Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wywóz gruzu w kontenerze – w zgodzie z prawem i naturą

Umieszczenie gruzu w kontenerze to sposób na to, aby pozostałości po remoncie i budowie zutylizować w sposób legalny oraz bez szkody dla środowiska naturalnego. Dlaczego gruzu nie porzuca się w dowolnym miejscu, jaka grozi za to kara i z jakiego powodu kontener na gruz może chronić ekosystem przed skażeniem?

Kontener na gruz a prawo

Utylizacja gruzu wiąże się z koniecznością przestrzegania kilku zasad. Jedną z nich jest obowiązek posiadania pojemnika do czasowego gromadzenia odpadów podczas prowadzenia prac budowlanych lub remontowych. Gruz, który powstaje w wyniku tego rodzaju robót nie może być przechowywany luzem, ponieważ nietrudno wówczas o przeniknięcie do gleby niebezpiecznych substancji. Resztki kleju, farb, emulsji, cementu – wszystko to może być toksyczne dla środowiska. Nawet jeśli to my jesteśmy właścicielami danego terenu, np. posesji, na której stoi dom, to nie mamy wolnej ręki co do tego, w jaki sposób gospodarujemy gruzem na własnym terenie. Brak takiej swobody podyktowany jest tym, że substancje o negatywnym wpływie mogą przeniknąć do gleby czy wód gruntowych, stwarzając idealne warunki do zanieczyszczenia ekosystemu na szerszą skalę. Regulacje dotyczące nielegalnego składowania odpadów umożliwiają wydanie przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta obowiązku natychmiastowego usunięcia odpadów z miejsca, które nie jest przeznaczone do ich składowania czy magazynowania. Fakt, że miejsce to byłoby terenem, na którym stoi nasz dom, nie jest wystarczającą przesłanką by uznać, że możemy na nim bezpiecznie przechowywać gruz. Jeśli nie zastosowalibyśmy się do decyzji władz, gotowi musielibyśmy być na dalsze konsekwencje prawne, w tym karę wysokiej grzywny. Z kolei tak karygodne postępowanie jak wywóz gruzu do lasu, co nosi znamiona nielegalnej utylizacji, zgodnie z art, 162 Kodeksu Wykroczeń zagrożone jest grzywną wynoszącą nawet 5000 zł oraz karą tymczasowego pozbawienia wolności. Gruz musi trafić zawsze na legalnie działające wysypisko, posiadające szereg zabezpieczeń i mechanizmów neutralizujących potencjalnie niebezpieczne dla środowiska odpady. 

Natura podziękuje ci za kontener

Postawa proekologiczna, a co za tym idzie, korzystanie z kontenera, to nie tylko kwestia naszego sumienia czy strachu przed karą. To też sprawa naszego być albo nie być – zanieczyszczenie środowiska odbiłoby się na nas samych i naszym zdrowiu. Odpady budowlane pozostawione w przypadkowym miejscu, bez pojemnika przeznaczonego na gruz, to ryzyko dewastacji ekosystemu, a ten nie pozostaje obojętny dla zdrowia zarówno naszego, jak i zwierząt, a także stan okolicznej flory. W wyniku rozkładu niektórych substancji chemicznych zawartych w składzie śmieci może dojść do ich podmywania przez deszcze, a procesy gnilne oddziaływać zaczynają na wody powierzchniowe, przenikając coraz głębiej do gleby. W wyniku zanieczyszczenia różnymi metalami ciężkimi, węglowodorami czy kwasami dojść może do obumarcia traw, roślin i mikroorganizmów, a nawet ptactwa. Skażona może zostać woda – wiele gospodarstw wiejskich korzysta ze studni głębinowych, nietrudno wyobrazić sobie skutki nieodpowiedzialnych decyzji. Zanieczyszczenie środowiska może też następować z powodu uwalniających się gazów czy włókien – te ostatnie były przyczyną gorącej niegdyś dyskusji o rakotwórczym oddziaływaniu azbestu, którego stosowanie zostało już zabronione. Biorąc pod uwagę szkodliwość zanieczyszczeń budowlanych i remontowych nie dziwi konieczność stawiania kontenera, a następnie wywożenia odpadów w miejsce, gdzie zostaną zabezpieczone i częściowo, w miarę możliwości, zrecyklingowane. 

Jak zaopatrzyć się w kontener?

Skoro wiemy już jak ważne jest posiadanie kontenera w czasie prac generujących gruz, pora odpowiedzieć na pytanie: Jak właściwie zaopatrzyć się w kontener? Najlepiej skorzystać z możliwości odpłatnego wynajęcie takiego pojemnika. Podstawienie go pod konkretny adres, a także odebranie w umówionym terminie wraz z cała zawartością oferuje wiele firm specjalizujących się w wywożeniu gruzu. W kontenery na gruz w Warszawie można zaopatrzyć się na przykład wypełniając formularz kontaktowy dostępny na stronie https://gruzo.pl/ lub dzwoniąc na podany tam numer telefonu. Do wyboru są kontenery małe, idealne do podstawienia na niewielkim terenie pod blokiem mieszkalnym, duże, które sprawdzą się przy remontach generalnych domów, otwarte lub z zamykanymi klapami – bogactwo wyboru pozwala na dostosowanie typu pojemnika do konkretnych potrzeb. Co ważne, gdy wynajmujemy kontener nie musimy już martwić się o to, co stanie się z gruzem – o prawidłowy przebieg utylizacji dba firma wynajmująca!

Wywóz gruzu w kontenerze jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Jest też objawem odpowiedzialności ekologicznej. Nie lekceważmy tego!

 

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama