 stycznia, krótko po wydaniu 50. numeru gazety, cała redakcja mogła cieszyć się wraz z gośćmi zasłużonym spotkaniem jubileuszowym, na którym nie mogło oczywiście zabraknąć tortu urodzinowego i wspólnych rozmów na temat dalszego rozwoju Studzianki i jej flagowej publikacji.
Zachęcamy do sięgnięcia po najnowszy numer „Echa Studzianki”:
Echo Studzianki nr 4 (50), 12/2021 <<==>> LINK
W numerze:
1.Sławomir Hordejuk, To co najlepsze
2. Łukasz Węda, Pięćdziesiąt numerów „Echa Studzianki”
3. Łukasz Węda, W skrócie
4. Paweł Pakuła, Ultra Tataruk – 66 km z historią w tle w Studziance
5. Ewa Krzemińska, Tatar z wyboru
6. Łukasz Węda, Nazwiska ze Studzianki (6) Ejsmont
7. Łukasz Węda, Wszystko przeszło, czyli wspomnienie o Studziance Heleny Makaruk z domu Ejsmont
8. Łukasz Węda, Rocznice znanych Studzianczan i wspomnienie tych, którzy odeszli
9. Studzianka lata 50-te XX wieku. Henryk Sawicki, Krystyna Stawecka, Irena Ejsmont, Eugenia Sienkiewicz, Władysław Ejsmont. Leokadia Wakulska, Marianna Ejsmont, Krystyna Junkiewicz z Dubowa. Fot. ze zbiorów Heleny Makaruk (Ejsmont)
10. Henryk Kozak, Wigilia
materiał: Radio Biper Gmina Łomazy
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk / Małgorzata Mieńko
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk