Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Kwesta na rzecz renowacji zabytków bialskiej nekropoli (film) (galeria)

Odwiedziliśmy dziś kwestujących przed wejściami na cmentarz parafialny przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej członków Koła Bialczan i przyjaciół. Po raz 14. przeprowadzono kwestę na pomysł realizacji której wpadł nieżyjący już Marek Światłowski.

W ciągu tych lat udało się zebrać około 400 tys. zł. Co roku też zbiórka otrzymuje wsparcie ze strony Urzędu Miasta Biała Podlaska, w tym roku to dodatkowe 18 tys. zł. W ciągu 14 lat zbiórki odrestaurowano 68 zabytkowych, zapomnianych, pozostawionych, osamotnionych nagrobków. Najstarsze z nich liczą około 170 lat. – Potrzeby mamy duże, widzimy następne nagrobki, które warte są uwagi. Są dziś wśród nas przyjaciele, służby mundurowe, przedstawiciele szkół, instytucji kultury i urzędu miasta z prezydentem Michałem Litwiniukiem na czele – przybliża szczegóły kwestująca tego dnia Krystyna Nowicka

Wśród kwestujących przy cmentarnej bramie pojawił się przedstawiciel Koła Bialczan Roman Laszuk. – Kwesta w tym roku jest rewelacyjna, chociażby ze względu na wspaniałą pogodę.  Ci, którzy wchodzą na cmentarz, są hojni. Puszka jest pełna i bardzo ciężka. To bardzo ważne, że osoby odwiedzające groby swoich bliskich wiedzą, że potrzebna jest renowacja starych starych, zabytkowych nagrobków i nie skąpią grosza – zauważa społecznik. – Trzeba coś wrzucić, bo kto będzie pilnował, jak my już będziemy starzy? – stwierdza jedna z seniorek wchodzących na cmentarz.

Kwestę wymyślił Marek Światłowski. Wrzucając datek do puszki każdy z darczyńców otrzymał naklejkę z napisem „Wspieram renowację zabytkowych nagrobków”. 

Osoby zainteresowane wsparciem zbiórki informujemy o numerze konta w Banku Spółdzielczym w Białej Podlaskiej: 95 8025 0007 0023 7611 2000 0020

Na naszym profilu społecznościowym Radio Biper na Facebook znajdziecie rozmowę z Romanem Laszukiem. <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama