Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Leśna Podlaska: Warsztaty „Makatka tkacka” w Klubie Kultury w Worgulach (film) (galeria)

8 listopada w Filii Gminnego Ośrodka Kultury w Worgulach odbyły się, zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem "Otwarta Wieś" w Starej Bordziłówce, bezpłatne warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych i młodzieży pod nazwą "Makatka tkacka". O projekcie rozmawiamy z prezes Stowarzyszenia Ewą Kulińską.

Typowe, dawne makatki kuchenne, które znamy z domu babci lub przepastnego rodzinnego kufra, wyszywane były na płótnie nicią i przedstawiały zazwyczaj scenki rodzajowe. Makatki, które uczyły się wykonywać uczestniczki warsztatów tkackich w Worgulach, znacznie różnią się wyglądem, sposobem wykonania i użytymi produktami. Przypominają ozdobne kilimy, które zdobiły często babcine saloniki. Czym są makatki tkackie i na czym się je wykonuje? O projekcie bezpłatnych warsztatów tkania tych ciekawych wyrobów opowiada nam Ewa Kulińska, prezes Stowarzyszenia Otwarta Wieś w Starej Bordziłówce, która przygotowała warsztaty wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Leśnej Podlaskiej. – Napisałyśmy wspólnie projekt w ramach programu pomocy organizacjom pozarządowym finansowanego ze środków Gminy. Za pieniądze uzyskane w ramach tego projektu zostały zakupione krosenka, które będą wykorzystywane na warsztatach – wyjaśnia prezes Ewa Kulińska. – Makatki i kilimy, które wisiały na ścianach naszych babć, przedstawiały różne motywy, m.in. kwiaty i pejzaże. Były to dzieła wysoko artystyczne, natomiast my tutaj dzisiaj dopiero uczymy się je robić.

Live Radia Biper na FB:
Jak wykonać własnoręcznie makatki? Warsztaty w Worgulach – rozmowa z prezes Ewą Kulińską <<==>> LINK

Warsztaty poprowadziła pasjonatka tkactwa i rękodzieła Joanna Szpura. Podobne spotkania odbędą się w Klubie Kultury w Worgulach jeszcze kilkukrotnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Łącznie będą to cztery takie wspólne popołudnia.

Działanie finansowane jest ze środków Gminy Leśna Podlaska w ramach powierzenia realizacji zadania publicznego.

 

materiał: Radio Biper Leśna Podlaska
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama