Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Tłuściec: Erasmus – uczniowie gościli swoich zagranicznych partnerów w Polsce (film) (galeria)

Zakończył się kilkudniowy pobyt uczniów z Grecji i Turcji oraz nauczycieli z Bułgarii w Gminie Międzyrzec. Partnerzy międzynarodowego programu "Erasmus+" wspólnie ze Szkołą Podstawową w Tłuśćcu odbyli szereg warsztatów, treningów i zajęć będących elementem realizowanego projektu "Social Media For Educational Purposes".

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu z inicjatywy dyrektora pani Elżbiety Demczuk oraz wicedyrektora pani Anny Meleszczuk-Domańskiej przystąpiła, jako pierwsza w Gminie Międzyrzec Podlaski, do międzynarodowego projektu „Social Media For Educational Purposes”, w ramach programu Erasmus+, wspólnie ze szkołami z takich państw jak: Turcja, Bułgaria, Rumunia i Grecja. W ramach projektu Erasmus+, uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Tłuśćcu, uczestniczyli już w wyjazdach do Turcji i Rumunii. W kwietniu, ze względu na pandemię, projekt realizowano online. Gospodarzem wirtualnych spotkań w ramach projektu „Social Media For Educational Purposes”, była szkoła w Tłuśćcu. Jednym z głównych celów działań projektowych, jest prowadzenie kampanii uświadamiających uczniom i rodzicom zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu, z mediów społecznościowych oraz ukazywanie alternatywnych sposobów na spędzanie wolnego czasu, z dala od świata wirtualnego. – Działania projektowe rozpoczęły się w roku 2012 i miały trwać do 2021, niestety sytuacja, jaką mamy na świecie pokrzyżowała te plany i projekt został wydłużony. Nasi goście przyjechali do nas na pięć dni i główne założenia tego spotkania to szukanie odpowiedzi na pytania: czy i czego jest za dużo w mediach społecznościowych? Przed spotkaniem uczestnicy projektu na edukacyjnej platformie międzynarodowej TwinSpace udzielili odpowiedzi na pytania: Czy myślisz, że zagrożenia w mediach społecznościowych: cyberprzemoc, uzależnienie, uwodzenie, podżeganie do przemocy, rasizm i ksenofobia są prawdziwe? Czy możesz opisać incydent, który miał miejsce w twoim otoczeniu i czego jest za dużo w mediach społecznościowych? Młodzież dokonuje prezentacji i analizy ankiety, opracuje też krótkie teksty poruszające problemy w niej zawarte – przybliża szczegóły programu dyrektor Elżbieta Demczuk. – Przystępując do projektu myśleliśmy głównie o kompetencjach językowych. Natomiast realizacja uświadomiła nam, że nasza młodzież nabywa mnóstwo innych kompetencji. To nie tylko obycie, ale też przyjaźnie, które na długo pozostają. 

Goście z zagranicy przybyli do Polski 21 listopada i podczas kilkudniowego pobytu zrealizowano wspólnie szereg zajęć integracyjnych, warsztatów i treningów. Partnerzy projektu uczestniczyli m.in w treningu Muay Thai, wzięli udział w uroczystej kolacji przygotowanej z tradycyjnych polskich przysmaków, na której powitała zebranych dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Tłuśćcu Elżbieta Demczuk oraz wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz. Uczestniczyli w lekcjach, na których przyswajali zwroty grzecznościowe we wszystkich językach krajów partnerskich. W Krainie Rumianku wzięli udział w warsztatach garncarskich, kulinarnych i stolarskich. W szkole w Tłuśćcu wykonali świąteczne pierniki oraz graffiti nt. bezpieczeństwa w sieci na jednej ze ścian budynku. Uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe certyfikaty i upominki. Ostatniego dnia pobytu zorganizowano wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzili Stare Miasto, Stadion Narodowy oraz Królewski Ogród Światła i wystawę plenerową w Wilanowie. – Projekt jest tak skonstruowany, że na przyjęcie partnerów nie przewiduje żadnych środków, dlatego pragnę podziękować naszym sponsorom – mówiła dyrektor Demczuk. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy tu być. Udało nam się pokonać wiele trudności w związku z koronawirusem. Spotkanie było wręcz doskonałe, spełniło nasze wszelkie oczekiwania – dziękował Panagiotis Georgalas, nauczyciel ze szkoły w Grecji, która znajduje się na przedmieściach Aten i w której uczy się trzystu uczniów. Do Polski przyjechało sześcioro uczestników projektu. Każde z nich w ciepłych słowach podkreślało polską gościnność i mile spędzony czas. – Projekt Erasmus+ jest pomocny dla wielu z nas. Niektórzy mogą go wykorzystać do nauki języka, jest też pomocny do utrzymania relacji z ludźmi z innych krajów – mówił jeden z uczestników.

Już w lutym 2022r. młodzi uczestnicy programu Erasmus+ zobaczą się ponownie w ramach projektu „Social Media For Educational Purposes”. Gospodarzem spotkania będą Ateny, a uczniowie z Tłuśćca odwiedzą gościnną Grecję.

Jeszcze w grudniu szkoła podpisze umowę na kolejny projekt w programie Erasmus+, w którym krajami partnerskimi będą Turcja i Serbia. Całkowita wartość projektu to 60 tys. Euro, a czas realizacji to dwa lata. – Świat jest w Gminie Międzyrzec Podlaski. Jest to coś fajnego i niespotykanego, przygoda dla młodych ludzi, ale też dla opiekunów, nauczycieli i całej społeczności szkolnej. W taki sposób możemy budować relacje, wprowadzać młodych ludzi do świata, w którym żyjemy, do Europy. Stajemy się przez to bardziej Europejczykami, ale przede wszystkim poznajemy inne kultury, wartości, stajemy się otwarci na innych – zauważył wójt Krzysztof Adamowicz

W kolejnym roku do programu przystąpi również szkoła w Rogoźnicy. 

 

materiał/zdjęcia: Gmina Międzyrzec Podlaski
opracowanie: Anna Ostapiuk
film: Małgorzata Mieńko

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama